streda, 24 júla, 2024

Najväčší prepad hongkonského dôchodkového fondu od roku 2008 vyvoláva hnev

  • Výkyvy na burze prinášajú stratu tisícov dolárov na člena dôchodkového fondu
  • Pracovníci v Hongkongu sú povinní prispievať do systému fondov

Historický výpredaj hongkonských akcií zasiahol úspory miliónov zamestnancov mesta a spôsobil každému z nich straty vo výške približne 8 000 USD, ktoré sa môžu obnoviť až po niekoľkých rokoch.

Podľa výskumnej spoločnosti MPF Ratings Ltd. povinný fond Mandatory Provident Fund (MFP) – oficiálny dôchodkový systém Hongkongu – stratil v tomto roku od pondelka približne 286 miliárd hongkonských dolárov (36,4 miliardy USD), čo predstavuje 62 400 hongkonských dolárov na člena. To znamená, že strata MPF od začiatku roka predstavuje približne 24 %, čo je na ceste k najhorším ročným výsledkom od roku 2008.

Fond, ktorý bol zavedený v roku 2000 s cieľom pripraviť sa na rýchle starnutie obyvateľstva >tu<, zaväzuje k účasti väčšinu zamestnancov v meste a je známe, že z neho možno len ťažko vystúpiť. Tento plán vyvoláva frustráciu v čase, keď akcie v Hongkongu zaznamenávajú neúprosný prepad, keďže prezident Si Ťin-pching uťahuje moc a vyhliadky finančných trhov sú stále neistejšie.

“Najhoršie na MPF je, že sa tu nie je kam schovať. Nemôžete si vybrať 100 % hotovosť,” povedal 50-ročný Castor Pang, bývalý vedúci výskumu v spoločnosti Core Pacific-Yamaichi International. “Je to, akoby vás vláda nútila hrať,” povedal. Pang v máji presunul väčšinu svojich aktív v MPF do defenzívnych fondov, ale aj tak musí tento rok znášať jednocifernú stratu.

K prudkým stratám vo fondoch prispeli akcie Hongkongu a Číny, ktoré sú najväčšou triedou aktív dôchodkového fondu. Akcie v meste, z ktorých väčšinu tvoria pevninské firmy, sa pohybujú blízko najnižších hodnôt od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009 >tu<, zatiaľ čo nové Siovo funkčné obdobie podnecuje obavy, že politiky ako Covid Zero a obmedzovanie súkromného podnikania zo strany štátu môžu pokračovať.

Hoci sa nálada po straníckom kongrese trochu zotavila, hongkonský referenčný index Hang Seng naďalej klesá o 33 % v tomto roku, zatiaľ čo iný ukazovateľ čínskych firiem kótovaných v meste stratil 35 %, čo patrí k najhorším na svete. Podľa Francisa Chunga, predsedu MPF Ratings, je približne 21 % peňazí členov MPF investovaných do miestnych akcií.

“Cítim hnev, smútok, sklamanie a frustráciu. Nemôžem teraz odísť do dôchodku,” povedal Lam, 44-ročný analytik v európskej firme na správu aktív, ktorý požiadal, aby bol pri diskusii o osobných investíciách citovaný len priezviskom. Po strate 30 % za posledný rok nedávno presunul časť svojich dôchodkových peňazí z Číny do vyvážených fondov s väčšou expozíciou voči štátnym dlhopisom.

Hongkongské akcie výrazne zaostávajú za globálnymi rovesníkmi; Zdroj: Bloomberg
Hongkongské akcie výrazne zaostávajú za globálnymi rovesníkmi; Zdroj: Bloomberg

Frustrácia čiastočne pramení aj zo systému, ktorý umožňuje, aby sa dôchodkové úspory dostali do rúk súkromných správcov aktív, čím sa pre nich vytvára lukratívny biznis. Výnosy z investícií do veľkej miery závisia od výkonnosti rôznych fondov, ktoré ponúkajú poskytovatelia, ako sú HSBC Holdings Plc a Manulife Financial Corp.

Obyvatelia si môžu v rámci fondu slobodne vybrať vlastné produkty, ale zamestnávatelia a zamestnanci sú povinní prispievať do systému po 5 % z mesačného platu pracovníka. MPF má v Hongkongu približne 4,4 milióna prispievateľských účtov a k júnu približne 1 bilión hongkonských dolárov aktív.

Aby bolo jasné, hongkonský dôchodkový systém nie je jediný, kto vykazuje straty, keďže trhy na celom svete sa prepadajú. Juhokórejská Národná dôchodková služba vykázala za prvý polrok tohto roka záporný výnos 8 %, zatiaľ čo najväčší kanadský dôchodkový fond zaznamenal v prvom fiškálnom štvrťroku stratu 4,2 %.

Napriek tomu sa mestský nástroj dlhodobého sporenia stal terčom kritiky pre svoj nepružný systém, ktorý obyvateľom znemožňuje predčasný výber prostriedkov – okrem výnimočných prípadov vrátane trvalého odchodu z územia >tu<. Podľa oficiálnych údajov z júna dosiahla ročná čistá miera výnosnosti od založenia FPT v decembri 2000 2,8 %.

MPF je dlhodobou investíciou a je “nevyhnutné, aby počas takého dlhého obdobia dochádzalo k hospodárskym cyklom”, uviedol vo svojom vyhlásení Úrad pre systémy povinného zabezpečenia. “Členovia systému MPF by sa nemali príliš obávať krátkodobých výkyvov na trhu.”

Aj napriek dlhodobým nádejam na oživenie bol pre Kungovú, 28-ročnú výskumníčku v oblasti politiky v medzinárodnej firme, vládou nariadený systém sklamaním.

“Nedá sa s tým nič robiť. Radšej zatnem zuby a počkám, kým sa trh obráti,” povedala osoba, ktorá nechcela zverejniť svoje krstné meno kvôli citlivosti v práci.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie