pondelok, 27 marca, 2023

Pokles francúzskeho jadrového gigantu ohrozuje energetickú bezpečnosť pre celú Európu

  • Reaktory EDF budú produkovať najmenej energie za posledné desaťročia
  • Susedia sa už nemôžu spoliehať na vývoz francúzskej energie

Bloomberg informoval o tom, že dlhodobý úpadok Electricite de France SA nie je len politickou krízou pre vládu v Paríži, je rastúcou ekonomickou hrozbou pre väčšinu Európy.

Obrovský jadrový operátor, kedysi zdroj národnej hrdosti a spoľahlivej nízkonákladovej elektrickej energie, sa stal nočnou morou pre investorov (tu) a čoraz viac chúlostivý pilier regionálnej energetickej bezpečnosti. Technické problémy v niektorých z jeho najväčších reaktorov znamenajú, že EDF bude produkovať najmenšie množstvo atómovej energie za tri desaťročia (tu), čo zníži vývoz Francúzska do susedných krajín.

Je to ďaľší úder pre región, ktorý sa ešte len spamätáva z rekordných cien zemného plynu ktoré vykazujú len malé známky poklesu. Namiesto toho, aby pomohla spoločnosti EDF riešiť svoje problémy, vyťaží od spoločnosti miliardy dolárov na ochranu domácností pred vysokými nákladmi na energiu (tu).

“Všeobecný problém s reaktormi EDF vedie k bezprecedentnému poklesu výroby, čo začína byť znepokojujúce,” povedal Nicolas Goldberg, senior manažér zodpovedný za energetiku v spoločnosti Colombus Consulting v Paríži. “Na európskom trhu budeme mať na chvíľu vysoké ceny. Každý bude platiť viac.”

Nárazový prúd: Európske ceny energií skáču na rekordné úrovne
Nárazový prúd: Európske ceny energií skáču na rekordné úrovne

Francúzsko sa nachádza v srdci elektrickej siete západnej Európy. Po celé desaťročia bola jeho flotila jadrových reaktorov najväčším vývozcom elektrickej energie na kontinente a zásobuje Veľkú Britániu, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Belgicko a Nemecko v čase vrcholného dopytu.

Teraz viac ako kedykoľvek predtým – s prudkým rastom ceny uhlia, zemného plynu a uhlíkových povolení – by sa týmto krajinám zišla nejaká elektrická energia bez fosílnych palív. Napriek tomu bolo päť z 56 reaktorov EDF neočakávane zastavených kvôli kontrolám a opravám súvisiacim s koróziou a prasklinami na potrubiach v kľúčovom bezpečnostnom systéme (tu). Obchodníci netrpezlivo čakajú, či bezpečnostné previerky nájdu podobné nedostatky vo viacerých závodoch spoločnosti.

Načasovanie je hrozné, čo ešte zhoršilo to, čo už bolo najvážnejšou energetickou krízou v Európe od ropného šoku pred polstoročím. Ceny elektriny vo Francúzsku sú v tomto ročnom období štyrikrát vyššie ako zvyčajne. Čiastočne je to spôsobené rastúcimi nákladmi na plyn, ale aj nedostatkom dodávok elektrickej energie.

Ceny v Nemecku boli tiež ťahané vyššie zmenšovaním marží dodávok elektrickej energie. S viac ako dvoma mesiacmi zimy, ktorá ešte zostáva, existuje reálne riziko, že chladný deň bez vetra by mohol otestovať energetický systém.

“Vo Francúzsku zostáva veľmi málo alternatívnych kapacít, keď dopyt prekročí 85 gigawattov a spojovacie vedenia sú vyčerpané,” povedal Jean-Paul Harreman, analytik výskumnej spoločnosti Enappsys Ltd. “Počas chladných období majú výpadky jadra veľmi veľký vplyv na ceny.”

Dlhodobý úpadok

Ešte pred najnovšími problémami výkonnosť francúzskych jadrových elektrární EDF v priebehu rokov postupne klesala. Technické problémy podkopali dostupnosť existujúcich elektrární, zatiaľ čo jeho nový vlajkový reaktor vo Flamanville roky zaostáva za plánom a nad rozpočtom.

“Francúzsky jadrový priemysel bol v popredí na celom svete, čo už neplatí,” povedal Nicolas Leclerc, spoluzakladateľ energetickej poradenskej spoločnosti Omnegy so sídlom neďaleko Paríža.

Jadrová produkcia EDF, ktorá v roku 2005 dosiahla vrchol 430 terawatthodín, klesla v roku 2020 na 335 terawatthodín, keď pandémia ovplyvnila výrobu a dopyt. To bol tiež rok, keď francúzsky prezident Emmanuel Macron prinútil spoločnosť natrvalo odstaviť svoje dva najstaršie reaktory, aby sa držala sľubu, ktorý dal pred svojím zvolením v roku 2017 (tu).

Dlhodobý úpadok: Výkon jadrových elektrární spoločnosti EDF sa prepadáva už roky
Zdroj: Electricite de France SA
Dlhodobý úpadok: Výkon jadrových elektrární spoločnosti EDF sa prepadáva už roky
Zdroj: Electricite de France SA

Po minuloročnom náraste o 361 terawatthodín sa produkcia spoločnosti v roku 2022 zníži na 300 až 330 terawatthodín z dôvodu potreby opravy reaktorov postihnutých trhlinami, uviedla EDF minulý týždeň. Výrobu elektrickej energie naďalej brzdí zmena harmonogramu údržby počas pandémie. Niektoré elektrárne budú tiež musieť prejsť sériou dlhých odstávok pre modernizačné práce, ktoré predĺžia ich prevádzkovú životnosť.

Britské ostrovy zvyčajne dovážajú energiu z Francúzska prostredníctvom dvoch obrovských káblov, ktoré sú pod lamanšským kanálom. Túto zimu je opak pravdou, pričom Spojené kráľovstvo často vyváža do Francúzska v čase špičky.

V niektorých decembrových dňoch, keď bola dostupnosť jadrových elektrární obmedzená a teploty boli veľmi nízke, francúzsky dovoz vzrástol až na 13 gigawattov, čo je asi 15% maximálneho dopytu.

Obrátený tok: Francúzko sa v posledných mesiacoch stalo z exportéra energie jeho importérom
Zdroj: Entsoe
Obrátený tok: Francúzko sa v posledných mesiacoch stalo z exportéra energie jeho importérom
Zdroj: Entsoe

Jadrová energia sa zmenšuje aj inde v Európe. EDF odstavila niektoré reaktory vo Veľkej Británii skôr, ako sa plánovalo z dôvodu iných bezpečnostných problémov, zatiaľ čo Nemecko natrvalo zatvorí svoje tri zostávajúce reaktory do konca roka po tom, ako pred niekoľkými týždňami odstavilo ďalšie tri reaktory (tu). Belgicko tiež zatvorí reaktor v októbri a do konca roka 2025 zastaví ďalších šesť reaktorov.

Zároveň tieto krajiny pridávajú veľké množstvo výroby veternej a slnečnej energie, vypĺňajú medzeru, ktorú zanechala jadrová energia, ale zvyšuje závislosť svojich energetických systémov od rozmarov počasia. Bez spoľahlivého vývozu energie zo základného zaťaženia z ERF sa chladný a bezvetný zimný deň stane potenciálne stresujúcim scenárom.

“Závislosť od Francúzska sa pravdepodobne zvýši, keď sa Nemecko dostane z uhlia a jadrovej energie,” povedal Johannes Pretel, vedúci spoločnosti Axpo Holding AG pre Nemecko. “Túto zimu sme mali stále všetky naše kapacity, budúcu zimu ich už nemáme, pretože posledné jadrové elektrárne budú preč.”

EDF je pod rastúcim tlakom, aby obnovil svoju povesť spoľahlivého dodávateľa. Na riešenie dlhodobých hrozieb pre bezpečnosť dodávok energie by Francúzsko malo prehodnotiť svoj plán na zastavenie tucta reaktorov do polovice budúceho desaťročia, uviedol jadrový regulátor krajiny 19. januára.

Francúzska ministerka ekológie Barbara Pompiliová si minulý mesiac predvolala generálneho riaditeľa EDF Jeana-Bernarda Levyho na stretnutie (tu), kde požadovala, aby spoločnosť zlepšila výrobu elektrickej energie. Vláda tiež vyzvala EDF, aby zaviedla osvedčené postupy od jadrových operátorov v iných krajinách alebo v rôznych odvetviach, ktoré musia tiež riadiť veľké programy údržby.

“V posledných desaťročiach sme mohli príliš odpočívať na vavrínoch, zatiaľ čo produkcia klesala,” povedala ministerka priemyslu Agnes Pannier-Runacherová na výročnej konferencii Union Francaise de l’Electricite minulý mesiac.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie