sobota, 24 februára, 2024

Záhadné “niklové” skaly spoločnosti JPMorgan: Pátranie po stopách sa začína kopaním

  • Spoločnosť JPMorgan vlastnila “nikel” z LME, ktorý bol v skutočnosti vrecami s kameňmi
  • Majiteľ skladu sa domnieva, že zlodeji nikel vymenili

Odhalenie, že približne 2 milióny dolárov “niklu” na Londýnskej burze kovov boli v skutočnosti len vrecia s kameňmi, vrhlo pozornosť na rozsiahlu sieť skladov a skrýš kovov, ktoré sú základom derivátov v hodnote miliárd dolárov, s ktorými sa denne obchoduje na LME.

Počas uplynulého týždňa sa zamestnanci skladov od Pusanu v Južnej Kórei až po Janov v Taliansku ponáhľali skontrolovať desiatky tisíc dvojtonových vriec niklu – v niektorých prípadoch ich doslova kopali.

LME odporučila skladníkom, aby si kvôli bezpečnosti obuli topánky s oceľovou špičkou, uviedol jeden z ľudí, ktorí tieto pokyny dostali. Pravidlo: Ak to bolí, keď do toho kopnete, je to pravdepodobne nikel.

Hromadná kontrola, ktorá zahŕňala aj dôkladnejšie kalibrované kontroly, ako je váženie a skenovanie vriec, prišla po tom, čo LME minulý týždeň oznámila, že objavila “nezrovnalosti” v deviatich niklových kontraktoch. Agentúra Bloomberg uviedla, že kontrakty – teraz už neplatné – patrili spoločnosti JPMorgan Chase & Co. Vo štvrtok burza uviedla, že v globálnej sieti skladov LME sa nezistili žiadne ďalšie problémy.

Pozornosť sa teraz sústredí na otázku, ako mohli byť vrecia s kameňmi kúpené a predané ako nikel na LME – ktorú obchodníci dlho považovali za jediné miesto, kde nemusia hádať obsah svojich nákladov.

Prvé náznaky problémov sa objavili po tom, čo niektoré vrecia “niklu” nakúpili zo skladu registrovaného na LME v Rotterdame dve obchodné spoločnosti, Trafigura Group a Stratton Metals. Keď boli vrecia vyvezené, ich hmotnosť nezodpovedala dokumentom. Vo vnútri vriec boli namiesto niklových brikiet – ktoré vyzerajú ako kusy dreveného uhlia na grilovanie – kamene.

Pri prehliadke zvyšku skladu v Rotterdame sa zistilo, že vo vreciach, ktoré boli podkladom pre deväť kontraktov LME patriacich spoločnosti JPMorgan, sa tiež nachádzajú kamene.

Existujú dve možné vysvetlenia: buď boli vrecia plné kameňov už pri ich prvom dodaní do rotterdamského skladu spoločnosti Access World, alebo sa do skladu niekto vkradol, aby nikel ukradol.

Spoločnosť Access World sa podľa ľudí oboznámených so záležitosťou prikláňa k druhej teórii, pretože má záznam o vážení materiálu pri jeho prvom vstupe do skladu.

Nie je to zďaleka prvý prípad, keď sa kovopriemysel musí vyrovnávať so škandálmi a krádežami, a nikel je vďaka svojej vysokej hodnote obľúbeným artiklom podvodníkov. Len minulý mesiac spoločnosť Trafigura uviedla, že sa stala obeťou “systematického podvodu” (tu), v rámci ktorého vynaložila približne 600 miliónov USD na náklad niklu, ktorý, ako sa ukázalo, tento kov neobsahoval. (Trafigura uviedla, že sága LME nesúvisí s jej súdnym prípadom údajného podvodu.) V roku 2017 banky prišli o viac ako 300 miliónov USD po tom, ako objavili falošné skladové potvrdenky na nikel uskladnený v skladoch Access World v Ázii – v tomto prípade mimo siete LME.

Obchodníci s kovmi vtipkujú o tom, že najstaršia známa písomná sťažnosť (tu) – na hlinenej tabuľke uloženej v Britskom múzeu – podrobne opisuje nevydarený obchod s nekvalitnou meďou.

Vrecia naplnené niklovými briketami a niklovým práškom v sklade v Austrálii.
Fotograf: Philip Gostelow/Bloomberg
Vrecia naplnené niklovými briketami a niklovým práškom v sklade v Austrálii. Fotograf: Philip Gostelow/Bloomberg

V dnešnom svete je však systém LME jediným miestom, kde sa predpokladá, že kov je nepochybne bezpečný. Kontrakty burzy, ktoré sú globálnou referenčnou hodnotou pre priemyselné kovy, ako je meď, nikel a zinok, sú kryté fyzickým kovom v sieti skladov po celom svete.

Zatiaľ čo prevažná väčšina obchodov na burze sú čisto finančné transakcie zahŕňajúce hedžové fondy, ktoré sa snažia vsadiť na cenu kovov, alebo výrobcov, ktorí sa chcú zabezpečiť, každý, kto drží kontrakt do konca platnosti, dostane balík kovu v sklade registrovanom na LME. Celý systém sa spolieha na to, že skladové spoločnosti ručia za kov, ktorý naložili, keď predložia “warrant” LME – potvrdenie o uskladnení, ktoré sa môže dodať na základe zmluvy LME.

“Zvýšené ceny základných kovov z nich robia prirodzený cieľ podvodov a krádeží,” povedal Simon Collins, bývalý vedúci oddelenia kovov v spoločnosti Trafigura a generálny riaditeľ digitálnej obchodnej platformy TradeCloud. “Komoditné spoločnosti sa musia chrániť prostredníctvom prísnych postupov týkajúcich sa ľudí, procesov a technológií.”

Spoločnosť Access World uviedla, že sa domnieva, že deväť príkazov pozastavených LME bolo ojedinelým prípadom, “špecifickým pre jeden sklad v Rotterdame”. Propagačné video pre zariadenie spoločnosti v prístavnej oblasti Rotterdamu ukazuje jasne osvetlený sklad plný stohov lesklého kovu, ako aj množstvo bezpečnostných kamier.

Jedným z problémov pre vyšetrovateľov je, že nie je zďaleka jasné, kedy došlo k akejkoľvek nekalej činnosti: podľa ľudí oboznámených so záležitosťou bol materiál prvýkrát dodaný do skladu v Rotterdame pred niekoľkými rokmi.

Je možné, že sa to celé roky nepodarilo odhaliť, a to kvôli zvláštnosti, ktorá je špecifická pre trh s niklom. Na rozdiel od hliníka a medi, ktoré sa skladujú v úhľadných stohoch, väčšina niklu na LME je vo forme brikiet vo vreciach. Skladovacie a prepravné spoločnosti sa zvyčajne nepozerajú do vnútra vriec, kontrolujú len, či neboli porušené plomby. Skladové potvrdenky vydávajú na základe tzv. údajného obsahu, čo znamená, že nemôžu ručiť za obsah.

Počet problémových vriec bol malý, týkal sa len niekoľkých desiatok ton niklu. Správa o tom, že bolo ohrozených len niekoľko kontraktov LME na nikel, však viedla obchodníkov k prehodnoteniu predpokladu, že kov registrovaný na LME je vždy dokonale bezpečný.

Cena niklu s okamžitým dodaním sa tento týždeň prepadla na najväčší diskont voči trojmesačným futures za posledných 15 rokov, čo bolo znakom toho, že niektorí obchodníci sa zrazu začali obávať prevzatia dodávok niklových kontraktov LME.

Pre LME predstavuje problém so skladmi ďalší problém, kým prekonáva následky poslednej krízy s niklom spred roka >tu<. Prichádza tiež v čase, keď sa burza konečne pripravuje na obnovenie pravidelných obchodných hodín s niklom – teraz je to naplánované na pondelok – keď sa trh prvýkrát od začiatku marca 2022 otvorí počas ázijského dňa.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Regulačné orgány zabavujú First Republic Bank a predávajú jej aktíva spoločnosti JPMorgan

Regulačné orgány v pondelok zabavili First Republic Bank a predali jej aktíva spoločnosti JPMorgan Chase & Co

Rusko oznámilo, že v marci znížilo ťažbu ropy o 700 000 barelov denne

Vláda sa zaviazala znížiť objem výroby o 500 000 barelov. Údaje ministerstva energetiky sa nezhodujú s vývozom po mori, prevádzkou rafinérií.

najnovšie