sobota, 24 februára, 2024

Banky si v snahe podporiť likviditu požičali od Fedu 164,8 miliardy USD

  • Pôžičky cez diskontné okná vzrástli na rekordných 152,85 miliardy USD
  • Využitie nových nástrojov dosiahlo za prvé tri dni 11,9 miliardy USD

Banky si v poslednom týždni požičali spolu 164,8 mld. USD z dvoch podporných nástrojov Federálneho rezervného systému, čo je znakom vystupňovaného napätia vo financovaní po zlyhaní banky Silicon Valley, informoval Bloomberg.

Údaje zverejnené Fedom ukázali, že v týždni končiacom sa 15. marca sa z diskontného okna – tradičného nástroja na podporu likvidity bánk – vypožičalo 152,85 miliardy USD, čo je rekordný nárast oproti 4,58 miliardy USD v predchádzajúcom týždni. Predchádzajúce historické maximum bolo 111 miliárd USD dosiahnuté počas finančnej krízy v roku 2008.

Údaje tiež ukázali, že z nového núdzového podporného programu Fedu známeho ako Bank Term Funding Program (BTFP), ktorý bol spustený v nedeľu, sa požičalo 11,9 mld.

Úvery poskytnuté prostredníctvom týchto dvoch záložných programov spolu poukazujú na to, že bankový systém je stále krehký a rieši problém s migráciou vkladov po minulotýždňovom zlyhaní kalifornskej banky Silicon Valley >tu< a newyorskej banky Signature.

Ostatné poskytnuté úvery dosiahli počas týždňa celkovú hodnotu 142,8 mld. dolárov, čo odráža úvery poskytnuté Federálnou korporáciou pre poistenie vkladov preklenovacím bankám pre SVB a Signature Bank.

Celkovo núdzové úvery zvrátili približne polovicu zmenšenia súvahy, ktoré Fed dosiahol od júna minulého roka, keď začal s takzvaným kvantitatívnym sprísňovaním – umožňovaním znižovania objemu svojho portfólia aktív. A zostatky rezerv centrálnej banky za týždeň poskočili približne o 440 miliárd USD – čo podľa Capital Economics “v podstate zvrátilo všetky snahy Fedu v oblasti QT”.

Zostatky rezerv vo federálnych rezervných bankách; Zdroj: Fed cez Bloomberg
Zostatky rezerv vo federálnych rezervných bankách; Zdroj: Fed cez Bloomberg

“Je to približne v súlade s našimi očakávaniami,” povedal Michael Gapen, vedúci ekonomického oddelenia Bank of America Securities v New Yorku. Gapen povedal, že vyššie sadzby diskontných pôžičiek v porovnaní s novým bankovým termínovaným nástrojom môžu odrážať širší súbor kolaterálu, ktorý môžu banky v tomto nástroji založiť.

Vo štvrtok popoludní sa najväčšie banky v krajine dohodli na pláne uložiť približne 30 miliárd USD v banke First Republic Bank v rámci úsilia (tu), ktoré zorganizovala vláda USA s cieľom stabilizovať poškodeného kalifornského veriteľa.

Americké ministerstvo financií a Federálny úrad pre poistenie vkladov (Federal Deposit Insurance Corp.) zasiahli a počas víkendu využili neobvyklé právomoci na ochranu všetkých vkladateľov SVB aj Signature >tu<. Zvyčajne sú vkladatelia poistení len do výšky 250 000 USD.

Fed tiež urobil mimoriadny krok a rozšíril bezpečnostnú sieť tým, že zaručil, že banky budú mať dostatok likvidity na uspokojenie všetkých potrieb vkladov. BTFP umožňuje bankám ponúknuť štátny kolaterál v nominálnej hodnote výmenou za jednoročný úver. Vládni predstavitelia vtedy uviedli, že v bankovom systéme je dostatok kolaterálu na pokrytie všetkých vkladateľov.

Analytici spoločnosti JPMorgan Chase & Co. odhadli 2 bilióny USD ako hornú hranicu toho >tu<, koľko likvidity by nová zábezpeka mohla nakoniec poskytnúť, hoci vypracovali aj menší výpočet vo výške približne 460 miliárd USD na základe výšky nepoistených vkladov v šiestich amerických bankách, ktoré majú najvyšší pomer nepoistených vkladov k celkovým vkladom.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie