sobota, 18 mája, 2024

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

  • K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018.
  • Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spojených štátoch, uviedla, že spoločnosť UBS Securities porušila pravidlo 204 nariadenia SHO (Reg SHO) americkej Komisie pre cenné papiere a burzy, informoval Finance Magnates.

Okrem toho, FINRA v stredu oznámila (tu), že maklérska spoločnosť nedodržala pravidlá Reg SHO počas deviatich rokov.

Reg SHO, súbor pravidiel zavedených v roku 2005, reguluje praktiky predaja nakrátko alebo predaja požičaných cenných papierov v Spojených štátoch.

Podľa FINRA toto pravidlo “vyžaduje, aby spoločnosti prijali pozitívne opatrenia na uzatvorenie pozícií ‘nedodania’ vyplývajúcich z predaja majetkových cenných papierov nakrátko prostredníctvom vypožičania alebo nákupu cenných papierov do začiatku bežných obchodných hodín nasledujúceho dňa po dátume vyrovnania.”

Súkromný regulačný orgán však uviedol, že v systémoch spoločnosti UBS v rokoch 2009 až 2018 zistil najmenej 5 300 pozícií “nedodania”.

FINRA dodala, že UBS smerovala alebo uskutočnila viac ako 73 000 “nahých” krátkych predajov, t. j. predala cenné papiere, ktoré nevlastnila, nepožičala si ich alebo nezabezpečila ich požičanie.

Nezisková organizácia uviedla, že maklér predal tieto cenné papiere “s nesplnenou požiadavkou na uzavretie”.

FINRA uviedla, že UBS súhlasila s urovnaním obvinení bez toho, aby ich priznala alebo poprela.

Nezávislý orgán dohľadu nad trhmi dodal, že k týmto porušeniam prispeli tri dlhodobé problémy vrátane toho, že maklér používal odvolateľné transakcie s objemovo váženou priemernou cenou (VWAP) alebo limitné príkazy na riešenie povinnosti odkúpenia v prípade “nedodania”.

Okrem toho spoločnosť UBS Securities závisela od používania dlhých pozícií klientov na uzatvorenie “pozícií, ktoré neboli dodané”, uviedla FINRA.

Okrem toho niektoré systémy riadenia pokynov makléra pravidelne nezakazovali predaj nakrátko, keď existovala neuspokojená požiadavka na uzavretie, uviedol súkromný dozorný orgán.

Zlyhania dohľadu

Podľa FINRA v období od roku 2009 do augusta 2022 systémy dohľadu spoločnosti UBS Securities, jej písomné inkluzívne postupy, nemohli byť v súlade s pravidlom 204 nariadenia SHO, pretože “neboli primerane navrhnuté na dosiahnutie súladu”.

Samoregulačná organizácia uviedla, že hoci maklér každoročne uskutočňoval revízie svojich systémov podľa pravidla 204, firma nedokázala vyloviť “nesprávne zaobchádzanie s akciami” súvisiace s dlhými pozíciami klientov.

FINRA dodala, že hoci limitné príkazy alebo iné oneskorené príkazy nespĺňajú požiadavku na uzatvorenie podľa Reg SHO, účtovné knihy a záznamy spoločnosti UBS naznačujú, že jej algoritmus VWAP smeroval určité príkazy na nákup ako limitné príkazy.

Okrem toho súkromná americká spoločnosť uviedla, že UBS nezistila červené vlajky vo svojich záznamoch, a dodala, že maklér zistil svoje zlyhanie pri plnom uplatňovaní “penalty box” pravidla 204 až po tom, ako systém zlyhal.

Americká komisia pre cenné papiere a burzy SEC medzitým nedávno uložila spoločnosti UBS Securities spolu s ďalšími 14 maklérskymi spoločnosťami a jedným pridruženým investičným poradcom pokutu vo výške 125 miliónov USD za “všadeprítomnú mimokanálovú komunikáciu” (tu) a >tu<.

Medzi pokutovanými firmami boli aj Barclays Capital Inc, Bank of America (BofA) Securities Inc, Citigroup Global Markets Inc a Credit Suisse Securities (USA) LLC.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie