piatok, 29 septembra, 2023

Čína zaznamenala rekordný ústup zahraničných investorov na dlhopisovom trhu

  • Ide o prvé mesačné stiahnutie globálnych investorov od marca
  • Špekulácie, že by to mohlo odrážať ruský krok k získaniu hotovosti

Zahraniční investori minulý mesiac znížili svoje držby čínskych vládnych dlhopisov o historicky najvyššiu hodnotu, zatiaľ čo ruská invázia na Ukrajinu otriasla trhmi s pevnými príjmami po celom svete, informoval Bloomberg.

Zahraniční investori predali vo februári čínske vládne dlhopisy v hodnote 35 miliárd juanov (5,5 miliardy dolárov), čo predstavuje najväčšie mesačné zníženie v histórii a prvé zníženie od marca 2021, podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg. Ich podiely klesli na 2,48 bilióna juanov z rekordných 2,52 bilióna juanov v januári.

Rozsah stiahnutia podnietil reči o tom, že časť predaja mohla pochádzať z Ruska, keďže sankcie zo strany USA a Európskej únie odrezali ruskej centrálnej banke prístup k veľkej časti jej devízových rezerv vo výške 643 miliárd dolárov. V júni predstavoval čínsky jüan 13% týchto rezerv, podľa údajov centrálnej banky. Analytici z Australia & New Zealand Banking Group odhadujú, že ruská centrálna banka a štátny investičný fond pravdepodobne vlastnia čínske dlhopisy v hodnote 140 miliárd dolárov.

Alex Etra, hlavný stratég spoločnosti Exante Data, povedal, že nemôže vylúčiť možnosť predaja ruskej centrálnej banky, zatiaľ čo repatriačné toky, najmä tie z európskych dlhopisových fondov, tiež prispeli k odlivu. Odhaduje, že odlev dlhopisových fondov z Číny bude za posledné štyri týždne až 1,5 miliardy dolárov.

Februárový odlev znamenal náhly zvrat nedávneho trendu. Prílev dosiahol v priemere 72 miliárd juanov mesačne od konca októbra, keď FTSE Russell pridal čínske dlhopisy do svojej globálnej referenčnej hodnoty. Vo februári zahraniční investori predali aj bankovky v hodnote 28,5 miliardy juanov.

Je to špekulácia, ale je “samozrejme možné”, že ruská centrálna banka predala dlhopisy na “generovanie hotovosti”, povedal Rob Drijkoningen, portfólio manažér spoločnosti Neuberger Berman Europe Ltd. Je tiež pravdepodobné, že rozdiel zníženého výnosu “hrá veľkú úlohu” v odlive, povedal.

Znižujúce sa výnosy

Zúženie výnosovej výhody Číny oproti americkým dlhopisom, ktoré je výsledkom ich rozdielnych menových politík, tiež narušilo príťažlivosť čínskych cenných papierov. Výnosy 10-ročných čínskych dlhopisov sú približne o 105 bázických bodov vyššie ako americké štátne dlhopisy v porovnaní s rozdielom viac ako 220 bázických bodov na konci roka 2020.

Referenčný 10-ročný výnos vzrástol minulý mesiac o osem bázických bodov, najviac od októbra v dôsledku rastúcich stávok na fiškálne stimulačné opatrenia, keďže vláda sa zameriava na ambicióznu mieru rastu na úrovni 5,5% v tomto roku (tu). Domáce banky, makléri a fondy znížili držbu čínskych vládnych dlhopisov vo februári, podľa údajov z Chinabond.

Klesajúce nádeje na uvoľnenie menovej politiky už viedli AllianceBernstein Holding LP a Pacific Investment Management Co. k zbavovaniu sa čínskeho dlhu.

Goldman Sachs Group v pondelok znížila svoje hodnotenie čínskych štátnych dlhopisov z býčích na neutrálne v blízkej budúcnosti na riziko, že sa môžu dostať pod predajný tlak, ak finančné fondy nebudú mať dosť hotovosti uprostred odlevu z rozvíjajúcich sa trhov.

“V rizikovej situácii by nebolo prekvapujúce, keby zahraniční investori znížili svoje portfólio a držali viac hotovosti,” povedal Stephen Chiu, hlavný ázijský FX a stratég Bloomberg intelligence. Cudzinci držali v januári 11,14% čínskych vládnych dlhopisov, čo je blízko ich 13% podielu v japonskom štátnom dlhu, povedal Chiu a dodal, že investori sa môžu blížiť k svojmu limitu pre Čínu.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Čína už piaty mesiac rozširuje zlaté rezervy v centrálnej banke

Objem aktív v Ľudovej banke vzrástol na viac ako 2 000 ton. Vzácny kov dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za viac ako rok.

Spoločnosť BlackRock bola najatá na predaj cenných papierov skrachovaných bánk v hodnote 114 miliárd USD

Spoločnosť BlackRock Inc. bola najatá ako poradca, aby pomohla vláde USA zorganizovať predaj cenných papierov v hodnote 114 miliárd USD.

najnovšie