streda, 24 júla, 2024

Regulačné orgány zabavujú First Republic Bank a predávajú jej aktíva spoločnosti JPMorgan

Regulačné orgány v pondelok zabavili First Republic Bank a predali jej aktíva spoločnosti JPMorgan Chase & Co v rámci dohody, ktorá má vyriešiť najväčší bankrot americkej banky od finančnej krízy v roku 2008 a urobiť hrubú čiaru za pretrvávajúcim bankovým chaosom.

First Republic patrila medzi regionálnych poskytovateľov úverov v USA, ktorých v marci najviac zasiahla kríza dôvery v bankový sektor, keď vkladatelia hromadne utekali z menších bánk do gigantov, ako je JPMorgan, pričom ich zachvátila panika z krachu dvoch ďalších stredne veľkých amerických bánk.

Banka odvtedy krívala, ale minulý týždeň investori opäť utekali (tu), keď zverejnila odlev viac ako 100 miliárd USD v prvom štvrťroku a plán preskúmať nové možnosti.

Sotva o týždeň neskôr kalifornské regulačné orgány v pondelok First Republic zhabali a spolu s predajom jej aktív ju uviedli do nútenej správy FDIC, čo znamenalo tretí veľký bankrot americkej banky za dva mesiace a najväčší od Washington Mutual v roku 2008.

Akcie JPMorgan v pondelok vzrástli o 2 %, zatiaľ čo akcie stredne veľkých bánk klesli (tu)a regionálny bankový index KBW uzavrel s poklesom o 2,7 %. Podľa analytikov spoločnosti Wedbush budú akcionári First Republic v rámci transakcie vyradení. Akcie banky sa v pondelok v predburzovom obchodovaní prepadli o 43,3 %, než bolo ich obchodovanie zastavené.

JPMorgan v rámci transakcie zaplatí americkej Federálnej agentúre pre poistenie vkladov (FDIC) 10,6 mld. dolárov (tu), čím prevezme kontrolu nad väčšinou aktív banky so sídlom v San Franciscu a získa prístup k vyhľadávanej základni bohatých klientov First Republic.

“Naša vláda nás a ostatných vyzvala, aby sme sa zapojili, a my sme to urobili,” povedal Jamie Dimon, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ JPMorgan, ktorý bol kľúčovým hráčom aj vo finančnej kríze v roku 2008 a počas víkendovej záchrannej akcie kúpil banku Bear Stearns.

Podľa prvého odhadu regulačného orgánu bude táto transakcia stáť Fond poistenia vkladov FDIC približne 13 miliárd USD.

Americký prezident Joe Biden v pondelok privítal dohodu za ochranu vkladateľov bez toho, aby daňoví poplatníci za to museli zaplatiť. Zopakoval svoju výzvu na posilnenie regulácie a dohľadu nad bankami.

“Tieto opatrenia zabezpečia, že bankový systém bude bezpečný a zdravý,” povedal Biden na podujatí v Bielom dome. “Kritické je, že daňoví poplatníci nie sú tí, ktorí by to mali na triku.”

Biely dom ocenil “rozhodné” kroky regulačných orgánov na ochranu vkladateľov a udržanie stability bankového systému. Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že tieto opatrenia tiež zabezpečia, že spoločnosť First Republic, ktorá bola podľa nej “vážne zle riadená”, bude braná na zodpovednosť.

PRÍLIŠ VEĽKÁ NA ZLYHANIE?

Analytici a vedúci predstavitelia odvetvia uviedli, že dohoda – uzavretá cez víkend po tom, ako FDIC uskutočnil aukčný proces (tu), v ktorom sa zúčastnilo niekoľko ďalších bánk – by mala trhy upokojiť. Dodali však, že to má svoju cenu: najväčšie banky sa posilňujú, zatiaľ čo menšie banky majú stále ťažšie podnikanie.

Vstup do pobočky First Republic Bank; Foto: Fallon/Agence France-Presse/Getty Images
Vstup do pobočky First Republic Bank; Foto: Fallon/Agence France-Presse/Getty Images

Dennis Kelleher, generálny riaditeľ skupiny pre reformu Wall Street Better Markets, uviedol, že výsledok aukcie ukázal “nezdravú konsolidáciu, nekalú konkurenciu, nebezpečný nárast počtu príliš veľkých bánk, ktoré môžu padnúť, a zároveň poškodil komunitné banky, poskytovanie úverov malým podnikom a hospodársky rast.”

JPMorgan už vlastní viac ako 10 % celkových bankových vkladov v krajine. Wells Fargo vo svojej výskumnej správe uviedla, že čisté vklady JPM sa v dôsledku transakcie zvýšia o 3 %.

“V najväčšej ekonomike sveta potrebujeme veľké, úspešné banky,” povedal Dimon novinárom na konferenčnom hovore. “Máme kapacity na obsluhu našich klientov, ktorými môžu byť mestá, školy, nemocnice, vlády. Bankujeme MMF, Svetovú banku. A každý, kto si myslí, že Spojené štáty by to nemali mať, môže zavolať priamo mne.”

Jane Fraserová, generálna riaditeľka konkurenčnej Citigroup, privítala dohodu ako vyriešenie posledného veľkého zdroja neistoty pre tento sektor po období turbulencií.

“Nepoškvrňujme všetky regionálne a malé banky ako tie, ktoré majú obrovský problém,” povedala Fraserová na konferencii.

“Toto nie je svetová finančná kríza, toto nie je kríza sporiteľov a pôžičkárov. Bude tu stres, ale zamerajme sa na to, kde je.”

ZVYŠUJÚCE SA SADZBY

Svetovým bankovníctvom otriaslo marcové zatvorenie bánk Silicon Valley Bank >tu< a Signature Bank >tu<, keďže únik vkladov od amerických veriteľov prinútil Fed zasiahnuť núdzovými opatreniami na stabilizáciu trhov, zatiaľ čo švajčiarsku Credit Suisse musela zachraňovať konkurenčná UBS >tu<. Tieto zlyhania prišli po tom, ako sa dobrovoľne zlikvidovala spoločnosť Silvergate zameraná na kryptomeny.

Niektorí z hlavných príčin krízy v bankovom sektore obviňovali ultra uvoľnenú menovú politiku počas mnohých rokov, po ktorej nasledoval náhly zvrat a rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany amerického Federálneho rezervného systému v minulom roku.

“Keď išlo len o SVB, bolo ľahké obviňovať manažment. Teraz, keď vidíme vzorec, je však zrejmé, že Fed zašiel príliš ďaleko, príliš rýchlo a veci rozbíja,” povedal Thomas J. Hayes, predseda a výkonný člen Great Hill Capital.

JPMorgan bola jedným z viacerých záujemcov o kúpu vrátane PNC Financial Services Group, a Citizens Financial Group Inc, ktorí v nedeľu predložili konečné ponuky v aukcii amerických regulačných orgánov, uviedli zdroje oboznámené so záležitosťou.

JPMorgan prevzala všetky vklady banky, ako uviedla, a vyplatí 25 miliárd USD z 30 miliárd USD, ktoré veľké banky uložili v marci v banke First Republic, aby jej pomohli posilniť postavenie.

Dodala, že 84 pobočiek skrachovanej banky v ôsmich štátoch bude od pondelka opäť otvorených ako pobočky banky JPMorgan Chase.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie