streda, 24 júla, 2024

OPEC+ šokujúco znížil objem produkcie o milión barelov denne

  • Nečakaný krok pred pondelkovým zasadnutím ministrov
  • Celkový objem záväzkov OPEC+ na zníženie spotreby je teraz 3,66 milióna barelov denne
  • Ropa by mohla vyskočiť o 10 USD za barel – analytik

Saudská Arábia a ďalší producenti ropy zo združenia OPEC+ v nedeľu oznámili ďalšie zníženie ťažby ropy o približne 1,16 milióna barelov denne, čo je podľa analytikov prekvapivý krok, ktorý spôsobí okamžitý nárast cien a ktorý Spojené štáty označili za nevhodný, informoval Reuters.

Týmito prísľubmi sa celkový objem škrtov OPEC+, ktorý združuje Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu spolu s Ruskom a ďalšími spojencami, zvýšil podľa výpočtov agentúry Reuters na 3,66 mil. barelov denne, čo predstavuje 3,7 % svetového dopytu.

Nedeľňajší vývoj nastal deň pred virtuálnym zasadnutím ministerskej skupiny OPEC+, ktorej členmi sú Saudská Arábia a Rusko a od ktorej sa očakávalo, že sa bude držať už zavedených škrtov vo výške 2 mil. bpd do konca roka 2023.

Dobrovoľné zníženie ťažby roby na zasadnutí z 2. apríla 2023; Zdroj: Pasit Kongkunakornkul cez Reuters
Dobrovoľné zníženie ťažby roby na zasadnutí z 2. apríla 2023; Zdroj: Pasit Kongkunakornkul cez Reuters

Ceny ropy minulý mesiac klesli k 70 USD za barel, čo je najnižšia hodnota za posledných 15 mesiacov, v dôsledku obáv, že svetová banková kríza zasiahne dopyt. Napriek tomu sa neočakávali ďalšie opatrenia OPEC+ na podporu trhu po tom, ako zdroje túto perspektívu bagatelizovali a ropa sa zotavila smerom k 80 USD (tu).

Najnovšie zníženie cien by mohlo zdvihnúť ceny ropy o 10 USD za barel, uviedol v nedeľu šéf investičnej spoločnosti Pickering Energy Partners (tu), zatiaľ čo ropný maklér PVM uviedol, že očakáva okamžitý skok po začatí obchodovania po víkende.

“Očakávam, že trh sa otvorí o niekoľko dolárov vyššie… možno až o 3 doláre,” povedal Tamas Varga z PVM. “Krok je bezvýhradne býčí.”

Najväčší producent OPEC Saudská Arábia uviedla, že zníži ťažbu o 500 000 barelov denne. Saudské ministerstvo energetiky uviedlo, že dobrovoľné zníženie zo strany kráľovstva je preventívnym opatrením zameraným na podporu stability trhu s ropou.

“OPEC prijíma preventívne kroky pre prípad možného zníženia dopytu,” uviedla Amrita Sen, zakladateľka a riaditeľka spoločnosti Energy Aspects.

V októbri minulého roka sa OPEC+ dohodol na znížení ťažby o 2 mil. barelov denne od novembra do konca roka, čo rozhnevalo Washington, keďže obmedzená ponuka zvyšuje ceny ropy >tu<.

USA argumentovali, že svet potrebuje nižšie ceny, aby podporil hospodársky rast a zabránil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi získať viac príjmov na financovanie vojny na Ukrajine.

Bidenova administratíva uviedla (tu), že krok, ktorý producenti oznámili v nedeľu, považuje za nerozumný.

“Nemyslíme si, že škrty sú v tejto chvíli vzhľadom na neistotu na trhu vhodné – a dali sme to jasne najavo,” povedal hovorca Rady pre národnú bezpečnosť.

ZAČIATOK V MÁJI

Dobrovoľné škrty sa začínajú v máji a trvajú do konca roka. Podľa oficiálneho vyhlásenia Irak zníži svoju produkciu o 211 000 barelov denne.

Spojené arabské emiráty uviedli, že znížia produkciu o 144 000 bpd, Kuvajt oznámil zníženie o 128 000 bpd, Omán o 40 000 bpd a Alžírsko o 48 000 bpd. Kazachstan tiež zníži ťažbu o 78 000 bpd.

Ruský vicepremiér Alexander Novak v nedeľu tiež uviedol, že Moskva predĺži dobrovoľné zníženie ťažby o 500 000 bpd do konca roka 2023. Moskva tieto škrty jednostranne oznámila vo februári po zavedení západných cenových limitov.

Zdroj z OPEC+ uviedol, že Gabon pristúpi k dobrovoľnému zníženiu o 8 000 bpd a nie všetci členovia OPEC+ sa k tomuto kroku pridajú, keďže niektorí už teraz čerpajú výrazne pod dohodnutou úrovňou z dôvodu nedostatku výrobných kapacít.

Po jednostrannom znížení zo strany Ruska predstavitelia USA uviedli, že jeho spojenectvo s ostatnými členmi OPEC sa oslabuje, ale nedeľňajší krok ukazuje, že spolupráca je stále silná.

Globálne benchmarky sa v polovici marca obchodovali na úrovniach, ktoré neboli zaznamenané od konca roka 2021; Zdroj: Refinitiv cez Reuters
Globálne benchmarky sa v polovici marca obchodovali na úrovniach, ktoré neboli zaznamenané od konca roka 2021; Zdroj: Refinitiv cez Reuters

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

najnovšie