pondelok, 24 júna, 2024

Nemecko zvažuje nórsky vodíkový plynovod, aby sa vyhlo ruskej energii

Nemecko a Nórsko zvažujú výstavbu vodíkového plynovodu spájajúceho obe krajiny s cieľom znížiť závislosť Európy od ruských dodávok energie, informoval Bloomberg.

Krajiny plánujú čoskoro vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti projektu, ktorá by nakoniec prepravoval zelený vodík z Nórska do Nemecka, uviedli v stredu neskoro večer po stretnutí nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka s nórskym premiérom Jonasom Gahr Storeom.

“V nasledujúcich mesiacoch a rokoch bude mimoriadne dôležité urýchliť rozvoj alternatívnych zdrojov energie pre Európu ako náhradu za ruský plyn a ropu a vybudovať na to potrebnú infraštruktúru,” uviedli Nemecko a Nórsko v spoločnom vyhlásení (tu).

Nemecko sa snaží prepracovať dodávky energií, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu. Najväčšia európska ekonomika získava viac ako polovicu plynu, polovicu uhlia a zhruba tretinu ropy z Ruska.

Kancelár Olaf Scholz sľúbil, že posilní národné zásobníky plynu a uhlia, aby sa znížilo jeho vystavenie akémukoľvek potenciálnemu prerušeniu dodávok. Vláda tiež nakupuje skvapalnený zemný plyn, podporuje úsilie o vybudovanie nových terminálov LNG a presadzuje rýchlejšie rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Si povedal Scholzovi, že Čína a Nemecko by mali zintenzívniť spoluprácu v nepokojných časoch

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na stretnutí s Olafom Scholzom zdôraznil potrebu väčšej spolupráce medzi Čínou a Nemeckom v "časoch zmien a nepokojov".

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

najnovšie