sobota, 18 mája, 2024

Poľsko si vybralo USA a Westinghouse pre prvú jadrovú elektráreň

  • Dohoda sa bude týkať prvých troch reaktorov: vysoký predstaviteľ USA
  • Rozhodnutie posilniť vzťahy medzi USA a Poľskom uprostred vojny na Ukrajine

Poľsko si vybralo americkú spoločnosť Westinghouse Electric Co. na výstavbu svojej prvej jadrovej elektrárne, čím sa v dôsledku ruskej invázie na susednú Ukrajinu utužili vzťahy s Washingtonom.

Toto rozhodnutie má tiež pomôcť Poľsku, krajine Európskej únie najviac závislej od uhlia, obmedziť emisie skleníkových plynov. Spoločnosť Westinghouse sa o túto dohodu, ktorú v piatok neskoro večer oznámil premiér Mateusz Morawiecki, uchádzala so spoločnosťami Korea Hydro & Nuclear Power Co. a Electricite de France SA.

Podľa vysokého predstaviteľa americkej vlády, ktorý si neželal byť menovaný, pretože rozhovory sú neverejné, sa dohoda bude týkať prvých troch reaktorov a očakáva sa, že Poľsko nakoniec postaví šesť reaktorov typu AP1000, pričom formálne rozhodnutie padne neskôr. Formálna dohoda bude podľa Morawieckého podpísaná v stredu.

“Spoločne posilníme naše bilaterálne vzťahy a energetickú bezpečnosť Poľska pre ďalšie generácie,” uviedol na Twitteri veľvyslanec USA v Poľsku Mark Brzezinski.

Tweet Mateusza Morawieckeho potvrdzujúci spouprácu s USA

Poľsko, ktoré je členom NATO, sa po rokoch úvah snaží spustiť svoj prvý jadrový reaktor už v roku 2033 v rámci plánu vybudovať kapacitu 6 až 9 gigawattov. Vláda určila Choczewo neďaleko Baltského mora ako miesto, kde by mala byť postavená prvá elektráreň s tromi reaktormi.

Poľsko tiež nakupuje americké vojenské vybavenie, aby posilnilo svoju obranyschopnosť v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

“Toto rozhodnutie Poľska nielenže posilňuje naše bilaterálne vzťahy s Poľskom v oblasti energetickej bezpečnosti pre budúce generácie, ale myslím si, že vysiela jasný signál Rusku, že Severoatlantická aliancia stojí pri sebe,” povedala americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová vo svojom vystúpení na konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Washingtone.

Dohoda podľa nej pomôže “čeliť ruskému zbrojeniu v oblasti energetiky”.

Jadrová energia zabezpečí stabilnú výrobu elektrickej energie pre Poľsko, ktoré plánuje aj výstavbu veterných parkov na mori a investície do solárnej energie v rámci svojho cieľa dosiahnuť do roku 2050 nulové čisté emisie v EÚ. Podľa vysokého predstaviteľa USA pomôže šesť reaktorov Poľsku ušetriť 54 miliónov ton emisií oxidu uhličitého ročne.

Viceprezidentka Kamala Harrisová v piatok dohodu pochválila a na Twitteri poznamenala, že v rozhovoroch s Morawieckým “som jasne povedala, že partnerstvo USA na tomto projekte je výhodné pre nás všetkých: môžeme riešiť klimatickú krízu, posilniť európsku energetickú bezpečnosť a prehĺbiť strategické vzťahy medzi USA a Poľskom”.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

najnovšie