pondelok, 24 júna, 2024

China Evergrande Group podala v New Yorku návrh na vyhlásenie konkurzu podľa kapitoly 15

  • Developer podal žiadosť o kapitolu 15 pred schôdzami o ďaľšom postupe
  • Medzinárodná reštrukturalizácia často zahŕňa podanie žiadosti podľa kapitoly 15

China Evergrande Group, realitný gigant, ktorého platobná neschopnosť pred dvoma rokmi urýchlila širšiu dlhovú krízu v krajine, požiadal vo štvrtok v New Yorku o ochranu pred bankrotom podľa kapitoly 15.

Tento krok ju chráni pred veriteľmi v USA, kým bude pracovať na reštrukturalizačnej dohode v iných krajinách. Žiadosť čínskeho staviteľa nehnuteľností o ochranu podľa kapitoly 15 sa odvoláva na reštrukturalizačné konanie, ktoré prebieha v Hongkongu a na Kajmanských ostrovoch.

Medzinárodné dohody o reštrukturalizácii dlhu si niekedy vyžadujú podanie žiadosti podľa kapitoly 15 v priebehu finalizácie transakcie. V minulom roku podala žiadosť aj pekinská developerská spoločnosť Modern Land China Co. o vyhlásenie konkurzu podľa kapitoly 15 po tom, ako nesplatila dlhopis v hodnote 250 miliónov USD a uviedla, že bude pokračovať v zahraničnej transakcii reštrukturalizácie dlhu.

Osud spoločnosti Evergrande má rozsiahle dôsledky pre čínsky finančný systém v hodnote 60 biliónov USD a mohol by spôsobiť vlny v bankách, fondoch a miliónoch majiteľov nehnuteľností, čo by bola jedna z najväčších reštrukturalizácií v histórii krajiny. Samotný objem jej záväzkov vo výške viac ako 300 miliárd USD znamená, že proces bude určite dlhý.

Nálada na čínskych trhoch sa tento mesiac otriasla po tom, čo jeden z najväčších developerov v krajine, spoločnosť Country Garden Holdings Co., smeroval k svojmu prvému možnému zlyhaniu (tu) v súvislosti s rekordným zadlžením stavebných firiem. Situácia sa v posledných dňoch zhoršila, keď finančný konglomerát Zhongzhi Enterprise Group Co. vyvolal poplach po tom (tu), ako pridružené firmy nezaplatili niektoré investičné produkty.

Kríza zadlženosti Číny v oblasti nehnuteľností sa rýchlo prehlbuje, a to už štvrtý rok. Developeri, ktorí si zvykli zadlžovať sa, aby podporili rozvojové aktivity, zažili v roku 2020 prvé náznaky zmeny. Vtedy úrady stanovili “tri červené línie” ktoré stanovili referenčné hodnoty finančnej páky, ktoré musia stavitelia splniť, ak si chcú požičať viac peňazí. Čínske rizikové dolárové (junk) dlhopisy, ktoré vo veľkej miere vydávajú developeri, sa dostali do ťažkostí a ich priemerná cena je teraz podľa indexu agentúry Bloomberg približne 65 centov.

Spoločnosť Evergrande už niekoľko mesiacov pracuje na dokončení plánu reštrukturalizácie zahraničného dlhu. Firma v apríli zverejnila, že zatiaľ nemá takú úroveň podpory veriteľov, ktorá je potrebná na realizáciu plánu (tu). V júli získala súhlas súdu na uskutočnenie hlasovania o dohode (tu). Spoločnosť začiatkom tohto týždňa uviedla, že preložila tzv. schôdzky schémy pre veriteľov do 28. augusta.

Spoločnosť Evergrande prvýkrát nesplácala dolárové dlhopisy v decembri 2021 po mesiacoch neistoty v súvislosti s jej financiami (tu). Problémy spoločnosti pomohli spustiť počiatočnú vlnu obáv o čínsky realitný sektor, ktorá stále narastá.

Vozidlo prechádza okolo niektorých z 39 budov postavených spoločnosťou China Evergrande Group, pre ktoré úrady vydali príkaz na demoláciu na umelo vytvorenom ostrove Ocean Flower Island v Danzhou, provincia Hainan, Čína 6. januára 2022. REUTERS/Aly Song/File Photo
Vozidlo prechádza okolo niektorých z 39 budov postavených spoločnosťou China Evergrande Group, pre ktoré úrady vydali príkaz na demoláciu na umelo vytvorenom ostrove Ocean Flower Island v Danzhou, provincia Hainan, Čína 6. januára 2022. REUTERS/Aly Song/File Photo

Jednotka Evergrande pre elektrické vozidlá súhlasila s predajom približne 28 % podielu dubajskému startupu NWTN Inc., čím akcie automobilky začiatkom týždňa prudko vzrástli v dôsledku očakávaní (tu), že táto transakcia by ju mohla udržať na trhu. Spoločnosť NWTN investuje 500 miliónov USD do spoločnosti China Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd. výmenou za akcie a väčšinu v predstavenstve výrobcu elektrických vozidiel, oznámili spoločnosti v pondelok.

“Plán zadlženia spoločnosti Evergrande by mohol byť podporený predajom podielu”, napísali analytici agentúry Bloomberg Intelligence Daniel Fan a Adrian Sim. . NWTN by sa mohla stať najväčším akcionárom po úplnej výmene povinne vymeniteľných dlhopisov jednotky a prístup k financovaniu jednotky EV by pomohol hodnote týchto cenných papierov v dlhovom pláne spoločnosti Evergrande, ako aj normalizácii výroby jej elektromobilov Hengchi 5, uviedli.

Právnik spoločnosti Evergrande, ktorý sa zaoberá konkurzom, na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval. Jej jednotka Scenery Journey tiež požiadala o ochranu podľa kapitoly 15 spolu s dcérskou spoločnosťou Tianji.

Prípad sa volá China Evergrande Group and Jimmy Fong, 23-11332, US Bankruptcy Court for t

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čínske rizikové dlhopisy zaznamenali rekordne nízku hodnotu, zatiaľ čo sa kríza na trhu s nehnuteľnosťami šíri

Priemerné ceny dlhopisov, najmä od developerov, klesli pod 56. Šanghajská stavebná spoločnosť CIFI sa najnovšie pridala k rekordnému počtu nesplácaných úverov.

Čínske samosprávy kupujú domy, aby pomohli realitnému sektoru

Suzhou plánuje kúpiť približne 10 000 bytov, tvrdí Securities Times. Mesto Jinan navrhlo kúpiť 3 000 domov na prenájom.

najnovšie