streda, 24 júla, 2024

Obchodníci s niklom sa prebúdzajú do chaosu, otvorenie LME sa oneskorilo

  • Objednávky na predaj s limitom 8 % boli zamietnuté pred otvorením
  • LME v stredu po týždňovej prestávke znovu otvorila trh s niklom

Trh s niklom londýnskej burzy kovov, ktorý sa minulý týždeň dostal do globálnej pozornosti bezprecedentným stlačením pozícií nakrátko, bol vo štvrtok opäť paralyzovaný závadami.

Začiatok druhého dňa obchodovania po týždňovom pozastavení sa oneskoril na 8:45 po sérii problémov, ktoré zasiahli elektronický systém LME. Po prvé, makléri zistili, že objednávky na predaj za menej ako 8% pod stredajšou uzatváracou cenou boli zamietnuté po tom, čo LME rozšírila obchodné pásmo v predchádzajúci deň.

Potom sa zdalo, že za túto cenu prešli tri obchody – ale štyri minúty predtým, ako sa mal trh otvoriť. Nakoniec LME informovala maklérov, že obchodovanie sa nezačne skôr ako o 8:45 a.m. a zrušila tri predchádzajúce obchody. Keď sa trh konečne otvoril, futures klesli o denný limit 8% na 41 945 dolárov za tonu. Ale len dva obchody sa uskutočnili do 9:00 ráno.

Chaotický začiatok obchodovania hromadí rozpaky na LME, zatiaľ čo sa snaží obnoviť poriadok na trhu, ktorý stanovuje globálne ceny pre jeden z najdôležitejších kovov na svete. Kríza v nikle vyvolala zúrivú kritiku burzy za jej zvládnutie situácie, od veteránov na trhoch s kovmi, ako aj od generalistických investorov a niektorí uviedli, že prestanú obchodovať na trhu (tu).

“Dôveryhodnosť im veľmi rýchlo prekĺza pomedzi prsty,” povedal Keith Wildie, vedúci obchodu spoločnosti Romco Metals, telefonicky z Londýna. “Veľmi rýchlo eroduje.”

Za menej ako dva týždne museli obchodníci zápasiť s bezprecedentným cenovým nárastom, ktorý vytvoril masívne výzvy na dodatočné vyrovnanie (margin call), týždenné pozastavenie (tu), miliardy dolárov zrušených obchodov a teraz opakované závady v pokusoch LME o opätovné otvorenie trhu.

LME v stredu ráno nakrátko obnovil elektronické obchodovanie s niklom, ale bola nútená zastaviť ho kvôli technickej poruche, ktorá umožnila pokles cien pod 5% nižšiu hranicu.

Znovu sa otvorila popoludní, ale medzi dopytom a ponukou bola väčšinu dňa priepasť, čo viedlo k veľmi nelikvidným obchodným podmienkam v svetovom referenčnom cenovom mieste pre kov používaný v nerezovej oceli a batériách elektrických vozidiel.

Zatiaľ čo LME pracuje na obnovení elektronického obchodovania, burza stále prevádzkuje svoj veľký trh založený na telefónoch, ktorý má tendenciu byť používaný bankami, maklérmi a inštitucionálnymi klientmi, ktorí potrebujú umiestniť veľké a zložité obchody. Jeho otvorená podlaha – kde sa obchodníci zhromažďujú na červených kožených gaučoch, aby stanovili referenčné ceny tým, že na seba kričí objednávky – tiež zostáva otvorená.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA udelila spoločnosti Goldman Sachs pokutu 3 milióny USD za nesprávne označovanie príkazov na predaj nakrátko

FINRA uložila spoločnosti Goldman Sachs Inc pokutu vo výške 3 milióny USD za označenie príkazov na predaj akcií ako "dlhých" namiesto "krátkych"

Záhadné “niklové” skaly spoločnosti JPMorgan: Pátranie po stopách sa začína kopaním

Spoločnosť JPMorgan vlastnila "nikel" z LME, ktorý bol v skutočnosti vrecami s kameňmi. Majiteľ skladu sa domnieva, že zlodeji nikel vymenili.

najnovšie