pondelok, 24 júna, 2024

Kolaps SVB v priebehu 44 hodín mal korene v stávkach na štátne dlhopisy počas pandémie

  • Najväčšie zlyhanie banky od roku 2008 pramení zo zlých stávok na sadzby.
  • Poprední predstavitelia, ktorí ešte nedávno prejavovali dôveru, sa teraz snažia o rýchlu dohodu.

Bloomberg informoval, že Greg Becker sedel minulý týždeň na konferencii v Los Angeles v červenom kresle (tu), nohy mal prekrížené a jednou rukou prechádzal vzduch.

“Sme hrdí na to, že sme najlepším finančným partnerom v najťažších časoch,” povedal výkonný riaditeľ SVB Financial Group na Upfront Summite 1. marca, deň predtým, ako si jeho firma mala na londýnskom galavečere prevziať ocenenie Banka roka.

Len o týždeň neskôr sa všetko zrútilo.

Pád SVB do nútenej správy Federálneho úradu pre poistenie vkladov prišiel náhle v piatok po frenetických 44 hodinách, počas ktorých jej dlhoroční zákazníci z radov technologických startupov vyberali vklady. Jej osud bol však spečatený už pred rokmi – počas vrcholu finančnej krízy.

V roku 2021 získali americké spoločnosti podporované venture (rizikovým) kapitálom 330 miliárd USD (tu), čo je takmer dvojnásobok predchádzajúceho rekordu spred roka. ETF Cathie Woodovej prudko rástli a retailoví obchodníci na Reddite šikanovali hedžové fondy.

Rozhodujúce bolo, že Federálny rezervný systém priklincoval úrokové sadzby na bezprecedentne nízku úroveň. A v rámci radikálnej zmeny svojho rámca sľúbil, že ich tam udrží dovtedy, kým nezaznamená trvalú infláciu výrazne nad 2 % – výsledok, ktorý nikto oficiálne nepredpokladal.

SVB získala od svojich klientov rizikového kapitálu desiatky miliárd dolárov a potom v presvedčení, že sadzby zostanú stabilné, vložila túto hotovosť do dlhodobejších dlhopisov.

Tým vytvorila pascu – a rovno sa do nej chytila.

Becker a ďalší vedúci predstavitelia inštitúcie so sídlom v Santa Clare, ktorá bola druhým najväčším krachom americkej banky v histórii po banke Washington Mutual v roku 2008, budú musieť počítať s tým, prečo ju neochránili pred rizikami úžery z nestabilných vkladov mladých technologických podnikov a pred rastom úrokových sadzieb na strane aktív.

Nevyriešenými otázkami zostáva aj to, ako SVB v posledných mesiacoch postupovala pri riešení svojej neistej pozície a či pochybila, keď počkala a nezabezpečila kapitálovú injekciu vo výške 2,25 miliardy USD predtým, ako verejne oznámila straty, ktoré znepokojili jej klientov. Investori a vkladatelia sa vo štvrtok pokúsili stiahnuť 42 miliárd USD, čím sa firma dostala do záporného zostatku hotovosti vo výške takmer 1 miliardy USD, uviedli regulačné orgány (tu).

Bývalý americký minister financií Lawrence Summers hovorí, že neočakáva, že krach finančnej skupiny SVB bude rozsiahlym systémovým problémom, ale poškodí Silicon Valley a sektor rizikového kapitálu.Vystupuje v relácii Wall Street Week televízie Bloomberg s Davidom Westinom. Zdroj: Bloomberg

Napriek tomu sa v dôsledku desaťročia klesajúcich úrokových sadzieb, ktoré sa začali začiatkom 80. rokov minulého storočia, keď bola SVB založená pri pokri, stalo medzi trhovými profesionálmi kacírstvom predpokladať, že výnosy dlhopisov by mohli stúpať bez toho, aby sa rozkolísala ekonomika. Ukázalo sa, že americkí spotrebitelia sa majú dobre a pracovných miest je dostatok (tu).

Práve banky, najmä tie menšie, ktoré sú pod drobnohľadom Fedu, sa teraz javia ako najslabšie články. SVB je zatiaľ najextrémnejším príkladom toho, ako Wall Street zaslepila dynamika globálnej ekonomiky po šoku vyvolanom Covidom.

Investori nečakajú na to, ktorá inštitúcia by mohla byť ďalšia, pričom bankový index KBW klesol najviac za týždeň od marca 2020.

V SVB “bolo veľa rizík, ktoré na seba brali a ktoré by iné banky nebrali,” povedala Sarah Kunstová, výkonná riaditeľka fondu rizikového kapitálu Cleo Capital. “To bolo nakoniec súčasťou ich pádu.”

Bohatstvo hotovosti

V marci 2021 mala SVB problém, ktorý by sa dal považovať za závideniahodný: jej klienti mali veľké množstvo hotovosti.

Celkové vklady banky sa podľa údajov agentúry Bloomberg za predchádzajúcich 12 mesiacov prudko zvýšili z 62 miliárd USD na približne 124 miliárd USD. Tento 100 % nárast výrazne prekonal 24 % nárast v banke JPMorgan Chase & Co. a 36,5 % nárast vo First Republic Bank, ďalšej kalifornskej inštitúcii.

“Vždy ľuďom hovorím, že som presvedčený, že mám najlepšiu prácu generálneho riaditeľa banky na svete a možno jednu z najlepších prác generálneho riaditeľa,” povedal Becker v máji 2021 v rozhovore pre televíziu Bloomberg (tu).

Na otázku, či je nedávny rast príjmov banky udržateľný, sa Becker, ktorý do SVB nastúpil v roku 1993, usmial a hovoril žargónom technologických vizionárov.

“Inovačná ekonomika je najlepším miestom na život,” povedal. “Máme veľké šťastie, že sme priamo v jej strede.”

Napriek tomu FDIC poisťuje bankové vklady len do výšky 250 000 dolárov – a klienti SVB mali oveľa viac. To znamenalo, že veľká časť peňazí uložených v SVB nebola poistená: viac ako 93 % domácich vkladov k 31. decembru, ako vyplýva z podania regulačného úradu.

Sídlo banky Silicon Valley v Santa Clare v Kalifornii.
Fotograf: David Paul Morris/Bloomberg
Sídlo banky Silicon Valley v Santa Clare v Kalifornii. Fotograf: David Paul Morris/Bloomberg

Na chvíľu toto vystavenie nevyvolalo žiadne varovné signály. SVB ľahko prekonala regulačné prekážky pri posudzovaní svojho finančného zdravia.

Pod povrchom sa však skrývali vážne straty z dlhodobých dlhopisov, ktoré boli nadobudnuté v období rýchleho rastu vkladov a ktoré boli do veľkej miery chránené pred pohľadom vďaka účtovným pravidlám. Na konci roka 2022 mala straty z ocenenia cenných papierov držaných do splatnosti vo výške viac ako 15 miliárd USD (tu), čo sa takmer rovnalo celej jej vlastnej kapitálovej základni vo výške 16,2 miliardy USD.

Napriek tomu boli investori po zverejnení výsledkov banky za štvrtý štvrťrok v januári optimistickí, pričom analytik Bank of America Corp. napísal, že “možno prekročila bod maximálneho tlaku” (tu).

Čoskoro sa ukázalo, že to tak nie je.

Ťažké miesto

Na stretnutí koncom minulého týždňa mala agentúra Moody’s Investors Service pre SVB zlé správy: nezrealizované straty banky znamenali vážne riziko zníženia úverového ratingu, podľa osoby oboznámenej so záležitosťou o viac ako jeden stupeň.

SVB sa tak dostala do ťažkej situácie. Na posilnenie svojej bilancie by musela odpredať veľkú časť svojich dlhopisových investícií so stratou, aby zvýšila svoju likviditu, čo by mohlo vystrašiť vkladateľov. Ak by však zostala nečinná a dostala by niekoľkostupňové zníženie ratingu, mohlo by to vyvolať podobný odliv.

Pobočka First Republic Bank v New Yorku.
Fotograf: Fotograf: Jeenah Moon/Bloomberg
Pobočka First Republic Bank v New Yorku. Fotograf: Fotograf: Jeenah Moon/Bloomberg

SVB spolu so svojím poradcom, spoločnosťou Goldman Sachs Group Inc., sa nakoniec rozhodla predať portfólio a oznámiť transakciu s vlastným kapitálom vo výške 2,25 miliardy USD, uviedla osoba, ktorá si želala zostať v anonymite, aby mohla hovoriť o interných rokovaniach. Agentúra Moody’s v stredu aj tak znížila rating (tu).

V tom čase veľké podielové fondy a hedžové fondy prejavili záujem o prevzatie značných pozícií v akciách, uviedla táto osoba.

Teda až do chvíle, kým si neuvedomili, ako rýchlo banka stráca vklady, čo sa vo štvrtok ešte zhoršilo po tom, ako viaceré významné firmy rizikového kapitálu vrátane fondu Founders Fund Petra Thiela odporúčali portfóliovým spoločnostiam, aby preventívne stiahli peniaze.

“Zostaňte pokojní”

Približne v tom istom čase, vo štvrtok popoludní, SVB oslovovala svojich najväčších klientov a zdôrazňovala, že je dobre kapitalizovaná, má vysokokvalitnú súvahu a “dostatočnú likviditu a flexibilitu”, ako sa uvádza v poznámke, ktorú si pozrela agentúra Bloomberg. Becker mal konferenčný hovor, v ktorom vyzýval ľudí, aby “zostali pokojní”.

Ale už bolo neskoro.

SVB “mala venovať pozornosť základom bankovníctva: že podobní vkladatelia budú chodiť podobným spôsobom všetci v rovnakom čase,” povedal Daniel Cohen, bývalý predseda predstavenstva The Bancorp. “Bankári vždy preceňujú lojalitu svojich klientov.”

Viceprezident sa v jednom telefonáte s klientom verejnej spoločnosti podľa osoby zúčastnenej na hovore zrejme držal scenára a neposkytol žiadne nové informácie.

Tento klient sa vo štvrtok rozhodol presunúť časť svojej hotovosti do JPMorgan, aby diverzifikoval aktíva; navigácia na webovej stránke SVB trvala dve hodiny a transakcia je stále označená ako “spracovávaná”.

Ten istý klient sa v piatok ráno pokúsil presunúť väčšiu sumu, ale žiadne pokusy o prevod peňazí nefungovali, uviedla táto osoba.

Rýchly kolaps

K piatkovému zrúteniu došlo v priebehu niekoľkých hodín. SVB upustila od plánovaného zvýšenia základného imania po tom, ako sa akcie vo štvrtok prepadli o viac ako 60 %. V tom čase sa do kalifornských kancelárií banky nahrnuli americké regulačné orgány.

SVB “nemala ani zďaleka toľko kapitálu, koľko by taká riziková inštitúcia mala mať,” povedal v piatkovom telefonickom rozhovore William Isaac, bývalý predseda FDIC v rokoch 1981 až 1985. “Keď sa to raz začalo, nebolo možné to zastaviť. A preto ju jednoducho museli zavrieť.”

Pred poludním v New Yorku kalifornský úrad pre finančnú ochranu a inovácie SVB zatvoril a za správcu konkurznej podstaty vymenoval FDIC. Uviedlo, že hlavná kancelária a všetky pobočky sa opäť otvoria v pondelok.

Podľa osoby oboznámenej so záležitosťou je cieľom SVB dovtedy nájsť kupca a dokončiť transakciu, aj keby si to vyžadovalo predaj aktív spoločnosti po častiach.

Zakladatelia startupov sa medzitým obávajú, či budú schopní vyplácať mzdy. FDIC uviedol, že poistení vkladatelia budú mať prístup k svojim prostriedkom najneskôr v pondelok ráno.

Suma vkladov SVB presahujúca limit poistenia 250 000 USD: “neurčená”.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie