piatok, 7 októbra, 2022

Od ropy cez nikel až po pšenicu, komodity v grafoch

  • Globálne ropné meradlo (benchmark) sa v pondelok vyšplhalo na takmer 140 dolárov
  • Nikel vyskočil až o 90% na londýnskej burze kovov

Globálne ceny komodít opäť stúpajú, pričom obrovské dvojciferné zisky bežia naprieč hodnotiacou tabuľkou, čo vytvára ďalší tlak na už aj tak napätý trh a vyvoláva novú úzkosť zo stagflácie (tu), informoval Bloomberg.

Chaos na trhu spôsobený vojnou na Ukrajine dosiahol v pondelok novú úroveň po správach (tu), že USA zvažujú zákaz dovozu ruskej ropy. Stalo sa tak po varovaní Medzinárodného menového fondu (MMF) pred “veľmi vážnymi” ekonomickými dôsledkami konfliktu a súvisiacimi sankciami uvalenými na Moskvu. Rally od ropy k pšenici a od zemného plynu k niklu ohrozuje stále krehké hospodárske oživenie z pandémie, zhoršuje inflačný nárast pre krajiny spotrebujúce energiu a zhoršuje krízu životných nákladov pre milióny ľudí.

Tu sú niektoré z najvýznamnejších pohybov dňa a čo by mohli znamenať pre spoločnosti a každodenných spotrebiteľov:

Ropa

Futures na ropu Brent vzrástli až o 18% na takmer 140 dolárov za barel predtým, ako sa stiahli, pretože obchodníci zvažovali potenciál USA zakročiť proti dovozu ruskej energie. Rusko vyváža približne 5 miliónov barelov ropy denne, čo zodpovedá približne 5% celosvetovej spotreby, ako aj takmer 3 milióny barelov rafinovaných produktov denne – kľúčových palív, ako je nafta, vykurovací olej a petrochemická surovina známa ako naphtha. Analytici Goldman Sachs Group odhadujú, že trvalý šok z ceny ropy vo výške 20 USD zníži hrubý domáci produkt o 0,6 % v eurozóne a o 0,3 % v USA aj Číne (tu).

Ceny ropy sa dostali na takmer 140$ pred tým ako sa následne stiahli; Zdroj: ICE cez Bloomberg
Ceny ropy sa dostali na takmer 140$ pred tým ako sa následne stiahli; Zdroj: ICE cez Bloomberg

Nikel

Nikel vzrástol až o 90% v jednom z najextrémnejších cenových pohybov, aké boli kedy zaznamenané na londýnskej burze kovov, pretože obavy z ruských dodávok nechávajú kupujúcich vystavených historickému tlaku. Kov pridal 26 081 dolárov za metrickú tonu v najväčšom dennom dolárovom zisku v 35-ročnej histórii kontraktu, predtým, ako uzavrel na úrovni 48 078 dolárov. Rusko je jedným z najväčších svetových dodávateľov kovu a strach zo sankcií alebo neschopnosti dodávať kov vystrašil už aj tak napätý trh. Viac ako 70% celosvetových dodávok niklu ide do výroby nehrdzavejúcej ocele. Napriek tomu je to použitie kovu v batériách pre elektrické vozidlá, ktoré v posledných rokoch skutočne upútalo pozornosť trhu (tu).

Nikel narástol o viac ako 90% pred tým ako o časť svojich ziskov prišiel; Zdroj: LME cez Bloomberg
Nikel narástol o viac ako 90% pred tým ako o časť svojich ziskov prišiel; Zdroj: LME cez Bloomberg

Zemný plyn

Holandský plyn v budúcom mesiaci, európsky benchmark, vzrástol až o 79% na ekvivalent viac ako 600 dolárov za barel ropy predtým, ako znížil niektoré zisky, pretože prehlbujúce sa obavy z dodávok zachvátili trh. Kolísanie cien sa pohybovalo v rozmedzí takmer 139 eur za megawatthodinu, čo je najväčšia zaznamenaná medzera medzi vnútro-dennými maximami a minimami. Ešte dôležitejšie je, že rozsah bol ekvivalentný skutočnej cene len pred niekoľkými dňami. Rusko dodáva približne tretinu európskeho dopytu po plyne a prerušenie, alebo dokonca zníženie, by mohlo ohroziť ekonomiku a predĺžiť energetickú krízu do budúcej zimy. Palivo sa používa predovšetkým na vykurovanie a výrobu elektrickej energie. Dodávky plynovodov zostávajú stabilné, pričom Gazprom PJSC v pondelok zopakoval, že toky prechádzajúce Cez Ukrajinu sú na vysokej úrovni a idú normálne. Obchodníci však zostávajú na hrane pre prípadné narušenie.

Volatilita zemného plynu v Európe; Zdroj: ICE cez Bloomberg
Volatilita zemného plynu v Európe; Zdroj: ICE cez Bloomberg

Pšenica

Ceny pšenice sú takmer na vrcholnom rekorde (tu). Zintenzívňujúca sa vojna na Ukrajine prerušuje dodávky od jednej z popredných svetových sýpiek. Spolu s Ruskom predstavujú 25 % celosvetových zásielok. Benchmarkové futures v Chicagu vzrástli o denný limit už šiestykrát za sebou, pričom vzrástli o 7% na 12,94 dolárov za bušel. To vychádza z masívneho nárastu o 41% minulý týždeň, čo je najväčší nárast údajov za šesť desaťročí, a zvyšuje ceny na najvyššiu úroveň od roku 2008. Parížsky kontrakt na pšenicu prekonal historické maximum po tom, čo vyskočil až o 11%.

Kontrakt v Čikágu od začiatku roka vystrelil o 68%; Zdroj: CBOT cez Bloomberg
Kontrakt v Chicagu od začiatku roka vystrelil o 68%; Zdroj: CBOT cez Bloomberg

Benzín

Bolesť na pumpe bude pre amerických spotrebiteľov reálnejšia, pretože benzín flirtuje s najvyššou cenou v histórii. Priemerná cena bezolovnatého benzínu je teraz na úrovni 4,065 USD za galón, podľa AAA len 5 plachých centov od svojho vrcholu. Keďže futures na Nymex v pondelok vzrástli na rekord, maloobchodné ceny nebudú ďaleko pozadu, pretože výrobcovia palív sa pripravujú na začiatok letnej jazdnej sezóny. A to aj napriek tomu, že USA uvoľnili 30 miliónov barelov ropy zo svojich strategických ropných rezerv (tu a tu).

Ceny futures na americký benzín su najvyššie odkedy sa zaznamenávajú údaje v roku 2005; Zdroj: CME cez Bloomberg
Ceny futures na americký benzín sú najvyššie odkedy sa zaznamenávajú údaje v roku 2005; Zdroj: CME cez Bloomberg
SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

DD: Hyperinflácia prichádza – Finále hry o dolár

Hĺbková analýza (DD) finančného trhu, jeho cycklov, a potencionálnych nebezpečí. História, jej podobnosť s prítomnosťou, a budúcnosť.

Inflácia v USA sa zrýchlila na 8,5%, čo zvyšuje tlak na Fed

Spotrebiteľské ceny vzrástli oproti februáru o 1,2%, z toho polovicu kvôli benzínu. Jedlo, prístrešie, letenky zostávajú zvyšované počas celkového zdražovania.

najnovšie