streda, 24 júla, 2024

Jadrová inflácia v USA vzrástla na 40-ročné maximum, čo zabezpečuje veľké zvýšenie sadzieb Fedu

  • Ceny bez potravín a energií vzrástli o 6,6 % oproti predchádzajúcemu roku
  • K rozsiahlemu nárastu najviac prispeli bývanie, potraviny a zdravotná starostlivosť

Bloomberg informoval, že pozorne sledovaný ukazovateľ spotrebiteľských cien v USA vzrástol v septembri viac, ako sa predpokladalo, na 40-ročné maximum, čo vyvíja tlak na Federálny rezervný systém, aby ešte razantnejšie zvýšil úrokové sadzby s cieľom potlačiť pretrvávajúcu infláciu.

Základný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa potraviny a energie, sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 6,6 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1982, ukázali štvrtkové údaje ministerstva práce. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa jadrový index spotrebiteľských cien druhý mesiac zvýšil o 0,6 %.

Celkový index spotrebiteľských cien sa minulý mesiac zvýšil o 0,4 % a v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 8,2 %.

Jadrová inflácia v USA dosiahla v septembri najvyššiu úroveň od roku 1982; Zdroj: Bloomberg
Jadrová inflácia v USA dosiahla v septembri najvyššiu úroveň od roku 1982; Zdroj: Bloomberg

Nárast bol plošný. V správe sa uvádza, že najviac k tomu prispeli indexy ubytovania, potravín a zdravotnej starostlivosti. Ceny benzínu a ojazdených automobilov klesli.

Údaje o inflácii v nadväznosti na solídnu správu o zamestnanosti z minulého týždňa pravdepodobne spečatili ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov na novembrovom zasadnutí Fed-u a podnietili špekulácie o piatom zvýšení v tomto rozsahu v decembri. Obchodníci zároveň stanovili cenu vyššej maximálnej sadzby Fedu na budúci rok.

Americké akcie otvorili nižšie a výnosy štátnych dlhopisov vzrástli, pričom 30-ročná sadzba nakrátko dosiahla 4 %, čo je najvyššia hodnota od roku 2011. Mediánové prognózy v prieskume agentúry Bloomberg medzi ekonómami počítali s 0,4-percentným mesačným rastom jadrového ukazovateľa a 0,2-percentným rastom celkového ukazovateľa.

V správe sa zdôrazňuje, že vysoká inflácia sa rozšírila do celého hospodárstva, čím znížila výplaty Američanov a mnohých prinútila spoliehať sa na úspory a kreditné karty (tu), aby udržali krok s výdavkami. Hoci sa očakáva, že rast spotrebiteľských cien sa v nasledujúcich mesiacoch zmierni, bude to pomalá cesta k cieľu Fedu.

Tvorcovia politík reagovali na túto situáciu najagresívnejšou kampaňou sprísňovania od 80. rokov, ale trh práce a spotrebiteľský dopyt zatiaľ zostali odolné. Miera nezamestnanosti sa v septembri vrátila na päťdesiatročné minimum (tu)a podniky naďalej zvyšujú mzdy, aby prilákali a udržali si zamestnancov potrebných na uspokojenie dopytu domácností.

Správa o indexe spotrebiteľských cien je poslednou pred voľbami v polovici volebného obdobia v USA, ktoré sa uskutočnia budúci mesiac, a predstavuje novú výzvu pre prezidenta Joea Bidena a demokratov, ktorí sa snažia udržať si tesnú väčšinu v Kongrese. Prudký nárast inflácie už tieto vyhliadky vážne ohrozil.

Predseda Federálneho rezervného systému Powell pôvodne predpovedal (Jún 2021), že inflačné tlaky budú len prechodné; Zdroj: Bloomberg
Predseda Federálneho rezervného systému Powell pôvodne predpovedal (Jún 2021), že inflačné tlaky budú len prechodné; Zdroj: Bloomberg

Náklady na bývanie

Náklady na bývanie – ktoré sú najväčšou zložkou služieb a tvoria približne tretinu celkového indexu CPI – vzrástli druhý mesiac o 0,7 %. Nájomné za prístrešie aj ekvivalentné nájomné vlastníkov sa medziročne zvýšili o 6,7 %, čo je najviac v histórii.

Podľa ekonómov sú zložky správy týkajúce sa bývania na dlhší čas zvýšené vzhľadom na oneskorenie medzi zmenami nájomného a cien nehnuteľností v reálnom čase a ich premietnutím do údajov ministerstva práce. Bloomberg Economics neočakáva, že medziročné miery hlavných zložiek bývania dosiahnu vrchol skôr ako v druhej polovici budúceho roka.

Aj po vylúčení nájomného za prístrešie inflácia v službách stále rástla rekordným medziročným tempom, čo poukazuje na rozsah a hĺbku cenových tlakov.

  • Náklady na potraviny vzrástli druhý mesiac o 0,8 % a v porovnaní s predchádzajúcim rokom boli vyššie o 11,2 %.
  • Index potravín na pracoviskách zamestnancov a v školách vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o rekordných 44,9 %, čo odráža ukončenie niektorých programov bezplatných školských obedov
  • Ceny ojazdených automobilov tretí mesiac klesali, zatiaľ čo ceny nových automobilov naďalej výrazne rástli
  • Ceny leteniek stúpli. Ceny benzínu síce v septembri ustúpili, ale odvtedy začali opäť stúpať
  • Američania v tomto mesiaci zaznamenali aj vyššie ceny komodít, ako sú zemný plyn a elektrina

Zatiaľ čo Fed pri stanovovaní svojho 2-percentného cieľa vychádza zo samostatného ukazovateľa inflácie ministerstva obchodu – cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu -, tvorcovia politík, obchodníci a verejnosť index CPI pozorne sledujú. Vzhľadom na volatilitu cien potravín a energií sa jadrový index považuje za spoľahlivejší barometer základnej inflácie.

Zvýšenú infláciu by mohol udržať aj geopolitický vývoj. Organizácia OPEC+ nedávno oznámila zníženie ťažby ropy a potenciálny zákaz vývozu benzínu zo strany Bidenovej administratívy by sa mohol prejaviť zvýšením cien na pumpách.

Rusko-ukrajinská vojna naďalej narúša dodávky komodít, ako je pšenica, pričom Biely dom zvažuje aj zákaz dovozu ruského hliníka (tu) – kľúčovej súčasti automobilov a iPhonov – v reakcii na vojenskú eskaláciu situácie na Ukrajine.

Predstavitelia Fedu v posledných týždňoch opakovane zdôrazňovali potrebu dostať infláciu pod kontrolu, aj keby to znamenalo vyššiu nezamestnanosť a recesiu. V zápisnici zo septembrového zasadnutia, ktorá bola zverejnená v stredu, mnohí tvorcovia politiky zdôraznili, že “náklady na prijatie príliš malých opatrení na zníženie inflácie pravdepodobne prevyšujú náklady na prijatie príliš veľkých opatrení” (tu).

Odhodlanie centrálnych bánk potlačiť infláciu v USA i v zahraničí vyvolalo zhoršenie hospodárskych vyhliadok na celom svete (tu). S výnimkou bezprecedentného výpadku v roku 2020 v dôsledku pandémie koronavírusu MMF očakáva, že hospodársky rast sa spomalí na najslabšiu úroveň od roku 2009 v dôsledku globálnej finančnej krízy.

Jadrový index spotrebiteľských cien sa zrýchlil na 40-ročné maximum, pod čo sa podpísala inflácia v službách
Jadrový index spotrebiteľských cien sa zrýchlil na 40-ročné maximum, pod čo sa podpísala inflácia v službách

Bez potravín a energií sa náklady na tovar oproti augustu nezmenili. Ceny služieb bez energií sa medzimesačne zvýšili najviac od roku 1990. Pod infláciu v službách sa podpisujú meniace sa preferencie spotrebiteľov, ktoré pomohli zmierniť dopyt po tovaroch. Silný dolár zatiaľ znižuje zahraničný dopyt po výrobkoch vyrobených v USA.

Ako ukázali stredajšie údaje ministerstva práce (tu), ceny platené americkým výrobcom v septembri vzrástli viac, ako sa očakávalo, a to najmä v dôsledku nákladov na služby, čo pravdepodobne predznamenáva pokračujúce cenové tlaky na spotrebiteľské ceny služieb. Zvýšili sa aj ceny výrobcov potravín a energií.

Samostatná správa vo štvrtok zdôraznila, ako inflácia znižuje kúpnu silu pracovníkov. Reálne priemerné hodinové zárobky v septembri klesli a v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa znížili o 3 %, čím sa predĺžila séria poklesov siahajúca až do apríla 2021.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

najnovšie