pondelok, 24 júna, 2024

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

Akcie sanfranciskej banky klesli od začiatku marca o takmer 90 %.

First Republic Bank, ktorú trápia obavy o hodnotu úverov a únik vkladov, v piatok v regulačnom oznámení uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií, informoval The Wall Street Journal.

Banka uviedla, že výplaty pozastavuje “ako opatrenie obozretného dohľadu”.

Akcie First Republic sa od začiatku marca prepadli o takmer 90 % v dôsledku krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank. Banka pozastavila vyplácanie dividend z kmeňových akcií v polovici marca po tom (tu), ako krach banky Silicon Valley Bank spôsobil >tu<, že klienti First Republic stiahli svoje vklady pre obavy o finančnú silu sanfranciskej banky.

Podobne ako Silicon Valley Bank a Signature, aj mnohí bohatí klienti First Republic mali účty nad federálnym limitom poistenia vkladov. Keď začali panikáriť o zdravie banky, stiahli vklady v hodnote 70 miliárd dolárov, uviedol denník The Wall Street Journal. Banka tiež čelí diere vo svojom úverovom portfóliu spôsobenej nerealizovanými stratami súvisiacimi s rastúcimi úrokovými sadzbami.

Banka sa snaží nájsť východisko zo svojej ťažkej situácie. Niektorí kolegovia sa jej snažia pomôcť. V polovici marca sa skupina najväčších bánk v krajine pokúsila pomôcť First Republic tým, že jej poskytla 30 miliárd USD vo forme vkladov, ktoré mali riešiť potrebu likvidity v dôsledku odlivu vkladov. JPMorgan Chase & Co. CEO Jamie Dimon osobne viedol snahy o nájdenie inej nápravy (tu).

Najnovšie pozastavenie vyplácania dividend sa týka siedmich sérií prioritných akcií. Banka uviedla, že právo držiteľov na dividendy je “nekumulatívne”, čo znamená, že dividendy nenarastajú, aby mohli byť vyplatené neskôr, ak banka obnoví ich vyplácanie.

First Republic zverejnila pozastavenie výplat, keď zároveň oznámila, že 24. apríla plánuje oznámiť výsledky za prvý štvrťrok. Pozastavením vyplácania dividend z prioritných akcií banka ušetrí kapitál.

Podľa poslednej výročnej správy mala banka k 31. decembru 2022 v obehu prioritné akcie v hodnote 3,6 miliardy USD. V roku 2022 vyplatila na dividendách z prioritných akcií 158 miliónov USD, vyplýva z podania.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie