sobota, 24 februára, 2024

Egyptská libra po prísľube flexibility ďalej klesá voči doláru

Reuters informoval, že egyptská libra klesla v nedeľu po obnovení obchodovania približne o 4 % na 24 voči doláru, ako ukázali údaje spoločnosti Refinitiv, po tom, čo sa úrady zaviazali k flexibilnému výmennému kurzu v rámci dohody o podpore Medzinárodného menového fondu.

Libra sa vo štvrtok voči doláru prepadla o približne 14,5 % na 23 bodov po tom, ako sa zaviazali k “trvalo flexibilnému” výmennému kurzu v súvislosti s dohodou na úrovni zamestnancov MMF o rozšírenej pomoci fondu vo výške 3 mld >tu<.

Egyptská mena bola po predchádzajúcich prudkých devalváciách v roku 2016 a v marci tohto roka udržiavaná na stabilnej úrovni alebo jej bolo umožnené len postupné znehodnocovanie. V tomto roku zatiaľ oslabila voči doláru približne o 34,5 %.

Vo štvrtkovej poznámke banka JP Morgan uviedla, že libru považuje za spravodlivo ocenenú a že do konca roka očakáva postupnú korekciu na úroveň 23,5 za dolár.

“Očakávame, že USD/EGP zostane v najbližších dňoch pod tlakom, keď nájde vyrovnávaciu úroveň, ale (štvrtkovú) úpravu považujeme za dostatočnú na uzavretie väčšiny vonkajších nerovnováh,” uvádza sa v poznámke.

Egypt sa snaží vyrovnať s dôsledkami vojny na Ukrajine, ktorá viedla k rýchlemu odlevu portfóliových investícií, zvýšeniu účtu za dovoz komodít a poklesu príjmov z cestovného ruchu.

Zaviedol povinnú požiadavku, aby dovozcovia používali akreditívy, čo viedlo k prudkému spomaleniu dovozu >tu< a preťaženiu prístavov.

Centrálna banka uviedla, že táto požiadavka bude do decembra postupne zrušená.

“Do budúcnosti je nevyhnutné, aby Egypt dodržal svoj sľub o flexibilite meny namiesto toho, aby riadil budúcu devalváciu a umožnil opätovné narastanie nerovnováhy,” povedal Patrick Curran, hlavný ekonóm spoločnosti Tellimer.

Program MMF by mohol byť katalyzátorom dostatočných finančných prostriedkov na pokrytie potrieb vonkajšieho financovania odhadovaných na 40 miliárd USD v nadchádzajúcom roku, pričom devalvácia a štvrtkové zvýšenie úrokových sadzieb o 200 bázických bodov mimo cyklu by podľa Currana pomohlo obmedziť potreby financovania tým, že by sa znížil dopyt po dovoze.

SourceReuters

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Turecko sprísňuje pravidlá devízových vkladov v rámci nového kroku na podporu líry

Turecká centrálna banka v piatok sprísnila predpisy, ktoré odrádzajú banky od držania cudzej meny, zatiaľ čo líra sa dostáva pod tlak.

najnovšie