piatok, 29 septembra, 2023

Si povedal Scholzovi, že Čína a Nemecko by mali zintenzívniť spoluprácu v nepokojných časoch

Reuters informoval, že čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na stretnutí s kancelárom Olafom Scholzom, prvým lídrom skupiny G7, ktorý navštívil Čínu od začiatku pandémie, zdôraznil potrebu väčšej spolupráce medzi Čínou a Nemeckom v “časoch zmien a nepokojov”.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na stretnutí s kancelárom Olafom Scholzom, prvým lídrom skupiny G7, ktorý navštívil Čínu od začiatku pandémie, vyzdvihol potrebu väčšej spolupráce medzi Čínou a Nemeckom v “časoch zmien a nepokojov”.

Scholzova jednodňová návšteva podľa analytikov otestuje vody medzi Čínou a Západom po rokoch rastúceho napätia, pričom sa očakáva, že rozhovory sa dotknú vojny Ruska na Ukrajine, zmeny klímy a hospodárskych väzieb.

Počas ich prvého osobného stretnutia od nástupu Scholza do funkcie, ktoré sa konalo vo Veľkej sále ľudu v centre Pekingu, Si podľa štátnej televízie CCTV povedal, že Čína a Nemecko by ako veľké vplyvné krajiny mali o to viac spolupracovať v “časoch zmien a nepokojov” v záujme svetového mieru.

“V súčasnosti je medzinárodná situácia zložitá a nestabilná,” citoval Si.

“Ako veľké a vplyvné krajiny by Čína a Nemecko mali v čase zmien a nepokojov ešte viac spolupracovať, aby viac prispeli k svetovému mieru a rozvoju.”

Podľa reportéra agentúry Reuters, ktorý sprevádzal Scholzovu delegáciu, Scholz povedal Siovi, že je dobré, že sa obaja lídri stretli osobne v napätých časoch, a uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobuje problémy globálnemu poriadku založenému na pravidlách.

Scholz tiež uviedol, že obaja budú diskutovať o otázkach týkajúcich sa vzťahov medzi Európou a Čínou, o boji proti zmene klímy a celosvetovému hladu a o tom, ako rozvíjať hospodárske vzťahy medzi Čínou a Nemeckom, ako aj o témach, na ktoré majú obe krajiny odlišné názory.

Obaja lídri obedovali v “zlatej sále” Veľkej sály ľudu, kde sa niekedy konajú bankety pre zahraničné hlavy štátov.

COVID OPATRENIA

Podľa reportéra agentúry Reuters, ktorý delegáciu sprevádzal, Scholzovi a delegácii nemeckých obchodných lídrov, ktorí s ním leteli, boli v piatok ráno po pristátí v Pekingu vykonané testy COVID-19. Čínsky zdravotnícky personál v ochranných oblekoch vošiel do lietadla, aby vykonal testy.

Po prijatí na červenom koberci a čestnou strážou sa delegácia presunula z letiska do štátneho penziónu, kde čakala na výsledky testov COVID, ktoré boli podľa jeho tlačového tímu rýchlo negatívne.

Členovia nemeckého veľvyslanectva v Pekingu, ktorí prídu do kontaktu s delegáciou, sa podľa vládnych zdrojov budú musieť podrobiť štandardným karanténnym postupom – sedem dní v hoteli a následne tri dni doma.

Prísna čínska politika nulovej kontroly a rastúce napätie so Západom znemožnili vedúcim predstaviteľom hlavných západných mocností navštíviť Čínu, pričom Si obnovil zahraničné cesty až v septembri.

Od ukončenia 20. národného kongresu vládnucej komunistickej strany minulý mesiac navštívilo Čínu niekoľko zahraničných lídrov, ktorí dostali výnimky z prísnych obmedzení COVID a namiesto toho boli umiestnení do “bublín”, ktoré majú minimalizovať pravdepodobnosť, že sa prípady COVID dostanú do Pekingu.

SKÚŠANIE VODY

SKÚŠANIE VODY

Scholzova návšteva je pravdepodobne vítanou udalosťou pre čínske vedenie, ktoré sa bude snažiť o upevnenie vzťahov s okolitým svetom.

“Čína si v súčasnom domácom a medzinárodnom prostredí vyžaduje jeho návštevu a čokoľvek, čo by obe strany spoločne deklarovali v Pekingu, najmä krátko po (straníckom) zjazde,” povedal Shi Yinhong, profesor medzinárodných vzťahov na Renmin University v Pekingu.

Uprostred historickej inflácie a hroziacej recesie v Nemecku sa Scholz bude snažiť zdôrazniť potrebu pokračujúcej spolupráce s Čínou (tu).

Scholz, ktorý by sa mal stretnúť aj s odchádzajúcim premiérom Li Kche-čchiangom, sa podľa vládnych zdrojov začiatkom tohto týždňa zaviazal, že počas stretnutí v Pekingu otvorí otázky, ako sú ľudské práva, Taiwan a ťažkosti, ktorým čelia nemecké spoločnosti pri prístupe na čínsky trh.

Pred návštevou sa v rámci EÚ a nemeckej vládnej koalície objavila kritika návštevy, najmä zo strany Zelených a liberálov (tu).

Toto napätie sa dostalo do popredia v súvislosti s minulotýždňovou dohodou, na základe ktorej čínsky lodiarsky gigant Cosco dostal od Berlína zelenú na získanie podielu v hamburskom prístavnom termináli napriek odporu koaličných partnerov.

Kľúčová úloha Číny v kľúčových priemyselných odvetviach od stavby lodí až po elektrické vozidlá spolu s bezprecedentnými hospodárskymi ťažkosťami, ktorým Nemecko čelí, znamenajú, že Scholz potrebuje spoluprácu s Čínou viac ako jeho predchodkyňa Angela Merkelová, povedal Wang Yiwei, profesor na katedre Jeana Monneta a riaditeľ Centra pre európske štúdie na univerzite Renmin.

“Merkelová bola na začiatku tiež dosť ideologická (voči Číne), ale potom zmenila názor. Scholz zmenil svoju náladu ešte rýchlejšie, ale nemá také pevné vnútropolitické postavenie ako Merkelová,” povedal Wang.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Brazília a Čína uzavreli obchodnú dohodu s cieľom zbaviť sa amerického dolára

Čína v roku 2009 predbehla Spojené štáty ako hlavný obchodný partner Brazílie. Spolu sa snažia zbaviť amerického dolára.

najnovšie