streda, 24 júla, 2024

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

  • Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov
  • Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií

Ruské ministerstvo energetiky uviedlo, že krajina minulý mesiac znížila svoju produkciu ropy približne o 700 000 barelov denne, podľa osoby oboznámenej s údajmi, informoval Bloomberg.

Tento údaj však nie je v súlade s údajmi o marcovom národnom vývoze po mori a o dodávkach do domácich rafinérií – čo zvyšuje neistotu, koľko ropy Rusko skutočne čerpá.

Kremeľ sa zaviazal, že v období od marca do decembra obmedzí ťažbu len ropy o 500 000 barelov denne ako odvetu za obchodné obmedzenia Západu a cenový strop zavedený skupinou siedmich priemyselných krajín (tu). Podľa údajov ministerstva energetiky bolo zníženie o 40 % vyššie.

Osem členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu vrátane faktického lídra Saudskej Arábie súhlasilo, že sa od mája pridajú k dobrovoľnému znižovaniu ťažby >tu<, čím sa celkové zníženie zvýšilo na viac ako 1,6 mil. barelov denne v snahe stabilizovať globálny trh.

Toto prekvapivé rozhodnutie spôsobilo rallye na trhu s ropou (tu) a pripravilo pôdu pre návrat cien ropy na úroveň 100 USD za barel (tu).

Podľa podpredsedu vlády Alexandra Novaka Rusko zníži svoju ťažbu ropy, pričom za základnú hodnotu bude považovať februárovú produkciu. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg založených na údajoch z odvetvia dosiahla produkcia v tomto mesiaci 10,1 milióna barelov denne.

Podľa údajov ministerstva energetiky producenti denne odčerpali v priemere 1,285 mil. ton ropy, uviedla osoba, ktorá si neželala byť menovaná, pretože údaje nie sú verejné.

To zodpovedá niečo vyše 9,4 mil. barelov, čo znamená, že zníženie ťažby ropy v minulom mesiaci predstavovalo takmer 700 tis. barelov denne.

Celková marcová produkcia ropy a kondenzátu v krajine predstavovala v priemere 1,413 mil. ton, uviedol tento človek. To podľa výpočtov agentúry Bloomberg zodpovedá 10,36 mil. barelov denne v porovnaní s 11,1 mil. barelov vo februári.

Výsledné celkové zníženie predstavovalo v priemere 740 000 barelov denne, uvádzajú údaje.

Rusko vlani utajovalo svoje ropné štatistiky pre ich “citlivý” charakter, čo sťažovalo hodnotenie realizácie zníženia dodávok nad rámec ubezpečení predstaviteľov energetického sektora.

V dôsledku toho začali pozorovatelia Ruska sledovať vývoz ropy z krajiny po mori a mieru domáceho spracovania ropy ako meradlá pre odhady produkcie ropy. Oba ukazovatele však minulý mesiac nevykázali žiadny viditeľný pokles.

Podľa údajov agentúry Bloomberg založených na údajoch národného priemyslu a sledovaní lodí boli priemerné štvortýždňové nakládky ropy v krajine do 31. marca najvyššie od júna (tu), zatiaľ čo ruské rafinérie udržiavali svoju produkciu na približne rovnakej úrovni.

Ruské ministerstvo energetiky sa k marcovým údajom o produkcii a k tomu, čo bolo príčinou sľúbených škrtov, nemohlo bezprostredne vyjadriť.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

OPEC+ šokujúco znížil objem produkcie o milión barelov denne

Nečakaný krok pred pondelkovým zasadnutím ministrov. Celkový objem záväzkov OPEC+ na zníženie spotreby je teraz 3,66 milióna barelov denne.

najnovšie