sobota, 18 mája, 2024

Goldman a JPMorgan uvoľňujú obchody v Rusku, banky EÚ zverejňujú viac pozícií

  • Credit Suisse a Deutsche Bank zverejňujú ruskú expozíciu
  • Finančné firmy sa snažia dištancovať od Ruska
  • BNP Paribas odstrihla ruskú pracovnú silu zo svojich systémov

Goldman Sachs Group Inc a JPMorgan Chase sa stali prvými americkými bankami, ktoráe ukončili podnikanie v Rusku po tom, čo napadla Ukrajinu, zatiaľ čo Credit Suisse uviedla, že na konci minulého roka mala voči Rusku hrubú expozíciu vo výške 1,6 miliardy švajčiarskych frankov (1,73 miliardy dolárov), informovala agentúra Reuters.

Goldman Sachs, ktorá má úverovú expozíciu voči Rusku vo výške 650 miliónov dolárov, vo štvrtok uviedla, že tam ukončuje svoje podnikanie, čo pravdepodobne zvýši tlak na konkurenčných veriteľov, aby ich nasledovali. Akékoľvek straty by boli “nepodstatné”, uviedol zdroj oboznámený so situáciou.

O niekoľko hodín neskôr JPMorgan uviedla, že “aktívne uvoľňuje ruské podnikanie” a nevykonáva tam žiadne nové obchody.

Najväčšia americká banka uviedla, že jej operácie v Rusku sú v súčasnosti obmedzené na pomoc globálnym klientom pri riešení a ukončení už existujúcich záväzkov a riadení ich rizík súvisiacich s Ruskom, ako aj na to, aby pôsobila ako správca aktív klientov (tu).

JPMorgan má v Moskve približne 160 zamestnancov. Banka neuviedla Rusko do top 20 krajín, kde má najväčšiu expozíciu vo svojich najnovších podaniach.

Západné spoločnosti sa hromadne stiahli z Ruska, zatiaľ čo USA, Európska únia a Británia uvalili sankcie zamerané na odrezanie prístupu Moskvy ku globálnemu finančnému systému v reakcii na inváziu na Ukrajinu.

Banky, poisťovatelia a správcovia aktív, ktorí zriedka robia politické vyhlásenia, sa snažia dištancovať od Ruska a prehodnotiť svoje expozície, zatiaľ čo konflikt vstupuje do tretieho týždňa (tu).

Credit Suisse bola najnovšou európskou bankou, ktorá odhalila veľkosť potenciálnych strát, ktoré zahŕňali poskytovanie úverov bohatým klientom, ako aj expozíciu v oblasti obchodného financovania a investičného bankovníctva (tu).

Talianska UniCredit a francúzska BNP Paribas tiež odhalili ruské riziko v hodnote miliárd eur. V extrémnom scenári by banky mohli stratiť všetko, ak Moskva zabaví aktíva a sankcie spôsobia, že cenné papiere súvisiace s Ruskom budú bezcenné (tu).

Deutsche Bank uviedla, že jej expozícia v Rusku a Ukrajine voči úverovému riziku bola 2,9 miliardy eur a že za posledné dva týždne ďalej znížila svoju expozíciu voči Rusku (tu).

Rusko označilo svoje kroky na Ukrajine za “špeciálnu operáciu”.

Zatiaľ čo potenciálne straty medzi hlavnými európskymi veriteľmi nie sú dostatočne veľké na to, aby ohrozili ich stabilitu, analytici a investori sa obávajú, že by to mohlo vykoľajiť ich plány obratu a zastaviť platby akcionárom.

Konflikt tiež potenciálne pozmenil plánované zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, pričom sa očakáva, že jej tvorcovia politík pôjdu na štvrtkové stretnutie rozdelený, pokiaľ ide o to, ako postupovať a obávajú sa chýb (tu).

BNP Paribas medzitým odrezala svoju pracovnú silu so sídlom v Rusku od svojich interných počítačových systémov, pretože sa snaží posilniť svoju obranu proti akémukoľvek potenciálnemu kybernetickému útoku, čo je ďalším znakom toho, ako konflikt zasahuje západné finančné inštitúcie.

Francúzska banka, ktorá je považovaná za prvého veľkého veriteľa, ktorý odstrihol zamestnancov v Moskve zo svojich IT sietí, tiež umiestnila zamestnancov na iných miestach do vysokej pohotovosti pre kybernetické hrozby pochádzajúce z Ruska (tu).

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie