utorok, 5 decembra, 2023

ECB prekvapila rýchlejším uvoľňovaním stimulov kvôli riziku inflácie

  • Rozhodnutie nasleduje po zrýchlení inflácie na 5,8% vo februári
  • “Značné riziko vzostupu” predstavuje konflikt, hovorí Lagardeová

Európska centrálna banka nečakane urýchlila ukončenie menových stimulov, čo signalizuje, že je viac znepokojená rekordnou infláciou ako slabším hospodárskym rastom, zatiaľ čo hrozí, že ruská invázia na Ukrajinu hrozí bude poháňať ceny ešte vyššie, informoval Bloomberg.

Predstavitelia ECB, ktorí označili vojnu za “zlomový” moment pre Európu, sa zaviazali spomaliť nákup dlhopisov od začiatku mája a uviedli, že program by mohli zastaviť už v treťom štvrťroku. Snažili sa to zmierniť tým, že následné zvýšenie úrokových sadzieb by bolo menej automatické.

“Rada guvernérov považuje za čoraz pravdepodobnejšie, že inflácia sa v strednodobom horizonte stabilizuje na úrovni 2 %,” povedala novinárom vo Frankfurte nad Mohanom prezidentka Christine Lagardeová, ktorá mala na bunde odznak s farbami ukrajinskej vlajky. “Vojna na Ukrajine predstavuje značné riziko rastu, najmä pre ceny energií.

ECB revidovala prognózy spotrebiteľských cien v dôsledku energetického šoku; Zdroj: Eurostat cez ECB
ECB revidovala prognózy spotrebiteľských cien v dôsledku energetického šoku; Zdroj: Eurostat cez ECB

Výsledok bol v rozpore s očakávaniami ekonómov, ktorí očakávali oneskorenie veľkých politických rozhodnutí, aby poskytli čas na posúdenie dôsledkov ruského útoku. Niektorí členovia Rady guvernérov tiež naznačili, že plány na ukončenie rozsiahlych nákupov aktív a záporných úrokových sadzieb sa pravdepodobne odložia.

Euro počas dňa kleslo o 0,7% na 1,0996 USD/EUR. Talianske dlhopisy klesli, čím sa výnos z 10-ročných cenných papierov zvýšil o 24 bázických bodov na 1,915%.

Investori vzali rýchlejší výber nákupov aktív ako znamenie, že zvyšovanie sadzieb sa blíži, pričom peňažné trhy teraz vsádzajú na nárast o štvrť bodu v októbri v porovnaní s decembrom predtým. V prvej polovici roka 2023 vidia ďalšie dve zvýšenia, pričom kľúčová sadzba sa zvýši na 0,25 %.

Zatiaľ čo Rada guvernérov už nenaznačuje, že úrokové sadzby by mohli byť “nižšie” ako v súčasnosti, teraz tiež hovorí, že akékoľvek zvýšenie bude “postupné” a uskutoční sa “nejaký čas po” nákupoch dlhopisov, a nie “krátko potom”.

“Je zrejmé, že ‘nejaký čas potom’ je všeobecné,” povedala Lagardeová. “Môže to byť o týždeň neskôr, ale môže to byť aj o niekoľko mesiacov neskôr. Tým si myslím, že chceme naznačiť, že časový horizont nie je to, na čom bude záležať najviac. Sú to údaje, ktoré podporia také rozhodnutie.”

Zvýšenie v tomto roku by ECB stále zanechal za niektorými z jej hlavných partnerov v oblasti inflácie. Kanadská centrálna banka minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby a predpovedá, že jej súvaha sa rýchlo zmenší, keď začne strácať svoje dlhopisové podiely. Vo Federálnom rezervnom systéme je zrušenie úplne isté na budúci týždeň, keď sa všeobecne očakáva, že Bank of England zvýši náklady na pôžičky už tretie stretnutie po sebe.

“Bloomberg Economics považuje výsledok zasadnutia Európskej centrálnej banky za jastrabí. Na svojom prvom stretnutí od invázie Ruska na Ukrajinu Rada guvernérov urýchlila ukončenie nákupov aktív, ale uvoľnila spojenie medzi ukončením nákupu dlhopisov a jeho prvým zvýšením úrokových sadzieb, čím vytvorila veľkú flexibilitu v súvislosti s načasovaním prvého zvýšenia sadzieb.” – David Powell a Maeva Cousin, ekonómovia pre eurozónu, Bloomberg.

Od ruskej invázie pred dvoma týždňami sa Lagardová a jej kolegovia snažia zhodnotiť, ako veľmi bude 19-členný blok ovplyvnený sankciami, narušením obchodu a predovšetkým rastúcimi nákladmi na energiu.

Zdá sa byť isté, že útok Kremľa a z toho vyplývajúci nárast v cene kontraktov o rope a zemnom plyne posunú infláciu ďalej za súčasnú úroveň 5,8 %. To sťažuje poskytovanie podpory ktorá by zabraňovala tomu, aby sa ceny vymkli spod kontroly.

“Vyvažovací akt, ktorému čelí ECB, je mimoriadne náročný,” uviedol Paul Craig, portfólio manažér spoločnosti Quilter Investors. Tvárou v tvár inflačnému šoku, ktorý si vyžaduje “rýchle a rozhodné kroky”, ako aj hrozbe recesie v dôsledku ruskej invázie, sa “ECB rozhodla pre cestu najmenšieho odporu”.

ECB znížila odhad rastu HDP eurozóny zo 4,2% na 3,7%; Zdroj: ECB cez Bloomberg
ECB znížila odhad rastu HDP eurozóny zo 4,2% na 3,7%; Zdroj: ECB cez Bloomberg

Vzhľadom na prudký nárast cien energií ECB predstavila nové prognózy, ktoré zvýšili výhľad inflácie na tento rok na 5,1 % z 3,2 %. Priemer na rok 2024 bude 1,9 %, povedala Lagardeová, tesne pod cieľom ECB.

Zatiaľ čo ECB znížila svoj výhľad rastu na tento a budúci rok, jej prognóza stále očakávala zdravú dynamiku. Naopak, Goldman Sachs vo štvrtok uviedla, že ekonomická produkcia sa v druhom štvrťroku zníži, pričom inflácia pravdepodobne stúpne na 8% (tu). Bývalý predstaviteľ ECB Otmar Issing varoval, že opakovanie stagflácie zo 70. rokov je “najväčším rizikom” (tu), ktorému čelí menový blok.

Ukončenie stimulov sa začne v máji, keď ECB spomalí nákup dlhopisov na 30 miliárd eur, po ktorom bude v júni nasledovať 20 miliárd eur.

“Nehovoríme o urýchľovaní, nehovoríme o sprísnení, hovoríme o normalizácii,” povedala Lagardeová s odkazom na tempo nákupu dlhopisov. “Podpora, ktorú môžu čisté nákupy aktív poskytnúť úrokovým sadzbám, sa blíži k záveru, a preto si vyžaduje, aby sme spomalili tempo nákupov.”

Lagardeová uviedla, že tvorcovia politík sa pri štvrtkovom rozhodnutí nezhodli v tom, čo robiť.

“Niektorí členovia povedali, že vzhľadom na neistotu, ktorú máme, by sme mali byť neistí a nič nerobiť,” povedala.

SourceBloomberg

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

PODOBNÉ

Komerčné nehnuteľnosti v USA čaká dlhová stena v hodnote 1,5 bilióna dolárov

Morgan Stanley vidí predovšetkým riziká spojené s refinancovaním. Ocenenie kancelárskych a maloobchodných nehnuteľností by mohlo klesnúť až o 40 %.

Európske banky zvyšujú objem obchodov s úvermi na mieru s cieľom znížiť riziko

Významné prevody rizika používané na odbremenenie od úverového rizika. Poradcovia a investori tvrdia, že aktivita SRT v 1. štvrťroku je nezvyčajne vysoká.

najnovšie