sobota, 18 mája, 2024

Argentínska chudoba vzrástla na 39 % a pred voľbami poškodzuje hospodárstvo

Chudoba v Argentíne sa zvýšila, pričom inflácia sa vyšplhala na 100 %, čím sa vymazal ročný zisk a zvýšil sa tlak na vládu, ktorá má nedostatok peňazí, aby pred októbrovými prezidentskými voľbami vynakladala viac prostriedkov na sociálne zabezpečenie, informoval Bloomberg.

Podľa vládnych údajov zverejnených vo štvrtok žilo v druhej polovici minulého roka v chudobe približne 39,2 % Argentínčanov, čo je nárast oproti predchádzajúcej úrovni 36,5 %. Je to menej ako vrchol zaznamenaný počas pandémie, ale je to jasný znak toho, že inflácia si vyberá veľkú daň na argentínskej spoločnosti a ekonomike, ktorá sa tento rok zrejme dostane do recesie.

Historicky vysoká úroveň chudoby bude tlačiť na prezidenta Alberta Fernandeza a jeho peronistickú koalíciu, aby pred voľbami poskytli viac sociálnej pomoci. Je to ťažká úloha, keďže Argentína sa zaviazala znížiť svoj tohtoročný fiškálny deficit znížením výdavkov, pričom sucho v oblasti úrody znižuje vývoz a daňové príjmy. Fiškálny deficit je kľúčovým cieľom dohody Argentíny s Medzinárodným menovým fondom vo výške 44 miliárd dolárov.

Argentínska chudoba

Napriek dvom rokom rastu zostáva chudoba v Argentíne nad úrovňou spred pandémie; Zdroj: INDEC cez Bloomberg
Napriek dvom rokom rastu zostáva chudoba v Argentíne nad úrovňou spred pandémie; Zdroj: INDEC cez Bloomberg

Bez ohľadu na to, ktorá strana vyhrá voľby, zhoršujúca sa sociálna situácia v Argentíne predstavuje pre budúcu vládu veľkú výzvu a jej schopnosť prijať tvrdé hospodárske opatrenia. Investori očakávajú, že budúca vláda devalvuje menu, čo je podľa mnohých analytikov potrebný krok na zvýšenie konkurencieschopnosti ekonomiky, ale v krátkodobom horizonte by pravdepodobne ešte viac ochudobnil krajinu prostredníctvom prudkého nárastu inflácie.

Koncom minulého roka sa do chudoby dostalo viac ľudí, zatiaľ čo vládna politická kríza zvýšila už aj tak vysokú úroveň inflácie zo 64 % na 95 % v priebehu šiestich mesiacov. Vo februári tohto roku dosiahla inflácia 103 % a ekonómovia predpokladajú, že bude naďalej stúpať. Mzdy neformálnych pracovníkov, ktorí sú zvyčajne chudobnejší ako zamestnanci s platom, sa do konca minulého roka zvýšili len o 65 %, čo znamená, že stratili značnú kúpnu silu.

Tento trend sa prejavil v argentínskom hrubom domácom produkte, ktorý sa podľa posledných oficiálnych údajov vo štvrtom štvrťroku minulého roka znížil najviac od pandémie. Pokles bol čiastočne spôsobený prudkým poklesom spotrebiteľských výdavkov. Ekonómovia predpovedajú, že argentínska ekonomika sa v tomto roku zníži o 3 %.

Vyššia chudoba tiež rozptyľuje zotavovanie krajiny z pandémie. Hoci nezamestnanosť je najnižšia od roku 2015, väčšina pracovných miest pribudla v odvetviach s nízkymi mzdami, ako je cestovný ruch a maloobchod. Podľa správy UNICEF a neziskovej organizácie La Poderosa so sídlom v Buenos Aires deväť z desiatich chudobných detí v Argentíne v skutočnosti pochádza z domácností s aspoň jedným pracujúcim dospelým.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

OPEC+ šokujúco znížil objem produkcie o milión barelov denne

Nečakaný krok pred pondelkovým zasadnutím ministrov. Celkový objem záväzkov OPEC+ na zníženie spotreby je teraz 3,66 milióna barelov denne.

najnovšie