streda, 24 júla, 2024

Prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn plánuje rozšírenie o potrubia NS2

  • Kapacity FSRU sú už plne rezervované na roky dopredu
  • Projekt využíva jedno potrubie Nord Stream a plánuje aj Nord Stream 2

Bloomberg informoval, že prvá a jediná súkromná nemecká jednotka na opätovné splyňovanie v Lubmine je plne obsadená na roky dopredu a uvažuje o rozšírení pomocou odstavenej infraštruktúry plynovodu Nord Stream 2.

Plánuje sa, že jednotka FRSU začne fungovať v priemyselnom prístave Lubmin na pobreží Baltského mora do konca tohto roka a napojí sa na zariadenie prvého plynovodu Nord Stream, ktorým sa bude dodávať plyn do Nemecka.

Druhé zariadenie by mohlo byť prenajímané od decembra 2023, uviedol hovorca prevádzkovateľa Deutsche ReGas. To by však znamenalo napojenie na plynovod Nord Stream 2, ktorý vlastní ruský Gazprom a ktorý nikdy nebol uvedený do prevádzky a nemá žiadne zákonné povolenie, keďže Nemecko zastavilo povoľovacie konanie po ruskej invázii na Ukrajinu. Takýto krok by postavil ďalšiu prekážku do cesty ambícii ruského prezidenta Vladimira Putina využívať Nord Stream 2 na zásobovanie Európy plynom.

Nemecko ako priemyselná veľmoc Európy najviac trpí tlakom Moskvy na dodávky plynu a podniklo agresívne kroky na zvýšenie dodávok skvapalneného zemného plynu loďami. Vláda si prenajala päť ďalších lodí FSRU, aby si zabezpečila palivo na nadchádzajúcu zimu a ďalšie obdobie, keďže toky plynu z Ruska sa pravdepodobne v dohľadnom čase nezvýšia, ak vôbec.

Projekt v Lubmine, známy ako “nemecké Baltské more”, sa môže začať rýchlejšie ako ostatné, keďže v tomto uzle vyúsťujú aj plynovody Nord Stream z Ruska a tieto zariadenia by sa mohli využiť na prepravu dodávok z novej jednotky LNG do nemeckej pevninskej siete.

Spoločnosť ReGas zaznamenala “veľký” záujem v dvoch kolách verejnej súťaže, uviedol vo vyhlásení predseda dozornej rady Stephan Knabe >tu<. Dostupná ročná kapacita spätného splyňovania pre dlhodobé rezervácie vo výške 11,7 mld. metrov kubických bola prekročená o 15,2 mld. metrov kubických.

“Náš terminál LNG bude plne obsadený od decembra 2022 a bude významne prispievať k zásobovaniu Nemecka zemným plynom,” dodal.

Väčšie lode teraz tiež umožňujú, aby FSRU dodávala do plynovodov 5,2 mld. m3 plynu ročne – namiesto pôvodne plánovaných 4,5 mld. m3 . V prvom kole záväzných ponúk boli rezervované kapacity na päť až desať rokov. V druhej fáze boli predložené nezáväzné dlhodobé ponuky na desať rokov.

Plánované plávajúce terminály LNG v Nemecku; Zdroj: Ministerstvo hospodárstva Nemecka, údaje spoločností
Plánované plávajúce terminály LNG v Nemecku; Zdroj: Ministerstvo hospodárstva Nemecka, údaje spoločností

Podľa projektového plánu spoločnosti by sa v druhej fáze v budúcom roku mohla celková kapacita oboch terminálov zvýšiť na minimálne 11,5 miliardy metrov kubických zemného plynu >tu<. Keďže však ruský Gazprom stále nominálne kontroluje plynovod Nord Stream 2, nie je jasné, či nemecká vláda dá rozšíreniu zelenú.

V plánovanej tretej fáze do leta 2024 by spoločnosť ReGas premiestnila obe plynárenské lode do miesta pripojenia k plynovodu Nord Stream 2 a pridala by bárku, ktorá by mohla umožniť aj dovoz vodíka.

V najbližšej budúcnosti je na miestnej vláde – spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko – aby rozhodla, či prvý terminál môže začať prevádzku 1. decembra, ako sa plánovalo. Krajinské ministerstvo klímy a poľnohospodárstva v piatok potvrdilo >tu<, že všetky požadované dokumenty – približne 1 000 strán – boli predložené, čo znamená, že povoľovacie konanie sa môže začať. “Je pre mňa dôležité, aby sme zabezpečili rýchly, ale aj právne bezpečný postup pre všetky strany,” povedal štátny minister životného prostredia Till Backhaus. Zatiaľ však nie je jasné, koľko námietok by mohlo byť proti projektu podaných.

Projekt Lubmin je jedným zo siedmich terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu, ktoré sa v Nemecku plánujú v rôznych fázach vývoja. Medzi ďalšie lokality na severnom pobreží Nemecka patria Brunsbuettel, Wilhelmshaven, Stade a Rostock.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Si povedal Scholzovi, že Čína a Nemecko by mali zintenzívniť spoluprácu v nepokojných časoch

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok na stretnutí s Olafom Scholzom zdôraznil potrebu väčšej spolupráce medzi Čínou a Nemeckom v "časoch zmien a nepokojov".

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA. Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine.

najnovšie