piatok, 7 októbra, 2022

Ukrajinská vojna je “katastrofa pre globálne potraviny”

Vojna na Ukrajine prinesie šok globálnym dodávkam a nákladom na potraviny, povedal šéf jednej z najväčších svetových spoločností vyrábajúcich hnojivá, informovala BBC.

Spoločnosť Yara International, ktorá pôsobí vo viac ako 60 krajinách, nakupuje značné množstvo základných surovín z Ruska.

Ceny hnojív boli už aj tak vysoké v dôsledku rastúcich veľkoobchodných cien plynu.

Šéf Yary, Svein Tore Holsether, varoval, že situácia by mohla byť ešte horšia.

“Veci sa menia každou hodinou,” povedal pre BBC.

“Boli sme v ťažkej situácii už pred vojnou… a teraz je tu ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov a blížime sa k najdôležitejšej časti tejto sezóny pre severnú pologuľu, kde sa musí hýbať veľa hnojív a to bude s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnené.”

Rusko a Ukrajina sú jednými z najväčších producentov v poľnohospodárstve a potravinárstve na celom svete.

Rusko tiež produkuje obrovské množstvo živín, ako je potaš a fosfát – kľúčové zložky v hnojivách, ktoré umožňujú pestovanie rastlín a plodín.

“Polovica svetovej populácie dostáva potravu v dôsledku hnojív… a ak sa odstránia z poľa pre niektoré plodiny, [výnos] klesne o 50%,” povedal Holsether.

“Pre mňa to nie je to, či sa presúvame do globálnej potravinovej krízy – je to o tom, aká veľká bude kríza.”

Svein Tore Holsether uviedol, že ceny hnojív sú už teraz vysoké v dôsledku rastúcich cien plynu; Zdroj: Yara International cez BBC
Svein Tore Holsether uviedol, že ceny hnojív sú už teraz vysoké v dôsledku rastúcich cien plynu; Zdroj: Yara International cez BBC

Jeho spoločnosť už bola zasiahnutá konfliktom po tom, čo raketa zasiahla kanceláriu Yary v Kyjeve. Jedenásť zamestnancov vyviazlo bez zranení.

Nórska spoločnosť nie je priamo ovplyvnená sankciami voči Rusku, ale musí sa vysporiadať s ich dopadom. Snaha o zabezpečenie dodávok sa stala zložitejšou v dôsledku narušenia v námornom priemysle.

Len niekoľko hodín po tom, ako Holsether hovoril s BBC, ruská vláda vyzvala svojich výrobcov, aby zastavili vývoz hnojív.

Poukázal na to, že približne štvrtina kľúčových živín používaných v európskej výrobe potravín pochádza z Ruska.

“Zároveň robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme našli aj ďalšie zdroje. Ale s takými krátkymi časovými harmonogramami sú naše výsledky obmedzené,” povedal predtým, ako sa objavili správy.

Analytici tiež varovali, že tento krok by znamenal vyššie náklady pre poľnohospodárov a nižšie výnosy plodín. To by sa mohlo premietnuť do ešte vyšších nákladoch na potraviny.

Živiny tiež nie sú jediným faktorom, ktorý je potrebné zvážiť.

Na výrobu amoniaku, kľúčovej zložky dusíkatého hnojiva, je potrebné obrovské množstvo zemného plynu. Spoločnosť Yara International sa spolieha na obrovské množstvo ruského plynu pre svoje európske závody.

Minulý rok bola nútená dočasne pozastaviť výrobu približne 40 % svojej kapacity v Európe z dôvodu prudkého nárastu cien veľkoobchodného plynu. Ostatní výrobcovia tiež znížili dodávky.

V kombinácii s vyššími prepravnými sadzbami, sankciami voči Bielorusku (ďalší veľký dodávateľ potaše) a extrémnym počasím – to viedlo v minulom roku k veľkému skoku cien hnojív, čo prispelo k nárastu cien potravín.

Spoločnosť uviedla, že každodenne prehodnocuje to, ako udržať dodávky, a že je príliš skoro povedať, či môže byť viac odstávok.

Uznáva, že má veľmi silnú povinnosť udržať výrobu v chode, čo opisuje ako kritický bod.

Ale šéf Yary hovorí, že svet musí z dlhodobého hľadiska znížiť svoju závislosť od Ruska na globálnej produkcii potravín.

“Na jednej strane sa snažíme udržať prísun hnojív pre poľnohospodárov, aby sme udržali poľnohospodárske výnosy.

“Zároveň… Musí dôjsť k silnej reakcii. Odsudzujeme ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, takže toto je dilema, ktorá je, úprimne povedané, veľmi ťažká.”

Zmena klímy a rastúca populácia už pridávali k výzvam, ktorým čelí globálny systém výroby potravín – to všetko ešte pred vypuknutím pandémie.

Generálny riaditeľ Yara International opisuje vojnu ako “katastrofu na vrchole katastrofy”, zdôrazňujúc, aký zraniteľný je teraz globálny potravinový dodávateľský reťazec.

To zvýši potravinovú neistotu v chudobnejších krajinách, dodáva.

“Musíme mať na pamäti, že v posledných dvoch rokoch došlo k nárastu o 100 miliónov ľudí, ktorí chodia spať hladní. Takže to, čo sa teraz deje je ešte o to znepokojujúcejšie.”

SourceBBC

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

DD: Hyperinflácia prichádza – Finále hry o dolár

Hĺbková analýza (DD) finančného trhu, jeho cycklov, a potencionálnych nebezpečí. História, jej podobnosť s prítomnosťou, a budúcnosť.

Inflácia v USA sa zrýchlila na 8,5%, čo zvyšuje tlak na Fed

Spotrebiteľské ceny vzrástli oproti februáru o 1,2%, z toho polovicu kvôli benzínu. Jedlo, prístrešie, letenky zostávajú zvyšované počas celkového zdražovania.

najnovšie