sobota, 18 mája, 2024

Svetové centrálne banky otvárajú denné dolárové kohútiky, aby pomohli bankám

Popredné centrálne banky, ktoré čelia riziku rýchlo sa rozvíjajúcej straty dôvery v stabilitu finančného systému, v nedeľu pristúpili k posilneniu toku hotovosti po celom svete, informoval Reuters.

Americký Federálny rezervný systém v koordinácii s centrálnymi bankami iných krajín ponúkol denné menové swapy, aby zabezpečil, že banky v Kanade, Británii, Japonsku, Švajčiarsku a eurozóne budú mať k dispozícii doláre potrebné na svoju činnosť.

Zmena oznámená v nedeľu je miernym rozšírením existujúceho programu, v rámci ktorého Fed každý týždeň vypláca doláre iným významným centrálnym bankám výmenou za miestnu menu. Týmto spôsobom Fed v podstate ponúka nízkorizikové krátkodobé pôžičky, ktoré zabezpečujú, aby hlavné svetové ekonomiky mali dostatočnú zásobu globálnej rezervnej meny na uspokojenie miestnych požiadaviek.

Nedeľňajšia koordinovaná akcia však aj tak vyznela symbolicky, pripomínajúc kroky prijaté na kompenzáciu dopadov pandémie COVID-19 v roku 2020. Bolo to možno ešte analogickejšie k úsiliu podoprieť systém po tom, ako sa americký trh s nehnuteľnosťami zrútil a podnietil globálnu finančnú krízu a recesiu v USA v rokoch 2007 až 2009.

Denné swapy, ktoré sa začnú v pondelok a potrvajú minimálne do konca apríla, budú “slúžiť ako dôležitá podpora likvidity na zmiernenie napätia na globálnych trhoch financovania, čím pomôžu zmierniť účinky takéhoto napätia na ponuku úverov domácnostiam a podnikom,” uviedol Fed vo svojom vyhlásení.

Swapové linky centrálnych bánk zatiaľ nevykazujú veľké známky krízy, keďže zahraničné centrálne banky mali k 15. marcu v držbe nesplatené swapy s Fedom len za 472 mil. dolárov, v porovnaní so 446 mld. dolárov na začiatku pandémie a maximom 583 mld. dolárov v roku 2008.

Problémy medzi stredne veľkými americkými veriteľmi, ako aj nedeľňajšie oznámenie o núdzovej záchrane švajčiarskeho giganta Credit Suisse Group AG však vyvolali obavy z hroziacej a pravdepodobne kontrakčnej úverovej krízy (tu). Takáto kríza by mohla vzniknúť, ak by verejnosť stratila dôveru v banky alebo ak by banky stratili dôveru jedna v druhú a začali by obmedzovať svoju expozíciu voči novým úverom.

Najmä problémy v Credit Suisse – jednej z najväčších finančných inštitúcií na svete – vyvolali minulý týždeň šokové vlny na svetových trhoch, čo vyvolalo obavy z novej finančnej krízy a hrozilo, že zmarí úsilie centrálnych bankárov bojovať proti vysokej inflácii.

Credit Suisse sa minulý týždeň ocitla v núdzi o likviditu (tu), až kým jej záchranné lano neposkytla jej vlastná centrálna banka.

Menové swapy Fedu sa v poslednom čase využívali len v malej miere; Zdroj: Fed cez Reuters
Menové swapy Fedu sa v poslednom čase využívali len v malej miere; Zdroj: Fed cez Reuters

SCENÁRE NÁKAZY

Koordinovaný krok oznámený v nedeľu umožní centrálnym bankám eurozóny, Veľkej Británie, Japonska a Kanady každý deň ponúkať svojim bankám sedemdňové dolárové úvery.

Najmenej dve veľké banky v Európe skúmajú scenáre možného šírenia nákazy v bankovom sektore regiónu a očakávajú, že Fed a Európska centrálna banka zasiahnu silnejšími signálmi podpory, uviedli pre agentúru Reuters dvaja vysokopostavení manažéri oboznámení s týmito úvahami.

Fed a Bank of England budú tento týždeň rokovať o politike úrokových sadzieb, pričom budú musieť nájsť zložitú rovnováhu medzi bojom proti inflácii a obavami z finančných otrasov.

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že obe banky zvýšia sadzby o 25 bázických bodov.

Ekonóm Derek Tang zo spoločnosti LH Meyer však napísal, že nedeľňajšie kroky naznačujú väčšie obavy “z rizika finančnej nákazy a na margo toho by mohli … zvýšenie sadzieb zo strany FOMC v stredu trochu spochybniť”.

“Takto rozhodné oznámenie spoločnej akcie poskytuje pocit istoty, ale zároveň odhaľuje dostatočné obavy na ich strane, že cítia potrebu väčšej poistky proti zlým výsledkom.”

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Regulačné orgány zabavujú First Republic Bank a predávajú jej aktíva spoločnosti JPMorgan

Regulačné orgány v pondelok zabavili First Republic Bank a predali jej aktíva spoločnosti JPMorgan Chase & Co

Európske banky zvyšujú objem obchodov s úvermi na mieru s cieľom znížiť riziko

Významné prevody rizika používané na odbremenenie od úverového rizika. Poradcovia a investori tvrdia, že aktivita SRT v 1. štvrťroku je nezvyčajne vysoká.

najnovšie