pondelok, 24 júna, 2024

Biden obvinil ropné spoločnosti zo zisku z vojny a pohrozil mimoriadnou daňou

The New York Times informoval, že prezident sa snaží presmerovať hnev verejnosti na ceny benzínu v čase, keď sa demokrati pokúšajú udržať si moc v Kongrese počas strednodobých volieb.

Prezident Biden v pondelok pohrozil, že ak veľké ropné a plynárenské spoločnosti nezvýšia svoju produkciu, aby obmedzili ceny benzínu na pumpách, bude sa snažiť o zavedenie novej dane z neočakávaných ziskov, čo predstavuje vystupňovanie jeho boja s energetickým priemyslom len týždeň pred voľbami v polovici volebného obdobia.

Prezident sa ohradil proti obrovským firmám, keď viaceré z nich oznámili najnovší nárast zisku >tu<, ktorý označil za “nehoráznu” bonanzu vyplývajúcu z ruskej vojny na Ukrajine. Varoval ich, aby tieto peniaze použili na rozšírenie dodávok ropy alebo ich vrátili spotrebiteľom vo forme zníženia cien.

Ak tak neurobia, budú musieť platiť vyššiu daň z nadmerných ziskov a čeliť ďalším obmedzeniam,” povedal Biden novinárom v Bielom dome. “Môj tím bude spolupracovať s Kongresom, aby sme preskúmali tieto možnosti, ktoré máme k dispozícii my aj ostatní. Je načase, aby tieto spoločnosti prestali s vojnovým úžerníctvom, splnili si svoje povinnosti voči tejto krajine, dali Američanom úľavu a stále sa im darilo veľmi dobre.”

Prezidentovo prijatie nových daní pre energetický priemysel povzbudilo liberálov v jeho strane, ktorí ho už mesiace vyzývali, aby konal. Bol to však skôr spôsob nátlaku na ropné firmy než realistický politický recept na krátku dobu vzhľadom na to, že Kongres ešte ani nezasadá a bolo by ešte menej pravdepodobné, že takéto opatrenie schváli, ak by republikáni vo voľbách na budúci týždeň získali jednu alebo obe komory.

Pán Biden sa snažil presmerovať hnev verejnosti v súvislosti s cenami plynu na ropný priemysel a od seba, kým sa demokrati snažia prekonať historické a populistické prekážky >tu<, aby si udržali moc v Kapitole. Aj keď cena na pumpách výrazne klesla, zatiaľ čo v lete sa dostala tesne nad 5 USD za galón >tu<, stále je oveľa vyššia ako v čase, keď pán Biden nastúpil do úradu, a prispieva k celkovej miere inflácie >tu<, ktorá sa stále blíži k štyridsaťročnému maximu.

Prezident formuloval svoj argument proti ropným spoločnostiam tak, že sa zdalo, že je jasne zameraný na hlasovanie, ktoré sa uskutoční budúci týždeň. “Američania posúdia, kto stojí na ich strane a kto sa stará len o svoje vlastné výsledky,” povedal. “Ja viem, kde stojím.”

Republikáni sa na prezidenta oborili a vyčítali mu politiku, ktorá podľa nich odrádza energetický priemysel od rozširovania kapacít.

“Netrpeli už americké rodiny dosť škodlivým útokom prezidenta Bidena na americkú energiu?” opýtal sa zástupca Kevin Brady z Texasu, najvyšší republikán vo výbore Snemovne reprezentantov pre cesty a prostriedky. “Zúfalo sa snaží zachrániť strednodobé voľby a teraz navrhuje ďalšiu nebezpečnú politiku, ktorá zvýši ceny energie a energetickú chudobu a zároveň urobí Ameriku zraniteľnejšou voči zahraničiu, pokiaľ ide o naše každodenné energetické potreby.”

Ropný priemysel obvinil prezidenta z politikárčenia a upozornil, že ceny plynu sa od leta znížili približne o štvrtinu. “Namiesto toho, aby si pripisoval zásluhy za pokles cien a presúval vinu za ich rast,” povedal Mike Sommers, prezident obchodnej skupiny American Petroleum Institute, “by sa Bidenova administratíva mala vážne zaoberať riešením nerovnováhy medzi ponukou a dopytom, ktorá spôsobila vyššie ceny plynu a vytvorila dlhodobé energetické problémy.”

Bidenovo vyhlásenie prišlo len niekoľko dní po tom, ako ropné giganty oznámili, že ich pokladnice boli ďalšie tri mesiace preplnené >tu<. Spoločnosť Exxon Mobil dosiahla v treťom štvrťroku tohto roka rekordný zisk vo výške takmer 20 miliárd USD, čo je o 10 % viac ako v predchádzajúcom štvrťroku a štvrtý štvrťrok po sebe, keď dosiahla vysoké zisky. Chevron vykázal zisk 11,2 miliardy USD, čo je len o málo menej ako rekord, ktorý dosiahol v predchádzajúcom štvrťroku. Európske spoločnosti Shell a Total Energies podobne oznámili >tu<, že zisky sa oproti rovnakému obdobiu pred rokom viac ako zdvojnásobili.

Päť najväčších ropných spoločností dosiahlo v druhom štvrťroku zisky vo výške viac ako 50 miliárd USD a Medzinárodná energetická agentúra oznámila, že celkový čistý zisk svetových producentov ropy a plynu sa v tomto roku oproti minulému roku zdvojnásobí na rekordné 4 bilióny USD. “Dnešné vysoké ceny fosílnych palív priniesli producentom nevídaný zisk,” uviedla agentúra.

Poltucet najväčších firiem dosiahol za posledných šesť mesiacov vyšší zisk ako za celý minulý rok a viac ako dvaapolnásobok toho, čo zarobili v rovnakých štvrťrokoch roku 2021, uviedli predstavitelia Bieleho domu. Biden uviedol, že ak by priemysel jednoducho dosiahol rovnakú úroveň ziskov, akú dosahuje už 20 rokov, spotrebitelia by platili o 50 centov za galón menej.

Firmy v niektorých prípadoch použili svoje zisky na zvýšenie dividend a spätné odkúpenie akcií namiesto zvýšenia produkcie, čo by mohlo znížiť cenu ropy, a tým znížiť ich zisky. Spoločnosť Exxon Mobil v piatok zvýšila dividendu, pričom sa odvolávala na záväzok “vrátiť prebytočnú hotovosť” akcionárom.

Biden citlivo reagoval na ceny benzínu >tu<, ktoré sú dôležitým barometrom nálad verejnosti. Keď v lete ceny na pumpách dosiahli rekordné hodnoty, prezidentov rating sa prepadol na nové minimá, ale keď v nasledujúcich troch mesiacoch ceny plynu klesli, jeho vlastné čísla sa zlepšili. Podobne podľa prieskumov je rast a pokles cien plynu priamo úmerný pocitom verejnosti >tu<, či sa krajina uberá správnym alebo nesprávnym smerom.

Ron Klain, personálny šéf Bieleho domu, je taký pozorný voči výkyvom, že každý deň kontroluje priemernú cenu a často zverejňuje na Twitteri správy, v ktorých upozorňuje na jej ďalší pokles.

“Ak tento víkend tankujete benzín, čaká vás jedna z najlacnejších sobôt v roku,” napísal v sobotu na Twitteri pán Klain >tu<. “Ceny benzínu na celoštátnej úrovni naďalej klesajú,” dodal v pondelok ráno >tu<.

Súčasný celoštátny priemer 3,76 dolára za galón je podľa AAA približne o tri haliere nižší ako pred mesiacom a približne o 1,25 dolára nižší ako júnové maximum, ale stále ďaleko nad 2,39 dolára, ktoré boli v čase nástupu pána Bidena do funkcie.

Tento problém sa nedávno rozhorel, keď Saudská Arábia viedla kartel OPEC Plus k zníženiu ťažby až o dva milióny barelov ropy denne tesne pred voľbami v polovici volebného obdobia, čo predstavitelia Bidenovej administratívy považovali za zradu súkromnej dohody o zvýšení dodávok, a nie naopak >tu<.

Daň z neočakávaných ziskov by zaviedla spotrebnú daň z produkcie domácich producentov ropy. Kongres by stanovil sadzbu dane, ktorá by sa mohla líšiť medzi nezávislými výrobcami a najväčšími spoločnosťami. Bola by to prvá daň z neočakávaných ziskov v Spojených štátoch za viac ako tri desaťročia, ale podľa údajov Daňovej nadácie od začiatku tohto roka takéto dane navrhlo alebo zaviedlo 15 európskych krajín vrátane Británie, Talianska a Španielska >tu<.

Na podnet prezidenta Jimmyho Cartera zaviedol Kongres v roku 1980 daň z neočakávaných ziskov po prudkom náraste cien ropy, ktorý vyvolalo embargo OPEC. Zákonodarcovia sa snažili kompenzovať rozsiahle daňové úľavy pre priemysel vrátane úľavy na vyčerpanie starších vrtov s vyčerpanými zásobami a množstva úľav na vŕtanie.

Domáca ťažba však klesla a závislosť od zahraničnej ropy sa zvýšila, pričom prognózy príjmov z mimoriadnej dane sa ukázali ako príliš optimistické. Po poklese cien ropy Kongres v roku 1988 daň zrušil.

Vedúci predstavitelia priemyslu uviedli, že Bidenov návrh na obnovenie dane by nezvýšil dodávky. “Je to hrozný nápad, malé myslenie,” povedal Patrick Montalban, prezident spoločnosti Montalban Oil and Gas, ktorá ťaží v Severnej Dakote a Montane. “Odoberie to prieskumu a ťažbe domácej ropy a plynu. Je to také jednoduché. Totálna politika.”

Demokrati, ktorí naliehali na Bidena, aby zvážil zavedenie takejto dane, jeho vyjadrenie ocenili. “Je načase, aby sa Kongres postavil proti veľkým ropným spoločnostiam a priniesol úľavu spotrebiteľom namiesto spätného odkupovania akcií a bonusov spoločností,” povedal senátor Sheldon Whitehouse z Rhode Islandu, ktorý predložil zákon o dani z neočakávaných ziskov.

Niektorí liberáli však boli nespokojní s tým, že Biden využíva hrozbu na zvýšenie produkcie. “Väčšie vŕtanie nezníži ceny pre amerických spotrebiteľov,” povedal Robert Weissman, prezident advokátskej skupiny Public Citizen. “Viac investícií do ropných vrtov prehĺbi našu závislosť od fosílnych palív.”

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry sú investície do prieskumu ložísk ropy a zemného plynu stále o 17 % nižšie ako v roku 2019 a o polovicu nižšie ako v roku 2014, keď ropný biznis zažíval cenový boom. V posledných rokoch bolo objavených len málo nových ložísk, čo vedie k neustálemu obmedzovaniu zásob. A Wall Street sa vyhýba investíciám do uhľovodíkov pre rastúce obavy zo zmeny klímy.

Americká produkcia ropy v tomto roku dosahuje v priemere 11,87 milióna barelov denne, čo predstavuje nárast o 4 % oproti minulému roku, a to aj napriek naliehaniu administratívy, aby spoločnosti ťažili a produkovali viac. Počet nasadených vrtných súprav sa v tomto roku zvyšoval, hoci od leta sa nárast spomalil.

Očakáva sa, že ťažba bridlicovej ropy, ktorá bola motorom rastu v poslednom desaťročí, vzrastie približne na úroveň pred pandémiou Covid-19, ktorá spôsobila hospodársky pokles v roku 2020 a pád cien ropy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

FINRA uložila spoločnosti UBS Securities pokutu 2,5 milióna USD za 73 000 “nekrytých” predajov nakrátko

K porušeniam došlo v rokoch 2009 až 2018. Americký SEC nedávno uložil spoločnosti UBS Securities a 14 ďalším maklérom pokutu vo výške 125 miliónov USD.

Spoločnosť First Republic pozastavuje vyplácanie dividend z prioritných akcií

First Republic Bank v piatok uviedla, že pozastaví vyplácanie štvrťročných peňažných dividend z prioritných akcií.

najnovšie