Kvantitatívne uvoľňovanie [QE]

  0
  122

  Čo je kvantitatívne uvoľňovanie (QE)?

  Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) je forma nekonvenčnej menovej politiky, pri ktorej centrálna banka nakupuje dlhodobé cenné papiere na voľnom trhu s cieľom zvýšiť peňažnú zásobu a podporiť poskytovanie úverov a investovanie. Nákup týchto cenných papierov pridáva do ekonomiky nové peniaze a tiež slúži na zníženie úrokových sadzieb ponúkaním cenných papierov s pevným výnosom. Rozširuje aj súvahu centrálnej banky.

  Keď sú krátkodobé úrokové sadzby buď na nule alebo sa blížia k nule, bežné operácie centrálnej banky na voľnom trhu, ktoré sa zameriavajú na úrokové sadzby, už nie sú účinné. Namiesto toho môže centrálna banka zacieliť na nákup konkrétneho množstva aktív. Kvantitatívne uvoľňovanie zvyšuje peňažnú zásobu nákupom aktív s novovytvorenými bankovými rezervami s cieľom poskytnúť bankám viac likvidity.

  KĽÚČOVÉ VÝRAZY

  Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) je forma menovej politiky, ktorú centrálne banky používajú ako metódu rýchleho zvýšenia domácej peňažnej zásoby a podnietenia ekonomickej aktivity.

  Kvantitatívne uvoľňovanie zvyčajne zahŕňa centrálnu banku krajiny, nakupujúcu dlhodobé vládne dlhopisy, ako aj iné typy aktív, ako sú cenné papiere kryté hypotékami (MBS – mortgage-backed securities).

  V reakcii na ekonomickú odstávku spôsobenú pandémiou COVID-19, 15. marca 2020 Federálny rezervný systém USA oznámil plán kvantitatívneho uvoľňovania vo výške viac ako 700 miliárd USD.

  Potom, 10. júna 2020, Fed predĺžil svoj program, pričom sa zaviazal nakupovať najmenej 80 miliárd dolárov mesačne v štátnych dlhopisoch a 40 miliárd dolárov v cenných papieroch krytých hypotékami, až do odvolania.