piatok, 7 októbra, 2022

Čínsky trh v prepade, zatiaľ čo vzťahy s Ruskom zvyšujú zoznam rizík

  • Globálne fondy rýchlo znižujú expozíciu voči čínskym aktívam
  • Akcie krajiny patria medzi najhoršie na svete od ruskej invázie

Globálni investori strácajú vieru v schopnosť Číny orientovať sa v čoraz zložitejšom bludisku výziev, informoval Bloomberg.

Vojna na Ukrajine vyvoláva prízrak tvrdých sankcií uvalených na čínske firmy, ak budú pokračovať v plánoch na získanie podielov v ruských producentoch energie a materiálov. Riziko vyradenia čínskych spoločností z USA rastie. Pokles cien bývania sa zhoršuje. Rekordné ceny komodít na miestnej úrovni môžu umocniť infláciu, zatiaľ čo najvyššia miera infekcie Covid-19 od vypuknutia epidémie vo Wu-chane bude mať vplyv na už aj tak slabú spotrebu.

Zásahy prezidenta Si Ťin-pchinga proti najziskovejším spoločnostiam už pred ruskou vojnou podkopali náladu investorov. Od invázie sa pesimizmus zmenil na paniku. Ukazovateľ čínskych akcií v Hongkongu klesol o 16% v najhoršom výkone na svete spomedzi aktívne obchodovaných referenčných hodnôt. Výnos z amerických dlhopisov sa prvýkrát vyšplhal nad 25 %. Štátny dlh nebol imúnny voči predaju, pričom 10-ročný výnos vzrástol na najvyššiu úroveň od decembra.

Zatiaľ čo sankcie viac zaťažili ruské aktíva, čínske trhy sú tie, na ktorých záleží celému svetu. Ruský akciový trh bol na začiatku roka ocenený na 781 miliárd dolárov, v porovnaní s kombinovanými 19 biliónmi dolárov pre pevninskú Čínske a Hong Kongské burzy. Čínske firmy predstavujú takmer tretinu široko sledovaného indexu rozvíjajúcich sa trhov MSCI, oproti menej ako 4% pre Rusko predtým, ako kompilátor indexu reklasifikoval krajinu. Čínsky trh s dlhmi na pevnine má hodnotu približne 21 biliónov dolárov.

“Začína sa Kapitulácia,” povedal Gilbert Wong, kvantitatívny stratég banky Morgan Stanley, ktorého tím predpovedal prepad čínskych akcií v minulom roku a zdržal sa pripojenia sa k býčiemmu konsenzu o Číne, zo vstupom do 2022.

Prepad čínskeho trhu zasiahne svet viac ako ruského; Zdroj: Bloomberg
Prepad čínskeho trhu zasiahne svet viac ako ruského; Zdroj: Bloomberg

Kríza dôvery je výzvou pre Si Ťin-pchingov primát, najmä v roku, keď plánuje upevniť svoje tretie funkčné obdobie vo funkcii prezidenta. Si Ťin-pching sa pokúša vybudovať nový svetový poriadok s Ruskom, ako sa uvádza v mimoriadnom spoločnom vyhlásení s Vladimirom Putinom krátko pred inváziou. Obaja lídri dali jasne najavo, že uzavreli pakt proti Západu a vyhlásili, že priateľstvo medzi oboma národmi nie je obmedzené (tu).

Čína je však naďalej akútne závislá od západného kapitálu a technológií, a to aj napriek nedávnym snahám o to, aby sa krajina stala sebestačnejšou (tu). Priame zahraničné investície v minulom roku dosiahli 1 bilión juanov (128 miliárd dolárov), pričom približne tretina smerovala do odvetví špičkových technológií, uviedol tento mesiac čínsky minister obchodu Wang Wentao. Si Ťin-pching v januári povedal účastníkom Svetového ekonomického fóra, že víta všetky typy “legálnych” zahraničných investícií.

Pre mnohé západné firmy sa príťažlivosť Číny vytráca. Americké podniky váhajú so zvyšovaním investícií v dôsledku rastúcej regulačnej neistoty, pesimizmu v súvislosti s prístupom na trh a obáv z hospodárskeho rastu, podľa prieskumu Americkej obchodnej komory zverejneného tento mesiac (tu).

Globálni investori majú ešte menej presvedčenia a otáčajú sa Číne chrbtom. Zahraniční investori tento týždeň predali viac ako 5,6 miliardy dolárov akcií na pevnine prostredníctvom obchodných väzieb s Hongkongom, čo je najviac od marca 2020. Hang Seng China Enterprises Index sa obchoduje na úrovniach, ktoré boli naposledy zaznamenané v roku 2009, zatiaľ čo ukazovateľ čínskych akcií obchodovaných v USA klesol od minuloročného vrcholu takmer o 70%.

Čínske ADR (americký depozitný recept - akcie držané američanmi) klesli o takmer 70%; Zdroj: Bloomberg
Čínske ADR (americký depozitný recept – akcie držané američanmi) klesli o takmer 70%; Zdroj: Bloomberg

Straty by sa odtiaľto mohli prehĺbiť, podľa analytikov Morgan Stanley vrátane Jonathana Garnera, ktorý v roku 2015 správne zachytil vrchol čínskej akciovej bubliny (tu). MSCI China index by mohol na konci roka klesnúť na približne 62 bodov v medvedom prípade, čo by znamenalo ročnú stratu 26% – horšiu dokonca ako 22% pokles v roku 2021 – podľa situácie zo začiatku tohto mesiaca.

Riziko, že zjednotený Západ pritvrdí svoj postoj k Číne, rastie. Nórsky štátny investičný fond v hodnote 1,3 bilióna dolárov tento týždeň uviedol (tu), že vylučuje čínsku odevnú spoločnosť Li Ning Co. zo svojho portfólia kvôli obavám, že výrobca športového oblečenia prispieva k vážnemu porušovaniu ľudských práv v Sin-ťiangu.

Investori sa obávajú možnosti, že čínske spoločnosti budú vyhodené z amerických búrz (tu). Americká komisia pre cenné papiere a burzu tento týždeň identifikovala päť čínskych firiem, ktoré by mohli byť predmetom vyradenia zo zoznamu, ak nesplnia určité požiadavky na audit, čo znervózňuje držiteľov čínskych ADR (tu).

Tok globálneho kapitálu do čínskeho štátneho dlhu sa tiež začína otáčať. Zahraniční investori predali vo februári dlhopisy v hodnote 5,5 mld. USD, čo je najviac v histórii a prvý odlev za 11 mesiacov (tu). Zmenky v posledných dvoch týždňoch klesali takmer každý deň, pričom výnosy z referenčného 10-ročného štátneho dlhu vzrástli na 2,86%. Goldman Sachs Group Inc., Pacific Investment Management Co. a AllianceBernstein Holding sa v poslednej dobe stali menej býčími voči čínskym dlhopisom (tu).

Zahraničné fondy odchádzajú z čínskych štátnych dlhopisov; Zdroj: Chinabond cez Bloombnerg
Zahraničné fondy odchádzajú z čínskych štátnych dlhopisov; Zdroj: Chinabond cez Bloombnerg

To by mohlo podkopať úsilie Číny financovať fiškálne výdavky s cieľom splniť tohtoročný cieľ rastu vo výške 5,5 %. Celková emisia bude pravdepodobne 7 biliónov juanov v roku 2022, podľa odhadov Standard Chartered Plc, pričom veľká časť dodávok bude pravdepodobne v prvej polovici roka. Čínsky čoraz viac stlačený bankový systém by musel obetovať pôžičky, aby absorboval ponuku, takže zahraniční kupujúci budú mať čoraz dôležitejšiu úlohu na trhu, povedal Craig Botham z Pantheon Macroeconomics.

“Tento rok Čína pravdepodobne našla dostatok hotovosti v zadnej časti pohovky, aby sa rozumne pustila do vecí,” napísal Botham, hlavný čínsky ekonóm Pantheonu, v e-maile. “V priebehu roka sa to však zmení a skriňa vyzerá od roku 2023 prázdna. Niekto si bude musieť požičať.”

Ekonomika bude pravdepodobne potrebovať veľkú podporu. Trh s bývaním sa rýchlo ochladzuje, pričom predaj domov od júla klesá a developeri čoraz viac čelia platobnej neschopnosti (tu).

Priemerný výnos čínskych špekulatívnych dlhopisov v dolároch, v ktorých dominujú realitné firmy, sa vyšplhal na historické maximum 25,8%, ukázal index Bloomberg, čo odráža prehlbujúci sa pesimizmus, že spoločnosti budú schopné splácať svoje dlhy.

Rekordných 56% vysoko výnosných zahraničných dlhpisov developerov sa obchodovalo pod 50 centov za dolár, podľa analytikov Bloomberg Intelligence Dan Wang a Daniel Fan. Viac ako 30% dlhopisov by mohlo v tomto roku nesplniť povinnosť platby, odhadujú analytici. Poznámka Winky – Úmyselne som tu zmenil slovo default na nesplnenie povinnosti platby, lebo ako ukázala Evergrande už minulý rok, pokiaľ sa nikto oficiálne neozve, neráta sa to ako platobná neschopnosť, a firma sa nemusí dostať do reštrukturalizácie alebo bankrotu.

Kreditný stres čínskeho dolárového dlhu je na novom rekorde; Zdroj: Bloomberg
Kreditný stres čínskeho dolárového dlhu je na novom rekorde; Zdroj: Bloomberg

Domáca spotreba je slabá, zatiaľ čo krajina bojuje o kontrolu šírenia omikronu. Údaje na budúci týždeň pravdepodobne ukážu, že maloobchodné tržby sa v prvých dvoch mesiacoch medziročne zvýšili len o 3%, podľa mediánu odhadu ekonómov. Úsilie o udržanie Covid-19 v Hongkongu tento rok zlyhalo, čo viedlo k raketovému nárastu prípadov a jednej z najvyšších mier úmrtnosti na svete (tu).

Čínsky premiér Li Kche-čchiang, ktorý oznámil svoj posledný rok ako čínsky predstaviteľ č.2 (tu), v piatok povedal, že cieľ hospodárskeho rastu do roku 2022 bude výzvou na splnenie. Po tom, čo povedal, že Čína bude otvorenejšia zahraničným investíciám, Li zamával zbohom a povedal “ďakujem všetkým” v angličtine.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Putin žiada rubľovú platbu za plyn, eskaluje energetický boj

Rusko je pripravené zadržať dodávky, nechce eurá ani doláre. Ceny plynu v Európe po správach vzrástli o viac ako 30 %.

Obchodníci s akciami sa pripravujú na chaotické opätovné otvorenie ruského trhu

Cudzinci majú zakázané predávať, predaj nakrátko je zakázaný. Skrátené štvorhodinové obchodovanie bude pre 33 spoločností.

najnovšie