O nás

Portál

Finančná Gramotnosť bez cenzúry
Finančná Gramotnosť bez cenzúry

Finančná Gramotnosť je portál, ktorý sme sa rozhodli sprevádzkovať kvôli katastrofálnemu stavu finančnej gramotnosti na Slovensku. Jedna z mnohých príčin je aj nedostatok kvalitných informácií z ekonomického a finančného sveta. Dúfame preto, že sa portál finančná gramotnosť stane jedným z mnohých zdrojov nielen pre ekonomických odborníkov, ale pre všetkých ľudí bez rozdielu.

Už dlhé roky sledujeme ako bežný človek  buďto ani nemá poňatie o tom čo sa deje vo svete, alebo sa to dozvedá neskoro, a často dokonca naše médiá o danej veci ani neinformujú pravdivo. Toto (dúfame) je častejšie spôsobené nekompetentnosťou autora ako jeho úmyslom zavádzať, alebo v niektorých prípadoch, až klamať.

Postup ako zmierniť tento stav nepriaznivý pre bežného človeka spočíva vo viacerých krokoch. V prvom rade je to publikovanie svetových správ preložených do slovenčiny, na jednom mieste.

Na pochopenie článkov sme vytvorili integrovanú encyklopédiu, ktorá vysvetlí pojmy použité v článku, prípadne v iných pojmoch

Publikovať naše vlastné recenzie (je dôležité zdôrazniť, že nie sme žiadne „finančné poradenstvo“ ktoré získava podiely z odporúčaných produktov, a tým pádom preferuje produkty ktoré sa mu oplatia najviac) finančných produktov alebo služieb a naše názory formou blogových príspevkov.

Financovať túto činnosť sme sa rozhodli z reklám zobrazovaných na našom webe. Preto v prípade že nás chcete podporiť, prosím zvážte vypnutie adblocku na našej stránke. V prípade že nás osloví nejaká inštitúcia s cieľom spropagovať ich produkt na našej stránke, budeme sa snažiť o ňom hovoriť pravdivo (a čo najbližšie objektivite). Nemáme problém napísať negatívnu recenziu aj v takomto prípade. A pokiaľ sa to takejto inštitúcii nebude páčiť, môže sa rozhodnúť stiahnuť svoju ponuku. No mi našu recenziu aj tak zverejníme

Vzhľadom na kritickosť informácií, ale aj tlaky vo finančnom sektore sme sa rozhodli, že portál Finančná Gramotnosť budeme prevádzkovať bez odhalenia našich skutočných identít. Používame pseudonymy, server je hostovaný v dátovom centre v Nemecku, emaily sú spojené len s touto doménou.

Aj napriek tomu je kredibilita autorov podstatná záležitosť, preto si môžete prečítať naše „bio“ nižšie.

Winky

Som v oblasti médií vysokoškolsky vzdelaný muž v stredných rokoch.

Vyše 10 rokov robím v IT, z toho posledných pár rokov ako IT konzultant. Znamená to, že firmy/osoby za mnou prídu s problémom. Následne tento problém analyzujem, navrhnem možné riešenia, a popíšem ich pre a proti (finančné, implementačné, špecifické). Môžu byť hardvérové (fyzické zariadenia), softvérové (programy a systémy) alebo napríklad procesné (zmena/úprava postupov).

Na posúdenie vplyvov potrebujem pochopiť finančnú situáciu a pochody u klienta. Následne vytvoriť model efektu implementácie riešenia na jeho financie, a vysvetliť výhody a nevýhody jednotlivých možností. Dohliadanie na implementáciu a revízia ukončeného produktu je samozrejmosťou, aj keď vzhľadom na tento portál irelevantnou

Na burze obchodujem sám za seba už vyše 7 rokov. Začínal som s jednoduchým obchodovaním s akciami, a postupne som prešiel cez jednoduché deriváty ako opcie, až po zložitejšie viacnohé derivátové operácie (ako kreditné spready alebo železný kondor).

Obchodoval som cez viacerých brokerov. Veľa ďalších som zvážil a zamietol . Po celý čas som sledoval finančné správy, ale pokiaľ som chcel byť skutočne informovaný, musel som ich intenzívne hľadať.    

Rozhodol som sa, že veci ktoré som sa naučil, a ktorými som si musel prejsť, uľahčím ostatným ľuďom prostredníctvom tohto portálu.

@winky

email: winky@fingram.sk

LadyS

Som vysokoškolsky vzdelaná žena v oblasti financií a v oblasti práva, čo mi umožnilo hlbšie preniknúť do mnohých problematík.

Po skončení štúdia som sa niečo cez dva roky venovala takmer výlučne právu ako advokátsky koncipient. Zastupovala som klientov na súdoch, tvorila som zmluvné dokumentácie a žaloby. Počas tohto obdobia som si uvedomila, že moje finančné zručnosti nielenže nevyužívam takmer vôbec, ale ani sa v nich neposúvam ďalej. Preto som sa rozhodla hľadať som niečo zaujímavejšie a najmä rentabilnejšie, nakoľko tí, čo niekedy boli koncipientmi dobre vedia, že táto práca bola častokrát ohodnotená minimálnou mzdou a ešte aj s mizernými pracovnými podmienkami s vysokými očakávaniami od zamestnávateľa.

V tom čase som si myslela, že som sa dočasne zamestnala ako firemný právnik v realitno-developerskej spoločnosti, kde som riešila celý právny proces pri predaji, kúpe a výstavbe nehnuteľností nevynímajúc aj nejaké personálne a interné záležitosti spoločnosti. Pri sledovaní vývoja trhu a cien realít som sa opäť ponorila do finančného sveta, venovala som sa mu aj vo voľnom čase, ktorého som mala viac ako v predošlom zamestnaní.

Spolu s Winkym takmer na dennej báze diskutujeme, čítame, analyzujeme finančný trh a dianie vo svete, zatiaľ čo ja sa profesne stále, od roku 2018, venujem nehnuteľnostiam po právnej stránke, čo zahŕňa pre lepšiu predstavu analýzu konkrétnej nehnuteľnosti (ťarchy, vlastníkov, špecifikáciu, právny režim a pod.), návrh postupu, prípadne postupov ako dosiahnuť žiadaný výsledok a následne realizácia.

@LadyS

email: ladys@fingram.sk