streda, 17 apríla, 2024

Vzor fixácie jüanu podnecuje diskusie o menovej stratégii typu 2019

  • PBOC stanovila fixáciu jüanu na 7,10 za dolár po dobu siedmich zasadnutí
  • Silný dolár by mohol stáť v ceste stabilným fixingom: ANZ

Fixácia čínskeho jüanu sa počas uplynulého týždňa ustálila, čo podnietilo špekulácie, že centrálna banka chce obmedziť straty meny metódou, ktorá bola naposledy zaznamenaná v obchodnej vojne medzi USA a Čínou v roku 2019.

Čínska ľudová banka stanovila vo štvrtok na siedme zasadnutie referenčný kurz jüanu v blízkosti 7,1 za dolár, čo by vzhľadom na denné 2 % obchodné pásmo znamenalo podporu meny v okolí úrovne 7,25. PBOC počas obchodnej vojny držala fixnú hodnotu okolo podobnej úrovne takmer mesiac, čo obchodníkov prinútilo vzdať sa medvedích stávok na jüan.

“Stabilný fixing by mal pomôcť ukotviť očakávania týkajúce sa jüanu a zabrániť jednosmernému pohybu,” povedal Ken Cheung, hlavný ázijský devízový stratég v Mizuho Bank Ltd. Úroveň 7,25 za dolár vidí ako podpornú úroveň pred summitom čínskych lídrov, ktorý sa začne v nedeľu dvakrát za desať rokov.

Fixácia jüanu sa pred zasadnutím straníckeho kongresu zmenila len málo
Fixácia jüanu sa pred zasadnutím straníckeho kongresu zmenila len málo

PBOC zatiaľ upustila od tvrdých opatrení na podporu jüanu, ktorý je na ceste k najväčšej ročnej strate od roku 1994. V článku uverejnenom v utorok signalizovala, že na stabilizáciu meny uprednostňuje trhovo orientovaný prístup. A to aj napriek tomu, že dodržiavanie politiky nulovej tolerancie Covidu zo strany Pekingu zvyšuje prekážky rastu a zvyšovanie sadzieb Federálneho rezervného systému zväčšuje rozdiel medzi sadzbami v USA a Číne a podporuje odlev kapitálu.

Centrálna banka stanovila fixáciu jüanu na silnejšiu úroveň, než sa očakávalo, počas 31 zasadnutí v rade až do štvrtka, čo je najdlhšia séria od začiatku prieskumu agentúry Bloomberg v roku 2018. Úroveň sa postupne oslabovala, kým sa stabilizovala na úrovni okolo 7,1 za dolár.

Pobrežný jüan vo štvrtok nakrátko vyskočil takmer o 1 %, keď sa tesne po otvorení trhu priblížil k fixovanej úrovni. Mena zaznamenávala skoré zisky po tom, čo centrálna banka vyzvala veriteľov, aby “chránili autoritu fixingu jüanu” (tu), a organizácia vytvorená najväčšími čínskymi obchodníkmi s devízami údajne požiadala banky (tu), aby v snahe posilniť jüan obchodovali s menou na úrovniach bližšie k fixingu pri otvorení trhu.

Podľa Austrálskej a novozélandskej bankovej skupiny by silný dolár mohol spôsobiť, že pre PBOC bude náročné udržať stabilný model fixácie. Ak by sila dolára pretrvávala, a najmä ak by jen naďalej oslaboval, potom by úrady mohli povoliť ďalšie oslabenie fixingu, pokiaľ by obchodne vážený jüan zostal stabilný, povedal Khoon Goh, vedúci výskumu Ázie v Australia & New Zealand Banking Group v Singapure.

Podľa indexu agentúry Bloomberg sa kurz jüanu pohybuje okolo májovej úrovne voči košu mien 24 obchodných partnerov. Pobrežný jüan sa však približuje k najslabšej úrovni za posledných 14 rokov voči doláru.

Podľa Tommyho Xieho, vedúceho výskumu pre veľkú Čínu v spoločnosti Oversea-Chinese Banking Corp, by mohlo byť “ukotvenie trhu”, ako to urobila PBOC v roku 2019, účinným spôsobom riadenia jüanu. Podľa Xieho je však možno ešte priskoro hovoriť o tom, či sa stratégia z roku 2019 opätovne použije, a dodal, že úrady môžu byť stále v režime vyčkávania, keďže obchodne vážený jüan zostáva stabilný.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Krachy, ktoré sa skrývajú pred očami, pália kupujúcich na rozvíjajúcich sa trhoch

Bolívijské a ekvádorské dlhopisy boli začiatkom roka 2023 najvyššie za posledné mesiace. Ceny sa prepadli v dôsledku politických a hospodárskych nepokojov.

najnovšie