utorok, 5 decembra, 2023

Uhoľná referenčná hodnota vyskočila o 46%, zatiaľ čo vojna na Ukrajine vyvoláva obavy o dodávky

  • Newcastle futures sa od piatkového záveru viac ako zdvojnásobili
  • Rýchle zvýšenie prichádza, zatiaľ čo európske uhlie tiež vzrástlo na rekord

Benchmark tepelného uhlia v Ázii, ktoré je najväčším trhom s palivom, vzrástol o 46% na rekord, zatiaľ čo sa trhy obávajú prerušenia dodávok z Ruska.

Futures na vysoko kvalitné tepelné uhlie naložené na lodiach v prístave Newcastle v Austrálii v stredu vyskočili na 446 dolárov za tonu, čím sa za jediný deň zvýšila o 140,55 dolárov a podľa ICE Futures Europe sa zvýšila na najvyššiu úroveň od údajov z roku 2008.

Producenti v úvode štvrtkového obchodovania v Sydney vyskočili vyššie. Spoločnosť Whitehaven Coal Ltd., dodávateľ na trhy vrátane Japonska a Južnej Kórey, vzrástol až o 10 % na najvyššiu úroveň od roku 2019. New Hope Corp., Yancoal Australia Ltd. a BHP Group Ltd. tiež pokročili vyššie.

Globálne komoditné trhy sú v kŕčoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu minulý týždeň, keď sa obchodníci ponáhľajú zabezpečiť alternatívne dodávky paliva a surovín aj bez osobitných sankcií týkajúcich sa energie. Ropa rozšírila rally nad 110 dolárov za barel, zatiaľ čo uhlie v Európe – kde sa energetické spoločnosti spoliehajú na Rusko viac ako na ktoréhokoľvek iného dodávateľa – vyskočilo na najvyššiu úroveň od roku 2008.

Vzrast uhlia

Cena futures na Newcastlovské uhlie vyskočila po začatí obáv o zásobu energie; Zdroj: ICE cez Bloomberg
Cena futures na Newcastlovské uhlie vyskočila po začatí obáv o zásobu energie; Zdroj: ICE cez Bloomberg

Obavy z dodávok z Ruska, ktoré sa na celosvetovom vývoze podieľajú viac ako 17 % (tu), sa v posledných mesiacoch pridávajú do katalógu býčích faktorov. Patrí medzi ne nedostatok pracovnej sily súvisiaci s ochorením Covid v Mongolsku a Číne, záplavy v austrálskych banských regiónoch a rozhodnutie špičkového prepravcu Indonézie zakázať vývoz v januári.

“Zhoršujúca sa európska geopolitika zapla horáky ešte o čosi viac,” povedal Peter O’Connor, analytik spoločnosti Shaw & Partners Ltd. v Sydney.

Futures v Newcastli sa od piatkovej uzávierky 220,95 USD za tonu viac ako zdvojnásobili a stredajší rekord je v porovnaní s minimom z marca minulého roka na úrovni 80,50 USD za tonu. Ceny uhlia v Newcastli minulý týždeň vzrástli na nový týždenný rekord.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Jadrová inflácia v eurozóne dosahuje rekordné hodnoty, čo podporuje dôvody na zvýšenie sadzieb ECB

Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 6,9 %, jadrová inflácia o 5,7 %. Tvorcovia sadzieb ECB sa zamerali na základné cenové trendy.

OPEC+ šokujúco znížil objem produkcie o milión barelov denne

Nečakaný krok pred pondelkovým zasadnutím ministrov. Celkový objem záväzkov OPEC+ na zníženie spotreby je teraz 3,66 milióna barelov denne.

najnovšie