sobota, 18 mája, 2024

Spoluzakladateľ spoločnosti Google a ďalší miliardári dostali predvolanie v súdnom spore o väzby spoločnosti JPMorgan na Jeffreyho Epsteina

Sergey Brin, Thomas Pritzker, Mortimer Zuckerman a Michael Ovitz sú požiadaní o informácie v občianskoprávnej žalobe amerických Panenských ostrovov proti banke, informoval The Wall Street Journal.

Podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou vydali tento týždeň Americké Panenské ostrovy predvolania Sergejovi Brinovi, Thomasovi Pritzkerovi, Mortimerovi Zuckermanovi a Michaelovi Ovitzovi, aby získali informácie pre občianskoprávnu žalobu proti spoločnosti JPMorgan Chase & Co. v súvislosti so vzťahmi banky s Jeffreym Epsteinom (tu).

Predvolania od generálneho prokurátora amerického územia sa týkajú akejkoľvek komunikácie a dokumentov súvisiacich s bankou a Epsteinom (tu), uviedli títo ľudia.

Títo štyria muži patria k najbohatším ľuďom v USA a nepodarilo sa zistiť, prečo sa od nich žiadala komunikácia a dokumenty. V občianskoprávnych veciach môžu právnici počas procesu zisťovania použiť predvolania na získanie informácií od ľudí, ktorí nie sú účastníkmi súdneho konania, ale mohli by poskytnúť dôkazy súvisiace s prípadom.

Americké Panenské ostrovy koncom minulého roka zažalovali banku JPMorgan na federálnom súde na Manhattane s tým, že banka umožnila údajné obchodovanie s ľuďmi a sexuálne zneužívanie umožnené Epsteinom tým, že dovolila zosnulému finančníkovi zostať klientom a pomáhala mu posielať peniaze jeho obetiam. V občianskoprávnej žalobe sa tvrdí, že JPMorgan dostávala od Epsteina odporúčania na vysokohodnotné obchodné príležitosti a zatvárala oči pred jeho aktivitami. Banka uviedla, že o údajných Epsteinových zločinoch nevedela a nemôže byť braná na zodpovednosť.

Výkonný predseda spoločnosti Hyatt Hotels Corp. Thomas Pritzker a spoluzakladateľ spoločnosti Google Sergey Brin.
Foto: Franck Robichon/European Pressphoto Agency, Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images
Výkonný predseda spoločnosti Hyatt Hotels Corp. Thomas Pritzker a spoluzakladateľ spoločnosti Google Sergey Brin. Foto: Franck Robichon/European Pressphoto Agency, Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images

Brin je spoluzakladateľom spoločnosti Google a členom predstavenstva materskej spoločnosti Alphabet Inc. Pritzker je výkonným predsedom spoločnosti Hyatt Hotels Corp. Zuckerman je miliardár v oblasti nehnuteľností a majiteľ spoločnosti U.S. News & World Report. Ovitz je rizikový kapitalista a bývalý agent hollywoodskych hviezd.

Týchto štyroch mužov nebolo možné bezprostredne zastihnúť, aby sa vyjadrili. Hovorkyňa U.S. News & World Report sa odmietla vyjadriť. Hovorcovia spoločností Google a Hyatt nereagovali na žiadosti o komentár.

Michael Ovitz, investor rizikového kapitálu a bývalý hollywoodsky agent, a Mort Zuckerman, investor do nehnuteľností.
Foto: Blue/Bloomberg News
Michael Ovitz, investor rizikového kapitálu a bývalý hollywoodsky agent, a Mort Zuckerman, investor do nehnuteľností. Foto: Blue/Bloomberg News

Jamie Dimon, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti JPMorgan, by mal byť v rámci tohto prípadu vypočutý po tom (tu), ako sa obe strany dohodli na jeho výpovedi, informoval denník začiatkom tohto týždňa.

Epstein, ktorý mal bydlisko na amerických Panenských ostrovoch (tu), niekoľko rokov pôsobil v banke JPMorgan, kým tá v roku 2013 neprerušila s odsúdeným sexuálnym delikventom kontakty. Epstein zomrel vo väzení v roku 2019, keď čakal na súdny proces vo veci federálnych obvinení zo sexuálneho obchodovania (tu).

Právnici doteraz vypočuli niekoľko zamestnancov spoločnosti JPMorgan v tomto prípade a v ďalšom prípade, ktorý podala nemenovaná žena (tu), ktorá Epsteina obvinila zo sexuálneho zneužívania. Prípady prebiehajú spoločne na federálnom súde na Manhattane.

Spoločnosť JPMorgan sa usiluje o zamietnutie žalôb. Banka poprela, že by Epsteinovi pomáhala, a snažila sa z akéhokoľvek vzťahu obviniť bývalého riaditeľa Jes Staleyho (tu), ktorého banka zažalovala. Pán Staley tvrdí, že sa s Epsteinom priatelil (tu), ale nikdy nevedel o jeho údajných zločinoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie