pondelok, 24 júna, 2024

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

  • Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %
  • Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy

Základná inflácia v eurozóne dosiahla v marci rekordnú úroveň, čo dodalo muníciu predstaviteľom Európskej centrálnej banky, ktorí tvrdia, že zvyšovanie úrokových sadzieb sa ešte neskončilo.

Nárast jadrovej inflácie na 5,7 %, z ktorej sa vylučujú volatilné položky, ako sú náklady na pohonné hmoty a potraviny, prišiel popri rekordnom poklese celkovej inflácie na 6,9 % z februárových 8,5 %.

Keďže prudký nárast cien energií, ktorý nasledoval po útoku Ruska na Ukrajinu, z inflačných ukazovateľov vypadáva, predstavitelia ECB sa čoraz viac zameriavajú na základný ukazovateľ – čo odráža obavy z toho, že firmy zvyšujú ceny a zamestnanci požadujú vyššie mzdy, aby nahradili stratenú kúpnu silu.

Jadrová a celková inflácia nie sú zosynchronizované; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg
Jadrová a celková inflácia nie sú zosynchronizované; Zdroj: Eurostat cez Bloomberg

Rozdiely v týchto dvoch cenových ukazovateľoch možno pozorovať v najväčších ekonomikách regiónu (tu), pričom v Španielsku sa rast základných cien sotva pohol, aj keď celkový ukazovateľ klesol takmer o polovicu na 3,1 %.

Zdá sa, že peňažné trhy sa zamerali na pokles celkovej inflácie a znížili stávky na zvýšenie sadzieb. Investori odhadujú, že do októbra dosiahne najvyššiu úroveň 3,61 %, pričom pred piatkovými údajmi to bolo až 3,71 %. Dvojročný výnos v Nemecku bol o 2 bázické body vyšší na úrovni 2,73 %, keď predtým vzrástol na 2,83 %.

ECB minulý mesiac zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na 3 %, ale neponúkla žiadne usmernenie, čo bude ďalej, pričom sa odvolávala na finančné turbulencie. Odvtedy však viacerí tvorcovia politiky trvali na tom, že bude potrebné ďalšie sprísňovanie.

Po zvýšení sadzieb o 3,5 percentuálneho bodu od júla minulého roka prezidentka ECB Christine Lagardeová tento mesiac uviedla, že úradníci “budú chcieť vidieť trvalý obrat smerom nadol v ukazovateľoch inflácie, aby si boli istí, že vývoj inflácie sa v strednodobom horizonte priblíži k nášmu cieľu”.

Návrat k tomuto 2-% cieľu sa v posledných týždňoch skomplikoval v dôsledku turbulencií vo finančnom sektore, ktoré vyvrcholili prevzatím Credit Suisse Group AG spoločnosťou UBS Group AG.

Hoci tieto otrasy môžu viesť k prísnejšiemu poskytovaniu úverov, čo pôsobí dezinflačne, “je zatiaľ úplne otvorené, aký veľký bude tento vplyv”, uviedla tento týždeň členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová.

V súčasnosti sa napätie v bankovníctve zmierňuje – čo nabáda jastrabejšie naladených tvorcov politiky ECB, aby vyzývali na ďalšie zvyšovanie nákladov na pôžičky.

Takéto výzvy podporuje ekonomika, ktorá sa tvárou v tvár energetickej kríze ukázala ako prekvapivo odolná. Prieskumy agentúry S&P Global poukázali na posilnenie podnikateľskej aktivity v marci (tu), aj keď výlučne v sektore služieb.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Regulačné orgány zabavujú First Republic Bank a predávajú jej aktíva spoločnosti JPMorgan

Regulačné orgány v pondelok zabavili First Republic Bank a predali jej aktíva spoločnosti JPMorgan Chase & Co

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

najnovšie