streda, 24 júla, 2024

Čínske samosprávy kupujú domy, aby pomohli realitnému sektoru

  • Suzhou plánuje kúpiť približne 10 000 bytov, tvrdí Securities Times
  • Mesto Jinan navrhlo kúpiť 3 000 domov na prenájom

Bloomberg informoval, že ako vo štvrtok informoval denník Securities Times, niektoré miestne samosprávy v Číne vo veľkom nakupujú domy od developerov alebo podporujú štátne subjekty, aby tak robili v rámci svojich najnovších snáh o podporu trhu s nehnuteľnosťami.

Vláda mesta Su-čou vo východnej provincii Ťiang-su plánuje kúpiť približne 10 000 nových bytov, informovali noviny s odvolaním sa na informácie z trhu. Mesto Jinan v provincii Šan-tung navrhuje kúpiť 3 000 bytových jednotiek na prenájom, informovali noviny podľa oznámenia vlády. O tomto dokumente informovali aj iné miestne médiá (tu), ale na webovej stránke vlády už nie je k dispozícii.

Podľa Securities Times navyše mestá vrátane Huzhou v provincii Zhejiang požiadali štátne spoločnosti, aby odkúpili domy od developerov, ktorí majú problémy. Huzhou túto žiadosť predložilo v auguste, zatiaľ čo miestna vláda v meste Tonghua v provincii Jilin kúpila od štátneho developera Poly nehnuteľnosti v hodnote 32,5 milióna jüanov (4,5 milióna USD) na rekonštrukciu chudobných štvrtí, podľa vládneho oznámenia z 12. októbra (tu).

Podľa vládneho oznámenia z konca minulého mesiaca prefektúra v Sin-ťiangu tiež vyzvala štátne podniky, aby hromadne kupovali domy a premenili ich na dotované bývanie (tu).

Nie je známe, či tieto nákupy schválila ústredná vláda, ale vlády na všetkých úrovniach ponúkajú ďalšiu pomoc v snahe zastaviť pokles sektora nehnuteľností po tom, čo zníženie sadzieb hypoték a množstvo uvoľňujúcich opatrení nedokázalo stimulovať dopyt (tu). Podľa China Index Holdings Ltd. ani posledný balík opatrení v oblasti nehnuteľností, ktorý Čína oznámila pred októbrovými týždňovými prázdninami, nezapríčinil obrat v predaji, pričom transakcie s nehnuteľnosťami na bývanie v tomto týždni, ktorý tradične podporuje predaj, klesli v 20 veľkých mestách o 38 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom (tu).

Pokles predaja rýpadiel pokračuje.
V septembri bol domáci predaj taký slabý, že ho prevýšil vývoz; Zdroj: Bloomberg
Pokles predaja rýpadiel pokračuje.
V septembri bol domáci predaj taký slabý, že ho prevýšil vývoz; Zdroj: Bloomberg

Nedávne vyhlásenia oficiálnych novín People’s Daily, ktoré chválili politiku Covid Zero a tvrdili, že je potrebné ju zachovať, tiež zmiernili vyhliadky sektora nehnuteľností. Podľa štvrtkových správ médií bol znakom tohto slabého výhľadu pokles predaja rýpadiel na domácom trhu v septembri o takmer 25 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo predstavuje 18. mesiac poklesu v rade.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

China Evergrande Group podala v New Yorku návrh na vyhlásenie konkurzu podľa kapitoly 15

Developer podal žiadosť o kapitolu 15 pred schôdzami o ďaľšom postupe. Medzinárodná reštrukturalizácia často zahŕňa podanie žiadosti podľa kapitoly 15.

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

najnovšie