utorok, 5 decembra, 2023

Švajčiarske banky majú viac ako 200 miliárd dolárov v schovanej ruskej hotovosti

  • Miestna banková loby odhaduje 150 až 200 miliárd švajčiarskych frankov
  • Skutočná suma zatienila oficiálne štatistiky o ruskom bohatstve

Švajčiarske banky môžu vlastniť viac ako 200 miliárd dolárov ruského bohatstva, odhaduje banková loby krajiny, zatiaľ čo sankcie poukazujú na rozsah ruského bohatstva uloženého v zámorských trezoroch, informuje Bloomberg.

Banky pravdepodobne držia 150 miliárd (160 miliárd dolárov) až 200 miliárd švajčiarskych frankov ruských klientov na zahraničných účtoch, podľa Švajčiarskej asociácie bankárov. Výkonný riaditeľ Credit Suisse Group AG Thomas Gottstein začiatkom tohto týždňa uviedol, že ruské peniaze predstavovali približne 4% aktív v divízii správy majetku banky.

Krajina s 8,6 miliónmi obyvateľov je už dlho atraktívna pre bohatých Rusov, lákaná diskrétnosťou a malou reguláciou, ktorú ponúka. Zatiaľ čo údaje z Bazilejskej banky pre medzinárodné zúčtovanie ukazujú, že ruskí obyvatelia a spoločnosti vlastnili od septembra na švajčiarskych bankových účtoch 11 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok zhruba 5 miliárd dolárov v Spojenom kráľovstve. Toto číslo výrazne podhodnocuje rozsah ruského bohatstva v krajine, pretože nezahŕňa maklérske účty, investície alebo aktíva držané prostredníctvom zahraničných spoločností.

Súkromní bankári najväčších správcov majetku v krajine, ktorí požiadali o anonymitu, keďže diskutovali o interných informáciách, začiatkom tohto mesiaca odhadli, že bohatí Rusi majú viac ako 100 miliárd dolárov ukrytých u veriteľov v krajine, pričom jedna osoba uviedla toto číslo na 300 miliárd dolárov – čo sa rovná takmer 40% švajčiarskej ekonomiky.

Bohatí Rusi s väzbami na prezidenta Vladimíra Putina videli zmrazovanie svojich aktív po celom svete, zatiaľ čo iní bohatí bankoví klienti, ktorí si požičali proti ruským aktívam, musia prísť s väčším kolaterálom po tom, čo tieto cenné papiere klesli na hodnote. Agentúra Bloomberg predtým uviedla, že UBS Group AG a Credit Suisse spúšťajú výzvy na maržu pre niektorých zákazníkov, ktorí používajú ruské dlhopisy ako kolaterál, po tom, ako identifikovali hodnotu dlhu emitovaného krajinou a jej spoločnosťami.

Švajčiarska vláda porušila dlhoročnú tradíciu neutrality a koncom minulého mesiaca súhlasila s presadzovaním sankcií Európskej únie voči ruským spoločnostiam a jednotlivcom vrátane Putina a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Rozhodnutie vlády zaviesť sankcie prišlo po víkende, počas ktorého Švajčiarsko kritizovali opoziční politici, redakcie vo vedúcich švajčiarskych novinách, ako aj iné vlády.

Na rozdiel od agresívnejšieho prístupu Spojeného kráľovstva sa však Švajčiarsko zatiaľ spolieha na banky alebo iných držiteľov sankcionovaných ruských aktív, aby ich oznámili vláde. Zatiaľ nie je jasné, koľko hotovosti v držbe švajčiarskych bánk bolo doteraz zmrazených.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie