streda, 24 júla, 2024

Švédski stavitelia sa obávajú dlhotrvajúceho prepadu v dôsledku poklesu cien nehnuteľností na bývanie

  • Výstavba sa môže obnoviť až v roku 2026: úradník Veidekke
  • Stavebníctvo tvorí 11 % švédskej ekonomiky

Švédske stavebníctvo možno čaká niekoľkoročné sucho, kým investície do bývania prudko klesajú v dôsledku prudkého poklesu cien a rastúcich nákladov na výstavbu nových domov.

Jeden z najprudších poklesov cien domov na svete, ktorý predstavuje 15 %, už brzdí výstavbu, aj keď veľká väčšina obcí vo Švédsku hlási nedostatok bytov. Počet začatých stavieb by mal v tomto roku prudko klesnúť a tento prepad sa môže pretiahnuť na niekoľko rokov, zatiaľ čo prudko rastúca inflácia a klesajúca hodnota majetku budú tlačiť na financie domácností.

Podľa Lennarta Weissa, obchodného riaditeľa stavebnej spoločnosti Veidekke ASA, to v kombinácii s rastúcimi stavebnými nákladmi a drahším financovaním vytvára dokonalú búrku, ktorá bude mať dlhodobý vplyv na výstavbu.

Švédska národná rada pre bývanie predpovedá 33 000 začatých bytov v roku 2023;
Zdroj: Štokholmská agentúra pre výskum a vývoj (Štokholmská agentúra pre výskum a vývoj): Štatistický úrad Švédska, Národná rada pre bývanie, výstavbu a plánovanie
2015-2021 sú aktuálne údaje, 2022-2023 prognózy
Švédska národná rada pre bývanie predpovedá 33 000 začatých bytov v roku 2023;
Zdroj: Štokholmská agentúra pre výskum a vývoj (Štokholmská agentúra pre výskum a vývoj): Štatistický úrad Švédska, Národná rada pre bývanie, výstavbu a plánovanie
2015-2021 sú aktuálne údaje, 2022-2023 prognózy

“Keď to všetko spočítate, zistíte, že sa stratilo toľko kúpnej sily, že bude trvať minimálne do roku 2026, kým sa dočkáte skutočného oživenia, a stále vidíme riziká na strane poklesu,” povedal Weiss. “Môže sa to ešte zhoršiť.”Stavebníctvo predstavuje približne 11 % švédskeho hrubého domáceho produktu a zamestnáva približne 350 000 ľudí, takže spomalenie stavebníctva bude mať vážne dôsledky aj pre celú ekonomiku. Výskumný inštitút NIER odhaduje, že hospodársky výkon krajiny sa v tomto roku zníži o 0,6 %, čo je do veľkej miery v súlade s prognózou exekutívy Európskej únie z minulého mesiaca, podľa ktorej bude Švédsko jedinou ekonomikou v obchodnom bloku s celoročným poklesom v roku 2023.Švédska vláda medzitým stanovila boj proti inflácii za svoju hlavnú prioritu, čo znamená, že má obmedzený apetít na dotačné schémy na podporu stavebníctva. Rozhodla sa ukončiť pomoc na výstavbu cenovo dostupných nájomných bytov a svoje úsilie zameriava na podporu domácností, ktoré sú najviac postihnuté prudkým rastom nákladov. “Rozpočet nemôže podporovať infláciu, pretože vysoká miera inflácie a vysoké úrokové sadzby sú hlavným dôvodom, prečo dramaticky klesá kúpna sila domácností,” povedal minister pre bývanie Andreas Carlson v rozhovore začiatkom tohto mesiaca. “Zmiernenie zaťaženia domácností je dôležité samo osebe, ale môže prispieť aj k zvýšeniu kúpnej sily.”Podľa najlepšieho odhadu Veidekkeho sa tento rok nezačne stavať viac ako 25 000 až 30 000 domov a v roku 2024 ich objem klesne až na 20 000. To sa rovná menej ako tretine úrovne, ktorá sa považuje za potrebnú na udržanie kroku s rastom populácie, a mohlo by to prehĺbiť problémy nefunkčného trhu s bývaním, kde nedostatok domov podnecuje čierne obchody a brzdí plány na nábor podnikov. Jej prognózy sú nižšie ako skorší odhad švédskej Národnej rady pre bývanie, ktorá v decembri uviedla, že počet začatých bytov v tomto roku pravdepodobne klesne na 33 000 z odhadovaných 59 000 v roku 2022. Weissove predpovede však podporujú aj ďalší predstavitelia odvetvia.

Výkonný riaditeľ spoločnosti K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB Johan Knaust uviedol, že prognóza agentúry je “príliš optimistická” a verí, že počet začatých stavieb v tomto roku bude “oveľa nižší”.

Knaust uviedol, že jeho spoločnosť môže koncom tohto roka obnoviť výrobu nájomných bytov v hlavnom meste Štokholm. “Ale mimo Štokholmu si veľmi ťažko predstavujem, že by sme tento rok začali nové projekty vzhľadom na situáciu na trhu,” povedal.

To je obzvlášť znepokojujúce, keďže veľká priemyselná transformácia prebiehajúca v severnom Švédsku si bude vyžadovať veľký prírastok bytov na ubytovanie desiatok tisíc pracovníkov potrebných na výrobu automobilových batérií, ocele na báze vodíka a špongiového železa.

Masívny pokles výstavby poukazuje na to, ako citlivo reaguje švédsky stavebný sektor na hospodárske výkyvy, a Weiss z Veidekke varuje, že súčasný prepad môže odvetvie pripraviť o kompetencie a kapitál, ktoré budú potrebné, keď sa trh nakoniec zotaví.

“Tento sektor by potreboval určitú stabilitu a pevné podmienky, ktoré by zabezpečili, že sa ročne postaví približne 40 000 až 55 000 jednotiek,” povedal Weiss. “To však nemáme. Máme tieto strašné výkyvy, ktoré si vyžadujú určité náklady.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

najnovšie