streda, 24 júla, 2024

Credit Suisse žiada investorov, aby zničili dokumenty spojené s pôžičkami oligarchov a magnátov

Švajčiarska banka vydala právnu žiadosť o zastavenie úniku informácií po príbehu Financial Times o úverovej jednotke, tvrdí Financial Times.

Credit Suisse požiadala hedžové fondy a ďalších investorov, aby zničili dokumenty týkajúce sa jácht a súkromných lietadiel svojich najbohatších klientov v snahe zastaviť únik informácií o jednotke banky, ktorá požičiavala oligarchom, ktorí boli neskôr sankcionovaní.

Investori tento týždeň dostali listy od švajčiarskej banky, v ktorých požadovali, aby zničili dokumenty týkajúce sa sekuritizácie pôžičiek krytých “lietadlami, jachtami, nehnuteľnosťami a / alebo finančnými aktívami”, podľa troch ľudí, ktorých firma dostala žiadosť.

Listy hovoria investorom, aby “zničili a natrvalo vymazali” akékoľvek dôverné informácie, ktoré Credit Suisse predtým poskytol v súvislosti s transakciou, s odvolaním sa na “nedávny únik údajov do médií”, ktorý bol “overený našimi vyšetrovateľmi”.

Credit Suisse prijala opatrenia po správe z Financial Times minulý mesiac, v ktorej podrobne opísala, ako sa zbavila rizík súvisiacch s pôžičkami vo výške 2 mld. USD pre skupinu hedžových fondov (tu).

Správa FT vo veľkej miere citovala transakcie z prezentácie investorov, čo zdvihlo poklop z prísne strážených obchodných tajomstiev medzinárodnej franšízy banky v oblasti správy majetku.

Jedna snímka odhalila, že tretina nesplatených pôžičiek na jachty a lietadlá v rokoch 2017 a 2018 “súvisela so sankciami USA voči ruským oligarchom”. Tlačové správy v tom čase naznačovali, že Oleg Deripaska (tu) a bratia Arkady a Boris Rotenberg (tu) museli v tých rokoch ukončiť súkromné prenájmy lietadiel s bankou.

Listy od Credit Suisse boli zaslané počas týždňa, keď USA, Veľká Británia a EÚ iniciovali novú vlnu sankcií voči Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

“Nemyslím si, že sme niekedy mali takúto žiadosť,” povedal jeden z investorov, ktorý dostal list, pričom poznamenal, že jeho firma dostala podobné oznámenia len vtedy, keď jej omylom boli zaslané dôverné dokumenty.

Credit Suisse sa odmietla vyjadriť.

Pokus zabrániť úniku dôverných informácií klientom prišiel po tom, čo Credit Suisse bola tiež zasiahnutá mimoriadnym únikom dokumentov s podrobnosťami o účtoch 30 000 jej zákazníkov (tu). Takzvané dokumenty “Suisse Secrets” stiahli závoj švajčiarskeho bankového tajomstva a odhalili väzby veriteľa na oligarchov, skorumpovaných vládnych úradníkov a pašerákov drog.

Credit Suisse na konci roka 2021 potichu uzavrela dohodu o sekuritizácii lietadiel a jácht a ponúkla ročnú úrokovú sadzbu presahujúcu 11 percent, aby prilákala do transakcie niekoľko hedžových fondov.

Štruktúra transakcie chráni Credit Suisse pred prvými 4% strát v portfóliu, ktoré namiesto toho znesú fondy. To znamená, že len malý počet zlyhaní od klientov banky by mohlo zničiť ich investíciu vo výške 80 miliónov dolárov.

Viacerí investori, ktorí dohodu ďalej posunuli, uviedli, že ich obavy týkajúce sa transakcie sa len zvýšili po tom, ako sa nedávno uvalilo množstvo sankcií na ruských oligarchov.

Švajčiarsko v pondelok oznámilo, že má v úmysle zosúladiť sankcie EÚ voči Rusku (tu), čím porušuje svoju dlhoročnú tradíciu politickej neutrality.

V jednej snímke sa uvádza, že jej portfólio lietadlových úverov sa od roku 2016 zmenšilo “v dôsledku prísnejších princípov upisovania a neistôt” v oblastiach, ako je “severná Ázia”. Zatiaľ čo termín severná Ázia sa bežne vzťahuje na oblasti Ruska, osoba blízka dohode uviedla, že Credit Suisse ho použila na označenie Číny a Hongkongu.

V dokumentoch sa tiež uvádza, že portfólio vylučuje akéhokoľvek dlžníka na internom “kontrolnom zozname” Credit Suisse alebo ktorý už podlieha správe jeho “tímu obnovy”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Bankár poverený záchranou švajčiarskeho bankovníctva

Sergio Ermotti, ktorý z UBS vytvoril jednu z najsilnejších európskych bánk, sa vracia, aby sa postaral o chaotickú integráciu Credit Suisse.

Predseda Saudskej národnej banky odstúpil po vyjadrení o Credit Suisse

Al Khudairy vylúčil nové investície do švajčiarskeho veriteľa. Investície SNB do Credit Suisse klesli približne o 1 miliardu USD.

najnovšie