pondelok, 27 marca, 2023

Energetickiá kríza zasiahla francúzsky jadrový gigant EDF

Akcie spoločnosti EDF zaznamenali jeden z najväčších prepadov po tom, čo Francúzsko zablokovalo, aby spoločnosť úplne preniesla stúpajúce ceny energií na spotrebiteľov. – Informuje The Wall Street Journal

Rozhodnutie francúzskej vlády prinútiť elektrárenský gigant Électricité de France SA EDF -14,59% stráviť vyššie ceny energií zarazilo akcie spoločnosti, čím sa štátom kontrolovaná spoločnosť stala vysokopostavenou obeťou európskej energetickej krízy (tu).

Tento krok odráža hroziace rozhodnutia, ktorým čelia vlády v Európe v súvislosti s tým, ako rozložiť bolesť z prudkého nárastu cien zemného plynu a elektrickej energie (tu). Regulované verejné služby sú považované za nízkorizikové stávky pre investorov, ale piatkový 15% pokles akcií EDF bol jedným z najväčších pre francúzsku spoločnosť od jej emitovania akcií v Paríži v roku 2005, podľa údajov FactSet.

Viac ako 80% akcií EDF vlastní francúzska vláda, čo obmedzuje dopad pre medzinárodných investorov.

Minister hospodárstva Bruno Le Maire v rozhovore pre denník Le Parisien uviedol, že vláda dosiahla dohodu s EDF, ktorá zabezpečí, že ceny elektrickej energie sa v roku 2022 nezvýšia o viac ako 4 %. Bez týchto opatrení by podľa jeho slov 1. februára vzrástli o viac ako 35 percent.

EDF uviedla, že tieto kroky by mohli vymazať 7,7 miliardy eur, čo zodpovedá 8,82 miliardy dolárov, zo svojich príjmov v tomto roku. Presný účinok bude závisieť od trhových cien energie, uviedla. EDF stiahla svoje prognózy dlhu a zisku na rok 2022 a uviedla, že zváži kroky na posilnenie svojej súvahy.

Le Maire povedal, že vláda tiež zníži hlavnú daň z elektrickej energie a zníži príjmy z daní o 8 miliárd eur.

Ceny energií začali v Európe stúpať začiatkom jesene kvôli nedostatku zemného plynu (tu). Vlády v Španielsku, Taliansku a inde sa snažili zmierniť úder pre spotrebiteľov a podniky dotáciami, znížením daní a podporou chudobnejších domácností. V Británii zákonodarcovia tlačili na premiéra Borisa Johnsona (tu), aby konal pred očakávaným 57%-ným zvýšením spotrebiteľských cien, ktoré v apríli stanovili regulačné orgány v oblasti energetiky.

Pre francúzsku vládu je politický tlak obzvlášť akútny pred aprílovými prezidentskými voľbami (tu). Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Emmanuel Macron, úradujúci prezident, čelí tvrdej výzve Valérie Pécresseovej, kandidátky konzervatívnej strany Les Republicains.

Vývoj ceny akcií spoločnosti EDF, zdroj: FactSet

Náklady na energiu boli počas Macronovho predsedníctva politickým mínovým poľom. Plán na zvýšenie daní z benzínu a nafty vyvolal v roku 2018 hnutie žltých viest (tu), ktoré ohrozilo veľkú časť jeho agendy. Macron zrušil zvýšenie, ktorého cieľom bolo zdaniť obsah uhlíka v palive.

Od decembra vláda poslala bonus vo výške 100 eur alebo 115 dolárov približne 38 miliónom Francúzov, aby vykompenzovala rastúce ceny položiek vrátane paliva a potravín.

Francúzsko vyrába viac ako 80% svojej elektrickej energie z jadrovej energie, čo čiastočne chráni krajinu pred skokom cien elektrickej energie, ktorý zasiahol Európu v druhej polovici roka 2021. Francúzske ceny elektrickej energie sú však stále silne ovplyvnené cenou plynu, ktorý poháňa elektrárne, ktoré v závislosti od výkyvov dopytu zapla alebo vypla.

Spojenie s Veľkou Britániou, Nemeckom, Španielskom a inde môže tiež viesť k vysokým cenám energie v iných častiach regiónu, aby sa dostali na francúzsky trh. Odstávky niekoľkých francúzskych jadrových reaktorov tento problém ešte zhoršili.

Európske ceny plynu boli v piatok volatilné po tom, ako ruskí predstavitelia uviedli, že rozhovory s USA o bezpečnostnej situácii na Ukrajine sa zastavili a vzrástli o viac ako 6% pred koncom dňa o 2,3% nižšie. Rozmiestnenie ruských vojakov na hraniciach (tu) vyvolalo obavy, že tranzit plynu cez Ukrajinu do západnej Európy by mohol čeliť prerušeniu.

Jadrom francúzskeho plánu je, aby spoločnosť EDF predala svojim konkurentom ďalších 20 terawatthodín elektrickej energie za znížené ceny, okrem 100 terawatthodín, s čím už súhlasila v rámci mechanizmu známeho ako ARENH. Tieto znížené ceny by sa automaticky preniesli na domácnosti a podniky, povedal Le Maire.

Podľa analytikov je problém spoločnosti EDF v tom, že predala väčšinu energie, ktorú očakáva v tomto roku. V dôsledku toho bude musieť nakupovať energiu za vysoké trhové ceny, aby predávala konkurenčným dodávateľom za nižšiu, vládou nariadenú cenu 46,20 EUR za megawatthodinu.

Pre spoločnosť bolo načasovanie vládnych opatrení nešťastné. EDF tiež vo štvrtok uviedla, že poruchy vo viacerých jadrových reaktoroch znížia predpokladaný výkon jadrovej energie v tomto roku o takmer 10 %.

Meike Beckerová, analytička spoločnosti Bernstein, uviedla, že výpadky na staniciach Civaux, Chooz a Penly v kombinácii s vládnymi politikami na zníženie spotrebiteľských cien elektrickej energie by mohli v tomto roku znížiť príjmy EDF o 15 miliárd eur.

Nie je to prvýkrát, čo EDF zápasí s nárastom cien. Le Figaro oznámil, že na jeseň stratila 400 miliónov eur pri nesprávnej stávke na ceny energií.

Na otázku o správe o telefonáte s analytikmi v novembri vedúci predstavitelia EDF uviedli, že obmedzené množstvo obchodov utrpelo v dôsledku turbulencií na trhu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie