sobota, 18 mája, 2024

Protestujúci proti dôchodkovej reforme nakrátko vtrhli do budovy spoločnosti BlackRock v Paríži

Desiatky odborárov, ktorí protestovali proti revízii dôchodkového systému francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nakrátko vtrhli do budovy v centre Paríža, v ktorej má sídlo americká investičná spoločnosť BlackRock, skandovali heslá a odpaľovali petardy, informoval Reuters.

Akcia odborov v historickej budove Centorial neďaleko parížskej štvrte Grand Boulevards bola zameraná na spoločnosť BlackRock kvôli jej činnosti v oblasti súkromných dôchodkových fondov, uviedla pre agentúru Reuters 51-ročná protestujúca Françoise Onicová.

“Vláda chce zahodiť dôchodky, chce prinútiť ľudí, aby si sami financovali svoj dôchodok zo súkromných dôchodkových fondov, ale my vieme, že z takéhoto nastavenia budú môcť profitovať len bohatí,” dodala Onicová, učiteľka.

Akcia sa uskutočnila v 11. deň celoštátnych štrajkov a demonštrácií organizovaných odbormi proti plánu vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku o dva roky na 64 rokov.

Spoločnosť BlackRock bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár. V tej istej budove má kanceláriu aj spoločnosť Thomson Reuters.

Na rozdiel od mnohých iných európskych krajín, v ktorých sú dôchodky aspoň čiastočne financované zo súkromných dôchodkových fondov, Francúzsko má systém, v ktorom príspevky tých, ktorí v súčasnosti pracujú, priamo financujú dôchodky tých, ktorí sú teraz na dôchodku.

Vláda tvrdí, že je potrebná zmena, aby sa dôchodkový systém udržal v čiernych číslach.

Demonštranti hlasno spievali obľúbené heslo francúzskych demonštrantov proti dôchodkovej reforme “On est la” (“My sme tu”) a približne po polhodine opustili budovu, pričom jej veľké átrium bolo plné štipľavého dymu z petárd.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

Najväčší prepad hongkonského dôchodkového fondu od roku 2008 vyvoláva hnev

Výkyvy na burze prinášajú stratu tisícov dolárov na člena dôchodkového fondu. Pracovníci v Hongkongu sú povinní prispievať do systému fondov.

najnovšie