Fond obchodovateľný na burze [ETF]

  0
  113

  Čo je ETF?

  Fond obchodovaný na burze (ETF – exchange traded fund) je typ cenného papiera, ktorý sleduje index, sektor, komoditu alebo iné aktívum a ktorý možno kúpiť alebo predať na burze rovnakým spôsobom ako bežné akcie. ETF môže byť štruktúrované tak, aby sledovalo čokoľvek od ceny jednotlivej komodity až po veľkú a rôznorodú zbierku cenných papierov. ETF môžu byť dokonca štruktúrované tak, aby sledovali konkrétne investičné stratégie.

  Známym príkladom je SPDR S&P 500 ETF (SPY), ktorý sleduje index S&P 500. ETF môžu obsahovať mnoho typov investícií, vrátane akcií, komodít, dlhopisov alebo zmesi rôznych typov investícií. Fond obchodovaný na burze je obchodovateľný cenný papier, čo znamená, že má pridruženú cenu, ktorá umožňuje jeho jednoduché nakupovanie a predaj.

  KĽÚČOVÉ VÝRAZY

  Fond obchodovaný na burze (ETF – exchange traded fund) je kôš cenných papierov, s ktorými sa obchoduje na burze rovnako ako s akciami.

  Ceny akcií ETF kolíšu celý deň, keď sa ETF kupuje a predáva; to sa líši od podielových fondov, ktoré obchodujú len raz denne po uzavretí trhu.

  ETF môžu obsahovať všetky typy investícií vrátane akcií, komodít alebo dlhopisov; niektoré ponúkajú podiely len v USA, zatiaľ čo iné sú medzinárodné.

  ETF ponúkajú nízky pomer nákladov a menej maklérskych provízií ako nákup akcií jednotlivo.