pondelok, 27 marca, 2023

Ceny domov vo Švédsku klesli podľa najnovších údajov najviac od roku 2013

  • Prepad bývania v severskej krajine patrí medzi najhlbšie na svete
  • Októbrové údaje ukazujú, že pokles sa ďalej zrýchlil, na čele s domami

Podľa najnovších údajov sa pohyb na švédskom trhu s bývaním zrýchlil na najrýchlejšie tempo minimálne od roku 2013, čo vyvoláva obavy, že prognózy potenciálneho poklesu cien nehnuteľností na bývanie môžu byť podhodnotené.

Od minulého mesiaca sa ceny domov znížili až o 19 % v porovnaní s maximom a byty stáli až o 13 % menej, uviedla v stredu SBAB, ktorej ukazovateľ vychádza z údajov o transakciách zo stránky Booli, ktorá ponúka nehnuteľnosti. Štátny poskytovateľ hypotekárnych úverov predpovedal pokles o približne 20 % z maxima dosiahnutého v marci, čo je o niečo viac ako Nordea a Riksbank.

Pokles, ktorý podporuje rekordne vysoká inflácia a zvyšujúce sa náklady na pôžičky, odráža vývoj, ktorý sa zaznamenal na celom svete po tom (tu), ako ceny nehnuteľností počas pandémie prudko vzrástli. Vo Švédsku dlhý čas prakticky nepretržitého rastu cien a podmienky hypoték, ktoré nevyžadujú splácanie istiny úveru, priniesli prudko rastúce zadĺženie, a keďže mnohé domácnosti majú variabilné úrokové sadzby hypoték, kroky centrálnych bánk na obmedzenie inflácie majú rýchly vplyv na kúpnu silu (tu).

Podľa SBAB sa ceny domov v októbri oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili o 4 %, resp. o 2,3 % po sezónnom očistení. V porovnaní so septembrovým nominálnym poklesom o 2,6 %, ktorý bol podľa veriteľa vtedy rekordný.

Hoci existujú regionálne rozdiely, čísla ukazujú pokles v celej krajine, pričom najväčší pokles zaznamenali rodinné domy v druhom najväčšom švédskom meste Göteborg, ktoré od vrcholu stratili 19 % svojej hodnoty.

“Ceny naďalej klesajú, a to aj v prípade bytov, ich pokles však nie je taký prudký ako v prípade rodinných domov,” uviedol vo vyhlásení hlavný ekonóm SBAB Robert Boije. “Možným vysvetlením je, že vysoká inflácia, a najmä nárast cien elektriny, viac zasahuje trh s rodinnými domami.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Pokles cien nehnuteľností vo Švédsku dosahuje dvojciferné hodnoty, na čele s domami

Ceny švédskeho bývania v septembri medzimesačne klesli o 2,8 %. Riziko, že náklady na energie zhoršia pokles v severskej krajine.

Riziko nákazy dáva developera Shimao do centra pozornosti

Spoločnosť čelí dlhopisom vo výške 2,2 miliardy dolárov po tom, čo jej bol znížený ratingZahraniční držitelia úverov žiadajú Deloitte o posúdenie financií Bloomberg informoval, že...

najnovšie