pondelok, 30 januára, 2023

Od potrubí po prístavy, toto sú kľúčové komodity Ukrajiny

  • Ukrajina je významným svetovým dodávateľom plodín a kovov
  • Ruský plyn prúdi cez plynovody, ktoré sú kľúčové pre Európu

Bloomberg informoval, že zatiaľ čo ruské sily útočia na ciele po celej Ukrajine (tu), obchodníci s komoditami sledujú rozsiahlu sieť infraštruktúry v krajine, ktorá je kľúčom k dodávkam plynu, plodín a ocele do Európy i mimo nej.

Moskva potvrdila, že sa zameriava na vojenské zariadenia po celej krajine a ukrajinská pohraničná stráž uviedla, že bola ostreľovaná z piatich regiónov, vrátane Krymu na juhu a Bieloruska na severe.

Donecká oblasť je domovom prístavu, ktorý prepravuje zrná a kovy, ako aj veľkých oceliarní. Ďalej od ruských hraníc existujú dôležitejšie terminály, ktoré kŕmia svetové komoditné potreby. Obrovské množstvo plynu je privádzané z Ruska cez Ukrajinu do Európskej únie.

Akékoľvek narušenie predstavuje riziko nedostatku v Európe a keďže ceny komodít sú už okolo rekordných maxím, vojna na Ukrajine zvýši inflačný tlak v celej globálnej ekonomike.

Prietoky plynu cez Ukrajinu

Poznámka: Na mape sa zobrazuje iba časť potrubí, ktoré prechádzajú cez Ukrajinu
Poznámka: Na mape sa zobrazuje iba časť potrubí, ktoré prechádzajú cez Ukrajinu; Zdroj: The Oxford Institute for Energy Studies

Popis niektorých z kľúčových ukrajinských surovín a infraštruktúry:

Energetika

Ukrajina má masívnu plynárenskú dopravnú sieť, ktorá bola navrhnutá počas sovietskej éry na prepravu paliva do Európy z obrovských sibírskych polí. Rusko vynaložilo miliardy dolárov na budovanie nových spojení, ktoré obchádzali svojho suseda po rozpade Sovietskeho zväzu, ale Ukrajina zostáva základom energetickej bezpečnosti Európy.

Plyn vstupuje na Ukrajinu cez kompresorové stanice v Sudže a Sokhranovke, ktoré sú vzdialené niekoľko hodín od odštiepených oblastí a na hranici medzi oboma krajinami. Potom prúdi potrubím cez Ukrajinu a ďalej do Európy cez krajiny vrátane Slovenska.

Zatiaľ čo približne tretina ruských dodávok plynu do Európy prúdi cez Ukrajinu, objemy sú v súčasnosti okolo 20%.

Ropovody prechádzajúce cez Ukrajinu tiež prepravujú časť ruskej ropy do Európy. V sektore elektrickej energie má najväčšia ukrajinská súkromná energetická spoločnosť DTEK niektoré elektrárne v častiach Doneckej a Luhanskej oblasti kontrolovanej Ukrajinou.

Potraviny

Bohaté a úrodné pôdy pomohli Ukrajine stať sa druhým najväčším prepravcom obilia a jej čiernomorský región je známy ako sýpka sveta. Kukurica je sústredená na poliach v strede a na severe, pšenica a jačmeň na juhu a slnečnice na východe, ukazujú údaje americkej vlády. Sú odvážané nákladnými autami a vlakmi, a následne prevezené do prístavov na predaj do Ázie, Afriky a Európskej únie.

Prístavy sú rozmiestnené pozdĺž Azovského mora , ktoré je spojené s Čiernym morom prielivom, ktorý vedie medzi Ruskom a Krymom, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 – a na pobreží Čierneho mora ďalej na západ. Juhozápadné prístavy Odesa, Pivdennyi, Mykolayiv a Chornomorsk podľa výskumníka UkrAgroConsult ovládajú takmer 80% ukrajinského vývozu obilia.

Približne 5% je ovládaných prístavmi Azov Mariupol, ktorý sa nachádza v Kyjevom kontrolovanej časti Doneckej oblasti, a Berdyanskom. Azovské more zdieľajú Rusko a Ukrajina.

Ukrajinské dodávky obilia

Percento objemu vývozu obilia za sezónu 2020-21; Zdroj: UkrAgroConsult
Percento objemu vývozu obilia za sezónu 2020-21; Zdroj: UkrAgroConsult

Železo a oceľ

Oceľ v krajine tvorí asi 10% európskeho dovozu, takže akékoľvek narušenie výroby alebo dodávok by sprísnilo už aj tak napätý trh kontinentu a pomohlo udržať ceny vysoké po tom, ako dosiahli rekord v minulom roku.

Medzi kľúčových výrobcov na Ukrajine patrí spoločnosť Metinvest BV, ktorá má zariadenia v priemyselnom srdci krajiny na východe, vrátane lokalít pri rieke Dneper a dvoch hlavných závodov v Mariupole. Stratila niekoľko aktív v Doneckej a Luhanskej oblasti, keď časť provincií obsadili Ruskom podporovaní separatisti.

Európska ťažká váha ArcelorMittal SA vlastní najväčšiu ukrajinskú oceliareň v centrálnom meste Kryvyi Rih. Ferrexpo Plc je tretím najväčším výrobcom peliet zo železnej rudy na svete – vysoko kvalitný výrobok používaný pri výrobe ocele – a má všetky svoje operácie na Ukrajine, asi 350 kilometrov juhovýchodne od Kyjeva. Výrobca bezšvových rúr Interpipe má tiež závod na východe, v Dnipro.

Oceliarne

ArcelorMittal a Metinvest sú kľúčovými výrobcami na Ukrajine; Zdroj: Bloomberg
ArcelorMittal a Metinvest sú kľúčovými výrobcami na Ukrajine; Zdroj: Bloomberg

Približne 60% železných kovov na Ukrajine, ktoré sa vyvážajú po mori, prechádza cez čiernomorské prístavy Odesa, Pivdennyi, Mykolayiv a Chornomorsk. Približne pätina sa vyváža z Mariupolu.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu. Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2.

najnovšie