utorok, 5 decembra, 2023

Zahraničný exodus z taiwanských akcií rýchlo naberá tempo

  • Zahraničné fondy predali za dva dni akcie v hodnote 4,6 miliardy dolárov
  • Taiwanský dolár v utorok klesol na najnižšiu úroveň od apríla

Zahraničný exodus z taiwanských akcií sa zintenzívňuje, zatiaľ čo miestny dolár oslabuje a rastú obavy z rastúceho tlaku Pekingu na Tchaj-pej, informoval Bloomberg.

Zahraniční investori tento týždeň predali približne 4,6 miliardy dolárov miestnych akcií za dva dni, pričom v pondelok sa stal druhý najvyšší denný výber v histórii, podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg.

Zahraničný výpredaj taiwanských akcií sa zhoršuje; Zdroj: Bloomberg
Zahraničný výpredaj taiwanských akcií sa zhoršuje; Zdroj: Bloomberg

Ruská invázia na Ukrajinu zamerala pozornosť investorov na riziko čínskej vojenskej akcie proti Taiwanu a premenila majetok ostrova na odraz následkov konfliktu v Európe.

Zatiaľ čo slabší sentiment poslal akcie nadol a zahraniční investori utekali, oživenie môže byť blízko “vzhľadom na to, že trh už pozná väčšinu okolností medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré by mohli mať negatívny vplyv,” povedal Huang Wen-ching, viceprezident Taishin Securities Investment Advisory Co.

Taiwanská referenčná hodnota Taiex v stredu ráno vzrástla a tento týždeň znížila svoj pokles na 3,9%, v porovnaní so širším ukazovateľom MSCI Asia Pacific, ktorý klesol o 4,3%.

Medzitým ministerstvo financií v Taipei požiadalo v utorok osem štátom podporovaných bánk, aby podporili akciový trh, uviedli miestne médiá s odvolaním sa na neidentifikovanú osobu.

Peking vydal v pondelok varovanie Spojeným štátom pred rozširovaním vzťahov s ostrovom (tu), pričom odmietol porovnania medzi Taiwanom a Ukrajinou. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi povedal, že jedna je suverénnou krajinou a druhá je “neodcudziteľnou” časťou Číny.

Pokles miestneho dolára (tu), ktorý v utorok klesol na najnižšiu úroveň od apríla, odráža aj širšie obavy zo stagflácie, keďže rastúce ceny komodít zvyšujú už aj tak zvýšené cenové tlaky.

Taiwanské akcie zaznamenali najväčší medziročný zahraničný odlev medzi ázijskými rozvíjajúcimi sa trhmi sledovanými agentúrou Bloomberg, s výnimkou Číny.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie