pondelok, 30 januára, 2023

Uhoľná referenčná hodnota vyskočila o 46%, zatiaľ čo vojna na Ukrajine vyvoláva obavy o dodávky

  • Newcastle futures sa od piatkového záveru viac ako zdvojnásobili
  • Rýchle zvýšenie prichádza, zatiaľ čo európske uhlie tiež vzrástlo na rekord

Benchmark tepelného uhlia v Ázii, ktoré je najväčším trhom s palivom, vzrástol o 46% na rekord, zatiaľ čo sa trhy obávajú prerušenia dodávok z Ruska.

Futures na vysoko kvalitné tepelné uhlie naložené na lodiach v prístave Newcastle v Austrálii v stredu vyskočili na 446 dolárov za tonu, čím sa za jediný deň zvýšila o 140,55 dolárov a podľa ICE Futures Europe sa zvýšila na najvyššiu úroveň od údajov z roku 2008.

Producenti v úvode štvrtkového obchodovania v Sydney vyskočili vyššie. Spoločnosť Whitehaven Coal Ltd., dodávateľ na trhy vrátane Japonska a Južnej Kórey, vzrástol až o 10 % na najvyššiu úroveň od roku 2019. New Hope Corp., Yancoal Australia Ltd. a BHP Group Ltd. tiež pokročili vyššie.

Globálne komoditné trhy sú v kŕčoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu minulý týždeň, keď sa obchodníci ponáhľajú zabezpečiť alternatívne dodávky paliva a surovín aj bez osobitných sankcií týkajúcich sa energie. Ropa rozšírila rally nad 110 dolárov za barel, zatiaľ čo uhlie v Európe – kde sa energetické spoločnosti spoliehajú na Rusko viac ako na ktoréhokoľvek iného dodávateľa – vyskočilo na najvyššiu úroveň od roku 2008.

Vzrast uhlia

Cena futures na Newcastlovské uhlie vyskočila po začatí obáv o zásobu energie; Zdroj: ICE cez Bloomberg
Cena futures na Newcastlovské uhlie vyskočila po začatí obáv o zásobu energie; Zdroj: ICE cez Bloomberg

Obavy z dodávok z Ruska, ktoré sa na celosvetovom vývoze podieľajú viac ako 17 % (tu), sa v posledných mesiacoch pridávajú do katalógu býčích faktorov. Patrí medzi ne nedostatok pracovnej sily súvisiaci s ochorením Covid v Mongolsku a Číne, záplavy v austrálskych banských regiónoch a rozhodnutie špičkového prepravcu Indonézie zakázať vývoz v januári.

“Zhoršujúca sa európska geopolitika zapla horáky ešte o čosi viac,” povedal Peter O’Connor, analytik spoločnosti Shaw & Partners Ltd. v Sydney.

Futures v Newcastli sa od piatkovej uzávierky 220,95 USD za tonu viac ako zdvojnásobili a stredajší rekord je v porovnaní s minimom z marca minulého roka na úrovni 80,50 USD za tonu. Ceny uhlia v Newcastli minulý týždeň vzrástli na nový týždenný rekord.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Kazaks z ECB hovorí, že teraz nie je možné určiť vrchol sadzieb

Úrokové kroky sa môžu zmenšiť, ak budú doplnené inými opatreniami. Kazaks hovorí, že prvý štvrťrok by bol vhodným časom na spustenie QT.

Lagardeová hovorí, že ECB musí zabezpečiť, aby inflácia dosiahla 2 %

Prezidentka ECB tvrdí, že inflácia v eurozóne je príliš vysoká. Lagardeová hovorí v rozhovore pre lotyšský denník Delfi Bizness.

najnovšie