streda, 17 apríla, 2024

Saudská Arábia zvažuje prijatie jüanu namiesto dolárov za predaj čínskej ropy

Rozhovory medzi Rijádom a Pekingom sa zrýchlili, zatiaľ čo saudskoarabská nespokojnosť s Washingtonom rastie, informoval Wall Street Journal.

Saudská Arábia aktívne rokuje s Pekingom o cene časti svojho predaja ropy do Číny v jüanoch, uviedli ľudia oboznámení s touto záležitosťou, čo by oslabilo dominanciu amerického dolára na globálnom trhu s ropou a znamenalo ďalší posun najväčšieho svetového vývozcu ropy smerom k Ázii (tu).

Rozhovory s Čínou o kontraktoch na ropu za jüany prebiehajú už šesť rokov, ale tento rok sa zrýchlili, zatiaľ čo Saudi sú čoraz nespokojnejší s desaťročia starými bezpečnostnými záväzkami USA na obranu kráľovstva (tu).

Saudovia sú nahnevaní na nedostatočnú podporu USA k ich intervencii v jemenskej občianskej vojne (tu) a pre pokus Bidenovskej administratívy uzavrieť dohodu s Iránom o jeho jadrovom programe (tu). Saudskoarabskí predstavitelia uviedli, že sú šokovaní prudkým stiahnutím sa USA z Afganistanu v minulom roku (tu).

Čína nakupuje viac ako 25% ropy, ktorú Saudská Arábia vyváža. Ak by sa predávala v jüanoch, tak by to posilnilo postavenie čínskej meny.

Pre Saudskú Arábiu by to bol veľký posun, keby ocenila dokonca aj časť svojho zhruba 6,2 milióna barelov ropy denne v niečom inom ako v dolároch. Väčšina celosvetového predaja ropy (tu)- okolo 80% – sa uskutočňuje v dolároch a Saudovia obchodujú s ropou výlučne v dolároch od roku 1974, po dohode s Nixonovou administratívou, ktorá zahŕňala bezpečnostné záruky pre kráľovstvo.

Čína zaviedla ropné kontrakty za jüany v roku 2018 ako súčasť svojho úsilia o to (tu), aby bola jej mena obchodovateľná po celom svete, ale neurobili dieru v dominancii dolára na ropnom trhu. Pre Čínu sa používanie dolárov stalo nebezpečenstvom, ktoré zdôraznili americké sankcie voči Iránu za jeho jadrový program a Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu.

Čína zintenzívnila svoje dvorenie saudskoarabskému kráľovstvu. V posledných rokoch Čína pomohla Saudskej Arábii vybudovať vlastné balistické rakety (tu), konzultovala jadrový program a začala investovať do obľúbených projektov korunného princa Mohammeda bin Salmana, ako je Neom (tu), futuristické nové mesto.

Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal bin Farhan sa v januári v Číne stretol s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi. Ilustračné foto: Anonymous/Associated Press
Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal bin Farhan sa v januári v Číne stretol s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi. Ilustračné foto: Anonymous/Associated Press

Medzitým sa vzťahy Saudskej Arábie s USA zhoršili pod prezidentom Bidenom, ktorý v kampani v roku 2020 povedal, že kráľovstvo by malo byť “vyvrheľom” za zabitie saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího v roku 2018 (tu). Princ Mohammed, ktorý podľa amerických spravodajských služieb nariadil Chášukdžího vraždu, sa odmietol minulý mesiac zúčastniť na telefonáte medzi Bidenom a saudskoarabským vládcom kráľom Salmánom.

Jedným z dôvodov je aj, že ekonomické vzťahy USA so Saudskou Arábiou sa zmenšujú. USA sú v súčasnosti jedným z najväčších producentov ropy na svete. Na začiatku 90. rokov dovážala 2 milióny barelov saudskoarabskej ropy denne, ale tieto čísla v decembru 2021 klesli na menej ako 500 000 barelov denne, podľa amerického úradu pre energetické informácie.

Naopak, dovoz ropy z Číny sa v posledných troch desaťročiach zvýšil, v súlade s jej rozširujúcou sa ekonomikou. Saudská Arábia bola v roku 2021 najväčším dodávateľom ropy do Číny, ktorá jej kupuje 1,76 milióna barelov denne, nasledovaná Ruskom na úrovni 1,6 milióna barelov denne, podľa údajov čínskej všeobecnej colnej správy.

“Dynamika sa dramaticky zmenila. Vzťahy USA so Saudskou Arábiou sa zmenili, Čína je najväčším dovozcom ropy na svete a ponúka kráľovstvu mnoho lukratívnych stimulov,” uviedol saudskoarabský predstaviteľ oboznámený s rokovaniami.

“Čína ponúka kráľovstvu všetko, čo si dokážete predstaviť,” povedal predstaviteľ.

Vysokopostavený americký predstaviteľ označil myšlienku, že Saudi predávajú ropu Číne v jüanoch, za “vysoko volatilnú a agresívnu” a “nie veľmi pravdepodobnú”. Saudská Arábia túto myšlienku prezentovala už v minulosti, keď medzi Washingtonom a Rijádom panovalo napätie.

Je možné, že Saudovia by mohli ustúpiť. Zmena miliónov barelov ropných obchodov z dolárov na jüan každý deň by mohla otriasť saudskou ekonomikou, ktorá má menu, riyal, naviazanú na dolár. Poradcovia princa Mohameda ho varovali pred nepredvídateľnými ekonomickými škodami, ak bude plán pokračovať narýchlo.

Viac predajov v jüanoch by užšie spojilo Saudskú Arábiu s čínskou menou, ktorá sa neuchytila u medzinárodných investorov kvôli prísnym kontrolám, ktoré peking dodržiava. Zníženie predaja ropy v menej stabilnej mene by tiež mohlo narušiť fiškálny výhľad saudskej vlády.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

najnovšie