sobota, 18 mája, 2024

Šéf LME hovorí, že banky sú čiastočne zodpovedné za short sqeeze niklu

  • Chamberlain: Banky lobovali proti transparentnosti trhu
  • Veľká časť stávky čínskeho magnáta sa uskutočnila mimo zápisnicu

Šéf Londýnskej burzy kovov tvrdí, že bankový sektor nesie určitú zodpovednosť za podmienky, ktoré viedli k masívnemu stlačeniu pozícií nakrátko, ktoré zlomilo trh s niklom (tu), informoval Bloomberg.

Banky minulý rok lobovali proti snahám o zvýšenie transparentnosti na trhoch s kovmi, uviedol generálny riaditeľ LME Matthew Chamberlain. Navrhované zmeny by umožnili LME zakročiť proti veľkej pozícii nakrátko, ktorú mala Tsingshan Holding Group Co. predtým, ako minulý týždeň spôsobila bezprecedentný nárast cien o 250%, povedal.

Xiang Guangda, čínsky niklový magnát stojaci za Tsingshanom, má pozíciu nakrátko voči viac ako 150 000 tonám, uviedla agentúra Bloomberg, ale iba 30 000 ton je držaných priamo na burze. Zvyšok sa uskutočňuje prostredníctvom bilaterálnych, “mimoburzových” obchodov s bankami vedenými JPMorgan Chase & Co., vrátane BNP Paribas SA, Standard Chartered Plc a United Overseas Bank Ltd.

“Pozícia OTC (mimoburzová) spôsobila pre burzu značné problémy,” povedal Chamberlain v piatok. Po tom, čo LME minulý rok predložila návrh, ktorý by umožnil burze lepšie zviditeľniť pozície na mimoburzovom trhu, “bolo to odmietnuté mnohými bankami,” povedal. “Nemyslím si, že dovolíme, aby to bolo znova odmietnuté.”

Chamberlain v januári oznámil, že opustí LME, aby prevzal novú úlohu v blockchainovom startupe. V rozhovore odmietol povedať, či ešte opustí LME koncom apríla, ako bolo plánované.

Vyzval na väčšiu reguláciu mimoburzových komoditných trhov, porovnateľnú s opatreniami prijatými inde v dôsledku globálnej finančnej krízy v roku 2008.

“Teraz bude treba zrelú diskusiu o tom, ako možno lepšie kontrolovať vplyv mimoburzového trhu na burzu,” povedal. “Je to pravdepodobne podobná diskusia ako tá, ktorú sme videli po finančnej kríze v iných triedach aktív. V skutočnosti sa to na komodity neuplatňuje. Možno to treba urobiť.”

LME, ktorá je od roku 2012 vo vlastníctve Hong Kong Exchange & Clearing Ltd., je konečným rozhodovacím orgánom o zmenách svojich pravidiel. Musí však konzultovať s účastníkmi trhu a vo všeobecnosti sa snaží udržať svojich hlavných členov, medzi ktorých patrí mnoho veľkých bánk, šťastných. Návrh na väčšiu transparentnosť pre mimoburzové pozície v minulom roku prišiel v rovnakom čase, keď LME čelila protestom zo strany používateľov v súvislosti s návrhom na uzavretie svojho otvoreného obchodného poschodia “Prsteň”, z ktorého neskôr ustúpila.

Chamberlain sám čelil zúrivej kritike zo strany používateľov za rozhodnutia burzy v posledných dvoch týždňoch po tom, čo umožnil, aby ceny niklu prudko vzrástli na viac ako 100 000 dolárov za tonu, potom pozastavil obchodovanie a retroaktívne zrušil obchody vo výške 3,9 miliardy dolárov (tu). Obnovenie obchodovania s niklom od stredy bolo tiež zasiahnuté sériou závad na elektronickom trhu.

“Pochopiteľný hnev”

Generálny riaditeľ však povedal, že je “hrdý” na to, ako vedenie a zamestnanci LME zvládli situáciu: “Nie sú príčinou tejto pozície, neotvorili túto pozíciu.”

Obvinil chybný elektronický trh z “chyby v základnom softvéri tretej strany” a povedal, že ak by LME čakala na odstránenie všetkých takýchto problémov, ďalej by to oddialilo opätovné otvorenie trhu.

Napriek tomu pripustil, že burza bude mať “obrovské množstvo práce”, aby získala dôveru investorov. “V žiadnom prípade nechcem podceňovať pochopiteľný hnev. Úplne chápem, prečo sa ľudia takto cítia.”

V reakcii na diskusiu v medenom priemysle o tom (tu), či by sa ruský kov mal naďalej dodávať do skladov LME, Chamberlain povedal, že burza sa riadi vládnou politikou.

“Ruský kov nie je v súčasnosti sankcionovaný,” povedal. “Chápeme, že je to úmyselné rozhodnutie vlád, že si nemyslia, že by to bolo vhodné opatrenie, ktoré by bolo potrebné v tejto chvíli podniknúť.”

Dodal, že piatkové hlasovanie na medenom výbore LME o odporúčaní zákazu novej ruskej medi z výmeny nebolo jednomyseľné.

“To dokazuje, že v celom odvetví stále existujú rôzne názory,” povedal. “Je dôležité poznamenať, že musíme vziať do úvahy všetky tieto názory.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie