pondelok, 24 júna, 2024

Americkí predstavitelia mali so Saudmi tajnú dohodu o rope. Alebo si to aspoň mysleli.

The New York Times informoval, že po tom, čo saudskoarabskí predstavitelia napriek návšteve prezidenta Bidena presadili zníženie ťažby ropy, americkí predstavitelia zostali rozhorčení, že boli oklamaní.

V čase, keď prezident Biden plánoval politicky riskantnú cestu do Saudskej Arábie v lete tohto roku, si jeho najvyšší spolupracovníci mysleli, že uzavreli tajnú dohodu o zvýšení ťažby ropy do konca roka – dohodu, ktorá mohla pomôcť ospravedlniť porušenie predvolebného sľubu vyhýbať sa kráľovstvu a jeho korunnému princovi.

Nevyšlo to.

Prezident Biden cestu uskutočnil. Začiatkom tohto mesiaca však Saudská Arábia a Rusko usmernili skupinu krajín produkujúcich ropu pri hlasovaní o znížení ťažby ropy o dva milióny barelov denne >tu<, čo je opačný výsledok, než si administratíva myslela, že zabezpečila, zatiaľ čo Demokratická strana bojuje s infláciou a vysokými cenami plynu pred novembrovými voľbami.

Tento krok viedol k tomu, že nahnevaní predstavitelia Bidenovej administratívy prehodnotili vzťahy Ameriky s kráľovstvom >tu< a vyvolal lavínu obviňujúcich vyhlásení medzi oboma vládami – vrátane obvinenia Bieleho domu, že Saudská Arábia pomáha Rusku v jeho vojne na Ukrajine >tu<.

Zákonodarcovia, ktorí boli informovaní o výhodách cesty v rámci tajných brífingov a iných rozhovorov, ktoré zahŕňali podrobnosti o dohode o rope – ktorá nebola predtým zverejnená a mala viesť k nárastu ťažby v období od septembra do decembra – zostali rozhorčení, že korunný princ Mohammed bin Salmán oklamal administratívu.

Táto správa vychádza z rozhovorov s americkými predstaviteľmi a predstaviteľmi arabských krajín Perzského zálivu, ako aj s odborníkmi na Blízky východ, ktorí sú oboznámení s diskusiami medzi oboma krajinami.

To, čo sa stalo za posledný polrok, je príbehom dohôd, želaní, chýbajúcich signálov a ukazovania prstom na porušené sľuby. Výsledkom nie je ani zďaleka obnova vzťahov s lídrom, ktorý sa kedysi po vražde novinára Džamála Chášukdžího zaviazal >tu<, že sa k nemu bude správať ako k “vyvrheľovi”, ale ďalší slabý bod v búrlivých amerických vzťahoch so Saudskou Arábiou.

Táto epizóda je tiež názorným príkladom toho, ako sa Saudská Arábia pod vedením svojho ambiciózneho a často bezohľadného korunného princa zrejme chce zbaviť časti svojej dlhoročnej závislosti od Spojených štátov, pričom princ Mohammed sa snaží postaviť Saudskú Arábiu do pozície vlastnej mocnosti.

Americkí predstavitelia uviedli, že ešte niekoľko dní pred rozhodnutím OPEC Plus dostali od korunného princa ubezpečenie, že k zníženiu produkcie nedôjde – a keď sa dozvedeli o saudskom zvrate, márne sa snažili na poslednú chvíľu zmeniť názor na kráľovskom dvore.

Saudskoarabské ministerstvo energetiky vo vyhlásení uviedlo, že “kráľovstvo tieto obvinenia odmieta a zdôrazňuje, že takéto nesprávne opisy z anonymných zdrojov sú úplne nepravdivé”.

Ministerstvo dodalo: “Rozhodnutia OPEC Plus sa prijímajú na základe konsenzu všetkých členov a určujú ich výlučne trhové základy, nie politika.”

Predstavitelia Bieleho domu priznali, že boli nahnevaní a prekvapení tým, čo označili za obrat Saudskej Arábie, ale trvajú na tom, že ich celková stratégia na zníženie nákladov na energiu funguje.

“So Saudskou Arábiou sa nezhodneme na najnovšom znížení ťažby, ale naša energetická politika sa vždy zameriavala na ceny, nie na počet barelov – a táto politika je úspešná, keďže ceny ropy len tento rok klesli o viac ako 30 %,” uviedla v utorok večer vo vyhlásení hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová.

Americkí predstavitelia sa zároveň pripravujú na ďalší možný nárast cien v decembri, ak vstúpi do platnosti európske embargo na ruskú ropu a Saudi odmietnu zvýšiť ťažbu ropy, aby nahradili očakávané zníženie dodávok. Podľa úradníkov by to bol neklamný znak toho, že Saudi pomáhajú Rusom tým, že podkopávajú plán vedený Američanmi a Európanmi.

“Hoci sme začiatkom októbra jednoznačne nesúhlasili s rozhodnutím OPEC Plus, uvedomujeme si, že je dôležité pokračovať v spolupráci a komunikácii so Saudskou Arábiou a ďalšími producentmi s cieľom zabezpečiť stabilný a spravodlivý globálny trh s energiou,” povedal Amos Hochstein, Bidenov vyslanec pre energetiku.

Niektorí analytici tvrdia, že vysokí americkí a saudskí predstavitelia si navzájom zle vysvetlili dynamiku trhu s ropou aj geopolitiku okolo Ruska a že Bidenova administratíva bude mať problém zistiť, ako sa veci zvrtli.

“Dekonštrukcia saudského rozhodovania je teraz ako kremlinológia na steroidoch,” povedal Husajn Ibiš, vedec z Inštitútu arabských štátov Perzského zálivu vo Washingtone. “Stalo sa to záležitosťou relatívnej hŕstky ľudí okolo kráľa a korunného princa.”

“Dokonca ani tí najlepšie informovaní ľudia v Spojených štátoch často nevedia,” dodal.

Biely dom naznačil, že by sa mohol usilovať o odplatu za rozhodnutie Saudskej Arábie, a niektorí demokrati v Kongrese vyvíjajú tlak na obmedzenie niektorých vojenských a hospodárskych väzieb s kráľovstvom >tu<. Dokonca aj niektorí z najvernejších prezidentových stúpencov označili túto epizódu za príklad toho, že administratíva obetovala zásady pre politickú výhodnosť – a má z toho len málo.

“Saudi sa teraz cítia rozpačito, pretože si veselo idú svojou cestou,” povedal Gerald E. Connolly, demokrat z Virgínie a člen zahraničného výboru Snemovne reprezentantov.

Biden sa v Saudskej Arábii stretol s korunným princom Mohammedom bin Salmanom; Zdroj: Doug Mills/The New York Times
Biden sa v Saudskej Arábii stretol s korunným princom Mohammedom bin Salmanom; Zdroj: Doug Mills/The New York Times

Dohoda v Jidde

Predstavitelia Bidenovej administratívy začali na jar plánovať, že prezident sa počas letnej návštevy Izraela zastaví na samite v Saudskej Arábii. Vedeli, že takáto cesta prinesie kritiku: Biden počas prezidentskej kampane odsúdil princa Mohameda, nariadil odtajnenie spravodajského posudku >tu<, podľa ktorého princ pravdepodobne nariadil vraždu pána Khashoggiho, a doteraz počas svojho prezidentovania odmietal stretnutie s korunným princom medzi štyrmi očami.

Niektorí z prezidentových asistentov však videli v tejto ceste krátkodobý aj dlhodobý prínos a v tichosti sa snažili napraviť vzťahy. Tvrdili, že je dôležité spolupracovať s kráľovstvom v otázke vojny v Jemene a Iráne a rozšíriť akceptáciu Izraela v regióne. Domnievali sa, že bezprostrednejšie by táto cesta mohla podporiť záväzok Saudskej Arábie presvedčiť OPEC, aby zvýšil ťažbu ropy, zatiaľ čo ruská vojna na Ukrajine viedla k prudkému nárastu svetových cien palív.

Poprední zástancovia návštevy vrátane pána Hochsteina a Bretta McGurka, najvyššieho predstaviteľa Rady národnej bezpečnosti pre politiku Blízkeho východu, sa na jar stretli s princom Mohamedom a jeho poradcami. Americkí predstavitelia uviedli, že v máji dosiahli so Saudmi súkromnú dohodu o rope, ktorá mala dve časti.

Po prvé, Saudi urýchlia zvýšenie produkcie OPEC Plus o 400 000 barelov denne, ktoré už bolo plánované na september, a presunú ho na júl a august. Potom by Saudi dosiahli, aby kartel oznámil ďalšie zvýšenie produkcie o 200 000 barelov denne na každý mesiac od septembra do decembra tohto roka.

Dňa 2. júna OPEC Plus oznámil, že presunie zvýšenie produkcie naplánované na september >tu<, čím splní prvú časť tajnej dohody.

V ten istý deň Biely dom oznámil, že Biden čoskoro uskutoční cestu do Saudskej Arábie.

Demokratickí zákonodarcovia boli voči snahám o zblíženie naďalej skeptickí. Zástupca Adam Schiff, demokrat z Kalifornie a predseda výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby, verejne vyhlásil >tu<, že prezident Biden by nemal cestovať do kráľovstva. Spolu s ďalšími piatimi vysokopostavenými demokratickými členmi Snemovne reprezentantov poslal 7. júna Bidenovi list >tu<, v ktorom ho vyzval, aby zaujal k Saudskej Arábii opatrnejší prístup >tu<– najnaliehavejším problémom podľa nich bolo, že “Saudská Arábia svojím odmietaním stabilizovať svetové energetické trhy pomáha financovať vojnové zločiny Vladimíra Putina na Ukrajine”.

Biely dom súhlasil s tým, že zákonodarcom poskytne tajné informácie o ich diplomatickom úsilí v celom rade otázok vrátane vojny v Jemene, Iránu a vzťahov Saudskej Arábie s Izraelom. Na brífingoch a rozhovoroch s členmi kongresových výborov pre spravodajské služby a zahraničné veci McGurk a Hochstein predstavili prvky rôznych dohôd, ktoré sprostredkovali so Saudmi, vrátane zvýšenia produkcie ropy, ktorého cieľom bolo znížiť ceny.

Pre demokratických zákonodarcov, ktorí sa zúčastnili na brífingoch, sľuboval zjavný prísľub Saudov o dodávkach ropy úľavu americkým spotrebiteľom, ktorých sužuje inflácia, ako aj Bidenovi a jeho strane, ktorá je v ťažkej situácii pred novembrovými voľbami.

Cena ropy pomaly klesala v čase, keď Biden 15. júla pricestoval do Džiddy v Saudskej Arábii na stretnutie s princom Mohamedom a ďalšími arabskými lídrami. Z tejto cesty zostal obraz amerického prezidenta, ako si dáva päsť so saudským korunným princom >tu<, ktorého kedysi hanil, ale v zákulisí predstavitelia Bieleho domu verili, že sa im podarilo aspoň posilniť saudské záväzky na viacerých frontoch.

Zdá sa, že saudskoarabskí predstavitelia chceli Američanom ukázať, že svoje záväzky splnili – počas samitu dali členom Bidenovej delegácie graf, podľa ktorého ceny ropy klesli z viac ako 120 dolárov za barel po začatí vojny na Ukrajine >tu< na 101 dolárov za barel. Kráľovstvo by malo čoskoro čerpať viac ako 11 miliónov barelov denne, čo je úroveň, ktorú za posledných niekoľko rokov dosiahlo celkovo len na niekoľko mesiacov >tu<.

Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že sa mu podarilo presvedčiť korunného princa, aby znížil ťažbu a zabránil takému poklesu cien ropy, ktorý by ohrozil plány hospodárskeho rozvoja kráľovstva: Tamir Kalifa pre The New York Times
Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že sa mu podarilo presvedčiť korunného princa, aby znížil ťažbu a zabránil takému poklesu cien ropy, ktorý by ohrozil plány hospodárskeho rozvoja kráľovstva: Tamir Kalifa pre The New York Times

Októbrové prekvapenie

Američania odchádzali zo samitu s presvedčením, že dohoda je na dobrej ceste a že princ Mohamed je spokojný. V Rijáde však najvyšší predstavitelia Saudskej Arábie súkromne hovorili ostatným, že neplánujú ďalšie významné zvýšenie ťažby ropy.

Prvé verejné varovanie o tom prišlo 3. augusta, keď OPEC Plus oznámil mizivé zvýšenie produkcie na september o 100 000 barelov denne >tu< – polovicu toho, čo im podľa amerických predstaviteľov Saudi sľúbili.

Americkí predstavitelia uviedli, že nerozumejú, prečo bolo toto rozhodnutie prijaté. Potom OPEC Plus 5. septembra oznámil, že zníži ťažbu o 100 000 barelov denne >tu< – čím stiahol zvýšenie, ktoré oznámil mesiac predtým. Potom boli americkí predstavitelia čoraz viac zmätení a znepokojení smerovaním kráľovstva.

Koncom septembra sa americkí predstavitelia začali dozvedať, že Saudská Arábia by mohla na stretnutí OPEC Plus naplánovanom na 5. októbra oznámiť výrazné zníženie ťažby ropy. Americkí predstavitelia sa snažili princa Mohameda presvedčiť, aby od takéhoto kroku ustúpil.

Dňa 24. septembra sa americkí predstavitelia osobne stretli v kráľovstve s princom Mohammedom a jeho bratom princom Abdulazizom bin Salmanom, saudským ministrom energetiky. Podľa amerických predstaviteľov, ktorí sú priamo oboznámení s priebehom stretnutia, princ Mohammed Američanov ubezpečil, že nedôjde k zníženiu produkcie.

Štyri dni po tom sa však Biely dom dozvedel, že korunný princ urobil pravý opak: Saudskí predstavitelia oznámili Američanom, že Saudská Arábia podporí zníženie produkcie na stretnutí OPEC Plus, ktoré sa konalo vo Viedni.

Biely dom vyslal ministerku financií Janet Yellenovú, aby telefonicky hovorila so saudským ministrom financií Mohammedom al-Jadaanom a argumentovala proti zníženiu produkcie, ale Saudov to nepresvedčilo.

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že princa Mohameda ovplyvnilo najmä stretnutie na vysokej úrovni 27. septembra, na ktorom minister energetiky princ Abdulaziz tvrdil, že zníženie ťažby ropy je potrebné, aby ceny neklesli až na 50 USD za barel. Americkí predstavitelia uviedli, že sa dozvedeli, že princ Abdulaziz tvrdil, že v takomto prípade by saudská vláda nemala dostatok zdrojov na financovanie projektov diverzifikácie hospodárstva, ktoré sú základom domáceho programu princa Mohameda.

Niektorí americkí predstavitelia sa domnievajú, že Rusi ovplyvnili saudský obrat, pričom poukazujú na silné pracovné väzby princa Abdulaziza s najvyššími ruskými predstaviteľmi blízkymi Putinovi, najmä s Alexandrom Novakom, podpredsedom vlády, ktorý dohliada na energetickú politiku.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v roku 2019 stretol s korunným princom Mohamedom bin Salmánom. Niektorí americkí predstavitelia tvrdia, že Saudská Arábia v skutočnosti podporuje Moskvu v súvislosti s Ukrajinou tým, že udržiava vysoké ceny ropy, čo Saudi odmietajú; Zdroj: MZVaEZ SR Alexey Nikolsky/EPA, cez Shutterstock
Ruský prezident Vladimir Putin sa v roku 2019 stretol s korunným princom Mohamedom bin Salmánom. Niektorí americkí predstavitelia tvrdia, že Saudská Arábia v skutočnosti podporuje Moskvu v súvislosti s Ukrajinou tým, že udržiava vysoké ceny ropy, čo Saudi odmietajú; Zdroj: MZVaEZ SR Alexey Nikolsky/EPA, cez Shutterstock

Saudskí predstavitelia dôrazne popreli, že by kráčali v jednom šíku s Ruskom, a uviedli, že sa považujú za neutrálneho sprostredkovateľa vo vojne Ruska s Ukrajinou. Niektorí americkí predstavitelia uviedli, že odpoveď na otázku, či sa Rijád skutočne pridal k Moskve, sa dozvieme 4. decembra, keď je naplánované ďalšie stretnutie OPEC Plus.

Biely dom spolupracuje s európskymi spojencami na zavedení čiastočného embarga a cenového stropu na predaj ruskej ropy od decembra >tu<. Ich cieľom je pripraviť Moskvu o zdroje a zvýšiť tlak na Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine, a zároveň udržať stabilitu svetových dodávok ropy.

Veľa však závisí od toho, čo sa Saudi rozhodnú urobiť. Ak na decembrovom stretnutí odmietnu oznámiť zvýšenie ťažby, teda v čase, keď by sa ruská ropa mohla stiahnuť z trhu, ceny ropy by mohli prudko vzrásť, čo by oslabilo Bidenove snahy proti Rusku a podnietilo globálnu infláciu.

V utorok princ Abdulaziz v prejave na výročnom investičnom fóre v Rijáde povedal, že kráľovstvo urobí to, čo je v jeho najlepšom záujme.

“Stále počúvam: ‘Ste s nami alebo proti nám? Je tu nejaký priestor pre: ‘Sme za Saudskú Arábiu a jej obyvateľov’?” povedal. “Budeme musieť splniť naše ambície.”

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

Predseda Saudskej národnej banky odstúpil po vyjadrení o Credit Suisse

Al Khudairy vylúčil nové investície do švajčiarskeho veriteľa. Investície SNB do Credit Suisse klesli približne o 1 miliardu USD.

najnovšie