sobota, 18 mája, 2024

Čínske rizikové dlhopisy zaznamenali rekordne nízku hodnotu, zatiaľ čo sa kríza na trhu s nehnuteľnosťami šíri

  • Priemerné ceny dlhopisov, najmä od developerov, klesli pod 56
  • Šanghajská stavebná spoločnosť CIFI sa najnovšie pridala k rekordnému počtu nesplácaných úverov

Bloomberg informoval, že čínske rizikové dolárové dlhopisy klesli na rekordne nízku úroveň, zatiaľ čo kríza zadlženosti nehnuteľností vyvolaná zásahom proti nadmernému zadlžovaniu a poklesom predaja domov vykazuje len málo známok obratu.

Priemerné ceny týchto dlhopisov, v ktorých dominujú realitné firmy, podľa obchodníkov s úvermi v utorok klesli o 1 až 2 centy za dolár. To ich stiahlo pod rekordné minimum 55,7 centa, čo bolo zaznamenané v pondelok.

Poklesy podčiarkujú implóziu toho, čo bolo kedysi jedným z najvýnosnejších obchodov s dlhopismi na svete (tu). To všetko sa začalo rozpadávať po tom, ako sa celonárodné obmedzenie pákového efektu a špekulácií s nehnuteľnosťami, ktoré sa začalo v roku 2020, v minulom roku prehuplo do rekordného zlyhávania developerov vrátane realitného gigantu China Evergrande Group. Čínske dlhopisy s vysokým výnosom teraz zaznamenali rekordný prepad o viac ako 55 % z vrcholu v roku 2021.

Pokles indexu Bloomberg China high yield dosiahol rekordných 55 %; Zdroj: Bloomberg
Pokles indexu Bloomberg China high yield dosiahol rekordných 55 %; Zdroj: Bloomberg

Čína, podobne ako iné krajiny na svete, sa snaží znížiť ceny bývania, ktoré sa pre mnohých obyvateľov miest stali neúnosne drahými. Čínske úrady sa tiež snažia zbaviť trhy predpokladov, že dlžníci budú zachránení, aj keď sa snažia zabrániť tomu, aby ochladenie trhu s nehnuteľnosťami spôsobilo ďalšie škody širšiemu hospodárstvu (tu). Niektorí developeri nechali projekty nedokončené, zatiaľ čo niektorí kupujúci domov dokonca iniciovali bezprecedentný bojkot hypoték.

Čínske nekvalitné zmenky v dolároch sa posunuli za historické minimum zaznamenané v auguste; Zdroj: Bloomberg
Čínske nekvalitné zmenky v dolároch sa posunuli za historické minimum zaznamenané v auguste; Zdroj: Bloomberg

V nedeľňajšom prejave pri príležitosti otvorenia 20. zjazdu komunistickej strany prezident Xi Jinping naznačil len málo významných zmien týkajúcich sa politiky trhu s bývaním a Covidových pravidiel (tu), ktoré tiež brzdili tento sektor. Finančné regulačné orgány nedávno nariadili najväčším štátnym bankám v krajine, aby v posledných štyroch mesiacoch tohto roka poskytli čistý objem finančných prostriedkov v hodnote najmenej 600 miliárd jüanov (83 miliárd USD) do bojujúceho sektora nehnuteľností (tu).

“Jediným východiskom je výrazná účasť vlády – napríklad, aby miestne samosprávy kupovali aktíva od súkromných developerov,” povedal v utorok pre televíziu Bloomberg Raymond Yeung, hlavný ekonóm banky ANZ pre oblasť Veľkej Číny.

Yeung zároveň dodal, že miestne samosprávy musia zabezpečiť viac finančných prostriedkov vydaním väčšieho počtu dlhopisov, aby zabezpečili realizáciu projektov. “Toto je politický smer, ktorý môžeme očakávať v nasledujúcich rokoch. Bez akéhokoľvek zapojenia vlády alebo záchrany nevidím žiadne východisko.”

Viac čínskych junk dolárových dlhopisov kleslo tento mesiac pod 20 centov
Poznámka: Zahrnuté sú ceny dlhopisov v indexe Bloomberg čínskych dolárových dlhopisov s vysokým výnosom k príslušným dátumom.
Viac čínskych junk dolárových dlhopisov kleslo tento mesiac pod 20 centov
Poznámka: Zahrnuté sú ceny dlhopisov v indexe Bloomberg čínskych dolárových dlhopisov s vysokým výnosom k príslušným dátumom. Zdroj: Bloomberg

Investori v súvislosti s pretrvávajúcim poklesom predaja nehnuteľností na bývanie pozorne sledovali akékoľvek ďalšie podobné politické kroky (tu). Hoci celý rad vládnych podporných opatrení v auguste podporil najväčší mesačný prírastok za posledných desať rokov (tu), táto rally sa podobne ako ostatné v tomto roku vytratila. A nedávny vývoj ukázal, že ani snahy, ktorým trh spočiatku fandil, samy osebe nestačia na utlmenie bolesti.

Príkladom bola spoločnosť CIFI Holdings Group Co. so sídlom v Šanghaji, ktorá začiatkom tohto mesiaca zlyhala v splácaní kupónu z konvertibilného dlhopisu v hongkonských dolároch (tu). Bolo to obzvlášť znepokojujúce, pretože táto firma sa považovala za barometer širšieho úspechu nového záchranného úsilia Pekingu, ktoré sa objavilo v auguste s cieľom využiť štátne záruky na pomoc vybranej skupine developerov pri prístupe k domácemu financovaniu.

Akcie čínskych developerov tiež trpeli. Ukazovateľ Bloomberg Intelligence pre tento sektor dosiahol minulý týždeň najnižšiu hodnotu od januára 2012.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

China Evergrande Group podala v New Yorku návrh na vyhlásenie konkurzu podľa kapitoly 15

Developer podal žiadosť o kapitolu 15 pred schôdzami o ďaľšom postupe. Medzinárodná reštrukturalizácia často zahŕňa podanie žiadosti podľa kapitoly 15.

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

najnovšie