pondelok, 24 júna, 2024

Turecko sprísňuje pravidlá devízových vkladov v rámci nového kroku na podporu líry

Turecká centrálna banka v piatok sprísnila predpisy, ktoré odrádzajú banky od držania cudzej meny, zatiaľ čo líra sa dostáva pod tlak, informoval Bloomberg.

Rozhodnutia posilnili už existujúce pravidlá týkajúce sa držby väčšieho množstva úspor v lírach, ktoré sú jedným z nástrojov, ktoré tvorcovia politiky používajú na stabilizáciu domácej meny.

Podľa najnovších zmien, ak komerčný veriteľ nebude mať 60 % svojich vkladov v tureckých lírach, bude nútený zaparkovať väčšiu časť svojich devíz v centrálnej banke. To znamená, že sadzba povinných minimálnych rezerv pre devízové vklady a účastnícke fondy so splatnosťou do jedného roka sa zvýšila z 25 % na 30 %.

Druhé nariadenie hovorí, že veritelia budú musieť nakúpiť ďalších sedem percentuálnych bodov vládnych dlhopisov denominovaných v miestnej mene, ak ich vklady klesnú pod úroveň 60 %.

Centrálna banka oslobodí veriteľov od povinnosti držať niektoré vládne dlhopisy denominované v lírach, ak vklady v lírach tvoria 60 % alebo viac ich celkových vkladov, uvádza sa v nariadení zverejnenom v úradnom vestníku krajiny.

Výnosy tureckých referenčných 10-ročných lírových dlhopisov sa podľa údajov agentúry Bloomberg o 15:02 v Istanbule znížili o 35 bázických bodov na 10,32 %.

Rozšírenie používania miestnej meny v bankových vkladoch je základom stratégie centrálnej banky na “liraizáciu”. Údaje bankového dohľadu ukázali, že k 31. marcu bolo 59,2 % všetkých vkladov v bankách vedených v lírach.

Líra sa v posledných týždňoch dostala pod nový tlak, pričom veľké banky ako HSBC a Morgan Stanley vidia jej prudké oslabenie po parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia budúci mesiac.

Obchodníci považujú výsledok hlasovania za kľúčový pri formovaní menového a fiškálneho smerovania Turecka po rokoch neortodoxnej politiky a prísnej vládnej kontroly pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktoré viedli k odlivu zahraničných investorov.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

najnovšie