piatok, 7 októbra, 2022

Nemecko zvažuje nórsky vodíkový plynovod, aby sa vyhlo ruskej energii

Nemecko a Nórsko zvažujú výstavbu vodíkového plynovodu spájajúceho obe krajiny s cieľom znížiť závislosť Európy od ruských dodávok energie, informoval Bloomberg.

Krajiny plánujú čoskoro vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti projektu, ktorá by nakoniec prepravoval zelený vodík z Nórska do Nemecka, uviedli v stredu neskoro večer po stretnutí nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka s nórskym premiérom Jonasom Gahr Storeom.

“V nasledujúcich mesiacoch a rokoch bude mimoriadne dôležité urýchliť rozvoj alternatívnych zdrojov energie pre Európu ako náhradu za ruský plyn a ropu a vybudovať na to potrebnú infraštruktúru,” uviedli Nemecko a Nórsko v spoločnom vyhlásení (tu).

Nemecko sa snaží prepracovať dodávky energií, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu. Najväčšia európska ekonomika získava viac ako polovicu plynu, polovicu uhlia a zhruba tretinu ropy z Ruska.

Kancelár Olaf Scholz sľúbil, že posilní národné zásobníky plynu a uhlia, aby sa znížilo jeho vystavenie akémukoľvek potenciálnemu prerušeniu dodávok. Vláda tiež nakupuje skvapalnený zemný plyn, podporuje úsilie o vybudovanie nových terminálov LNG a presadzuje rýchlejšie rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Putin žiada rubľovú platbu za plyn, eskaluje energetický boj

Rusko je pripravené zadržať dodávky, nechce eurá ani doláre. Ceny plynu v Európe po správach vzrástli o viac ako 30 %.

Lagardová z ECB bagatelizuje obavy zo stagflácie eurozóny

Ruská vojna na Ukrajine bude mať "dôsledky" pre rast. Fiškálna pomoc pre rast energetiky by mala byť cielená, hovorí Lagardeová.

najnovšie