sobota, 18 mája, 2024

Brazília a Čína uzavreli obchodnú dohodu s cieľom zbaviť sa amerického dolára

Brazília a Čína údajne uzavreli dohodu o zrušení amerického dolára v prospech vlastných mien v obchodných transakciách, informoval Fox Business.

Dohoda, ktorá bola oznámená v stredu, umožní Číne a Brazílii vykonávať obchodné a finančné transakcie priamo, výmenou jüanov za reais – alebo naopak – namiesto toho, aby svoje meny najprv konvertovali na americký dolár.

Brazílska agentúra na podporu obchodu a investícií (ApexBrasil) uviedla, že nová dohoda by mala “znížiť náklady” a “podporiť ešte väčší dvojstranný obchod a uľahčiť investície”.

Podľa najnovších údajov je Čína najväčším obchodným partnerom Brazílie (tu), na ktorého pripadá viac ako pätina celkového dovozu, za ňou nasledujú Spojené štáty. Čína je tiež najväčším vývozným trhom Brazílie, na ktorý pripadá viac ako tretina celkového vývozu.

Čína predbehla Spojené štáty ako hlavný obchodný partner Brazílie v roku 2009. V súčasnosti je Brazília najväčším príjemcom čínskych investícií v Latinskej Amerike, a to vďaka výdavkom na vedenie vysokého napätia a ťažbu ropy.

Predstavitelia oboch krajín dosiahli predbežnú dohodu o zrušení amerického dolára v januári a dohoda bola oznámená po obchodnej forme Číny a Brazílie na vysokej úrovni v Pekingu.

Predseda Brazílskej agentúry na podporu exportu a investícií (ApexBrasil) Jorge Viana sa zúčastňuje na brazílsko-čínskom obchodnom seminári v Pekingu 29. marca 2023. (REUTERS/Thomas Peter / Reuters Photos)
Predseda Brazílskej agentúry na podporu exportu a investícií (ApexBrasil) Jorge Viana sa zúčastňuje na brazílsko-čínskom obchodnom seminári v Pekingu 29. marca 2023. (REUTERS/Thomas Peter / Reuters Photos)

Brazílsky prezident Luiz da Silva, ktorý zložil prísahu v januári, sa usiluje o posilnenie vzťahov s Pekingom po tom, čo jeho predchodca Jair Bolsonaro, ktorý počas kampane a v úrade používal protičínsku rétoriku, mal s Pekingom neisté vzťahy.

Brazílsky ľavicový prezident mal minulý víkend navštíviť Peking, ale po tom, ako dostal zápal pľúc, musel svoju cestu zrušiť. Delegácia zložená z ministrov, senátorov, zákonodarcov a stoviek podnikateľov – vrátane viac ako 100 z poľnohospodárskeho sektora – mala Lulu sprevádzať počas jeho prvej štátnej návštevy od nástupu do funkcie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

najnovšie