pondelok, 24 júna, 2024

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

  • Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace
  • Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov

Keď investori na začiatku roka triedili rozvíjajúce sa trhy a hľadali potenciálne katastrofy, Bolívia a Ekvádor boli na zozname ich obáv na poslednom mieste, informoval Bloomberg.

Napriek ich pohnutej politickej histórii a sklonom k sociálnym nepokojom sa tieto andské krajiny zdali byť stabilné. Ich dlhopisy boli v januári ocenené na najvyšších úrovniach za posledné mesiace po tom, ako ich povzbudila bujará nálada na rozvíjajúcich sa trhoch, ktorá nastala na začiatku roka.

Odvtedy sa tieto obchody veľkolepým spôsobom rozpadli. Referenčné dlhopisy týchto krajín stratili viac ako štvrtinu svojej hodnoty, čím sa stali najhoršími spomedzi rozvojových krajín v tomto roku.

Dlh Ekvádoru a Bolívie klesol, zatiaľ čo susedia sa držali na rovnakej úrovni; Zdroj: Bloomberg
Dlh Ekvádoru a Bolívie klesol, zatiaľ čo susedia sa držali na rovnakej úrovni; Zdroj: Bloomberg

Krach spálil niektoré z najväčších bánk na Wall Street – napríklad Bank of America Corp. a Morgan Stanley, ktoré nesprávne odhadli situáciu v Ekvádore, keďže prehliadli varovné signály, ktoré sa objavovali už od minulého roka. Je to pripomienka toho, ako rýchlo môžu rizikové stávky na rozvíjajúcich sa trhoch vybuchnúť, keď sa zmení nálada investorov.

“Je to varovný príbeh,” povedal Gary Kleiman, vedúci partner washingtonskej spoločnosti Kleiman International Consultants Inc. (tu), ktorý povedal, že minulý rok radil klientom, aby tieto krajiny “vynechali” kvôli rizikám. “Tieto príznaky sa objavovali po celý čas.”

Kolaps sa začal vo februári.

Vtedy ekvádorskí voliči nečakane porazili referendá, ktoré navrhol prezident Guillermo Lasso, jeden z mála latinskoamerických lídrov priateľských k trhu. Dlhopisy sa prepadli o 10 centov na 60 centov za dolár, spoločnosť Barclays Plc znížila svoje odporúčanie na dlhopisy z “kúpiť” na “neutrálne” a Ekvádor sa z jedného z najúspešnejších štátov Latinskej Ameriky stal jedným z najhorších.

Reakcia sa netýkala ani tak konkrétnych návrhov – z ktorých najvýraznejší by umožnil vydávanie vodcov organizovaného zločinu do zahraničia – ale skôr myšlienky, že Lasso nemá také politické postavenie, ako si analytici mysleli. Krátko po hlasovaní prezidentovi odporcovia rýchlo rozbehli kampaň za jeho zosadenie pre obvinenia z úplatkárstva.

Trhliny v jeho schopnosti vládnuť sa začali prejavovať od masových protestov domorodých skupín v polovici roka 2022, povedal Patrick Esteruelas, vedúci výskumu v spoločnosti Emso Asset Management. Spolu so stratégmi spoločností JPMorgan Chase & Co. a Banco Santander SA patril k hlasom, ktoré vyzývali na opatrnosť v súvislosti s Ekvádorom.

“Lasov politický kapitál od vypuknutia protestov v júni minulého roka neustále klesá a každý politický aktér v Ekvádore odvtedy cíti krv,” povedal.

Bank of America a Morgan Stanley odmietli svoje odporúčania pre Ekvádor komentovať.

Guillermo Lasso, prezident Ekvádoru.
Fotograf: Stefan Wermuth/Bloomberg
Guillermo Lasso, prezident Ekvádoru. Fotograf: Stefan Wermuth/Bloomberg

Dlhopisy splatné v roku 2030 sa v utorok obchodovali za približne 48 centov za dolár, čo je pokles z úrovne až 73 centov v polovici januára. K pesimizmu investorov prispela aj história nesplatených dlhopisov krajiny – naposledy v roku 2020.

V krátkodobom horizonte “je ťažké vidieť nejaké pozitívne katalyzátory, ktoré by tieto ceny posunuli vyššie,” povedal Esteruelas.

Lasso odmieta obvinenia z úplatkárstva. Zákonodarcovia majú o impeachmente rozhodnúť v priebehu nasledujúcich šiestich týždňov, investori však už teraz predpokladajú, že Lasso skráti svoje funkčné obdobie a vypíše predčasné voľby. Prípadný víťaz môže byť populista, čo v konečnom dôsledku zvýši tlak na ekonomiku.

“Ak by sme v nasledujúcich týždňoch videli titulok, v ktorom Lasso vyzve na predčasné voľby, mohlo by to viesť k ďalšiemu poklesu” cien dlhopisov, povedala Sarah Glendonová, hlavná analytička spoločnosti Columbia Threadneedle Investments v New Yorku.

V susednej Bolívii sa rok začal pokojne a jej zahraničný dlh sa obchodoval za približne 80 centov za dolár, kým sa úradníci snažili zvýšiť vývoz zemného plynu a iných uhľovodíkov.

Bolívii však ubúdajú medzinárodné rezervy, kým vláda vynakladá veľké prostriedky na ochranu svojej meny bolívia, ktorá je viazaná na dolár. Príjmy zo zemného plynu, ktoré pomaly klesali, a vysoké rozpočtové deficity dostihli krajinu. Len minulý rok sa rezervy prepadli o 20 % a Bolívia neoznámila svoje zásoby, keďže k 8. februáru mala 3,5 miliardy USD.

Zdalo sa, že len málokto vo svete dlhopisov tomu venuje pozornosť, kým obyvatelia nezačali stáť v rade pred centrálnou bankou v La Paz, aby si vybrali americké doláre. Dlhopisy splatné v roku 2028 klesli od utorka na približne 51 centov.

“Politika pevného výmenného kurzu postupne znížila rezervy na kritickú úroveň,” povedal Sergej Gončarov, finančný manažér spoločnosti Vontobel Asset Management Inc. v New Yorku, ktorá vlastní bolívijský dlh.

Obyvatelia čakajú v rade pred centrálnou bankou Bolívie v La Paz v stredu 29. marca 2023. 
Fotograf: Marcelo Perez del Carpio/Bloomberg
Obyvatelia čakajú v rade pred centrálnou bankou Bolívie v La Paz v stredu 29. marca 2023. Fotograf: Marcelo Perez del Carpio/Bloomberg

Ostatné andské krajiny – Peru, Čile a Kolumbia – dosiahli v prvom štvrťroku lepšie výsledky, a to aj napriek vlastnej pochmúrnej politike. Podľa údajov agentúry Bloomberg dosiahli výnos 3 % v porovnaní s 1,9 % na všetkých rozvíjajúcich sa trhoch.

Jared Lou, finančný manažér spoločnosti William Blair, uviedol, že sociálne nepokoje v Ekvádore aj Bolívii sťažujú predpovedanie toho, ako sa v nich bude v budúcnosti vládnuť.

“V Ekvádore protesty a domáca politika ochromili jeho vládu, čo vedie k špekuláciám, kedy bude Lasso nútený odísť z funkcie,” povedal. “A obávame sa o schopnosť Bolívie prekonať problémy, ak v blízkej budúcnosti nedôjde k zmene v politickom mixe.”

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Turecko sprísňuje pravidlá devízových vkladov v rámci nového kroku na podporu líry

Turecká centrálna banka v piatok sprísnila predpisy, ktoré odrádzajú banky od držania cudzej meny, zatiaľ čo líra sa dostáva pod tlak.

najnovšie